Emekliye iyi haber

TÜFE alacaklarında bakanlığın Yargıtay`dan beklediği kararlar çıktı. Emekliler ortalama 250500 YTL alacak.

Geçen hafta emeklilerin TÜFE alacaklarıyla ilgili bir yazı yazmış ve ödemelerin yapılması için yargıdan kesin kararın çıkmasının beklendiğini anlatmıştım. Bu yazı üzerine beni arayan İşçi-Memur-Bağkur Emeklileri Derneği Genel Başkanı Hamdi Öz, konuyla ilgili gelişmeleri anlattı. Yaklaşık 6 yıldır süren hukuk mücadelesinde sona geldiklerini ve açtıkları davayı kazanan bazı emeklilerin paralarını da aldıklarını söyledi. Çalışma Bakanlığı`nın harekete geçmesi için gerekli kesinleşmiş yargı kararları bulunduğunu da söyleyen Hamdi Öz, bu kararların dosya numaralarını şöyle sıraladı : `Yargıtay 21. Hukuk Dairesi2002/240, 15. Hukuk Dairesi 2005/3330, İkinci kez Yargıtay 21. Dairesi ve son olarak da Bakırköy İş Mahkemesi`nin 2004/1874 kararları ile konu lehimize olarak kesinleşmiştir.` Danıştaya açılan dava Hamdi Öz şimdi bu kararların gereğinin yapılması ve ferdi kararların genele emsal gösterilip uygulanması için idare aleyhine Danıştay`a da dava açtıklarını belirterek yakında olumlu bir sonuç alarak emeklileri sevindireceklerini söyledi. Danıştay`a açtıkları davada örnek olarak hakim ve savcılarla ilgili alınan bir mahkeme kararının geneleleştirilmesini gösterdiklerini söyleyen Öz, `Bu uygulamanın bize de yapılması için Anayasa`nın 10.maddesine göre, başbakanlık`tan yazı ile talepte bulunduk.

Başbakanlık hukuk müşavirliği`nin 2918/189 kararı ile gereğinin yapılması için Çalışma Bakanlığı`na gönderildiğini belirten 19.05.2006 tarihli yazının cevabını bekliyoruz` dedi. 2 Milyar YTL Emeklilerin TÜFE farkı olarak bilinen ve 2000 yılında eksik ödenen alacaklarının ana parası ortalama olarak 160-260 YTL civarında. Bu para bugün faizleriyle birlikte 500 YTL`ye yaklaşıyor.

4 milyon işçi emeklisi olduğu düşünülürse toplam miktar 2 milyar YTL`yi buluyor. ***

GÜNÜN POLEMİĞİ Okullar için internetten kayıt dönemi bitti. Şimdi yüzyüze kayıtlar başlıyor. Herkes vereceği `kayıt parasını` şimdiden hesaplamaya başladı bile.

bagkur

bagkur
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Emekliye iyi haber Resim Galerisi

bagkur

bagkur
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin