E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E Devlet Giriş için E-Devlet Şifresi PTT müdürlüğünden TC Kimlik No ile alınarak E Devlet Kapısı'ndan E-Devlet Girişi kolaylıkla yapılması sağlanır. E Devlet Şifresi'ni nasıl alacağınızı ve E-Devlet Şifresi ile E Devlet Girişi aşağıda ekran görüntüleriyle adım adım anlatacağız.

Artık tek bir numara TC Kimlik No ile tüm devlet hizmetlerini tek bir merkezden vatandaşa ulaştırmak isteyen devlet, 2005 yılında ihalesi yapılan e-Devlet Kapısı projesini www.turkiye.gov.tr websitesi üzerinden hizmet vermeye başladı. Bu sayfada dilekçe vermeden E-Devlet Şifrenizi Nasıl Alacağınızı görsel ve videolu anlatımlar eşliğinde anlatacağız.

E-devlet hizmetlerinden faydalanmak için size en yakın PTT'ye şahsen üzerinde tc kimlik no olan kimliğinizle başvurmalısınız. PTT görevlisine Nüfus cüzdanınızı verdikten sonra sizden e-devlet hizmet sözleşmesini okuyup imzalamanız istenecek. Size özel üretilen e-devlet şifresiyle ilk defa e-devlet sorgulama sayfasına girdiğiniz de şifrenizi sizin hatırlayabileceğiniz bir şifreyle değiştirmeniz istenecek. Onaylanmış TC Kimlik No ve e-devlet şifrenizle e-Devlet Kapısı'ndan içeri girdiğiniz de artık kapıda sıra beklemeden, kuyruğa girmeden e-devlet'in sunduğu sorgulama sistemlerinden ve elektronik imza seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

E-Devlet Bağkur Sorgulama ve Bağkur Borç Sorgulama hakkında daha fazla bilgi için.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır Videolu Anlatım

E-devlet şifrenizi nasıl alabileceğinizi anlatan videolu anlatımı izleyebilirsiniz.

Adım Adım E Devlet Şifresi Nasıl Aınır ?

Size en yakın PTT Müdürlüklerinden E Devlet Şifrenizi alabilirsiniz. E-devlet Şifresi'ni alabileceğiniz size en yakın PTT şubesini öğrenmek için e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Alınabilen PTT Şubeleri

Açılan ekranda daire ile işaretli kutu işaretlenerek ve aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi il seçimi ve ilçe seçimi yaptıktan sonra "sorgula" butonuna tıklayınız.

En Yakın PTT Şubesi

Böylece size en yakın E-devlet şifresi alabileceğiniz PTT şubelerini listelemiş olacaksınız. Yukarıdaki ekranda görülen "Haritada Göster" e basılarak bu PTT şubesine nasıl ulaşacağınıza harita üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi almak için neler gereklidir ?

E-devlet Şifre'nizi almak için T.C. Kimlik Numaranızın bulunduğu kimliğiniz (Nüfus Cüzdanı) ile başvurmanız gereklidir. PTT tarafından ilk e-devlet şifresi alındığında 1 TL alınmakla birlikte e-devlet şifresinin unutulması halinde daha sonraki alınacak şifrelerde her şifre için 10 TL ücret ödenmesi gerekecektir. ( İlk alınan veya internet üzerinden değiştirilen E-devlet şifresinin unutulmaması durumunda 1 TL haricinde herhangi bir başka bedel ödenmesi gerekmeyecektir.)

E-Devlet Şifresini Kimler Alabilir ?

E-devlet şifresi alacak kişinin şahsen PTT merkezine başvuru yapması ve taahütname imzalanması gerekecektir. Bu uygulama ile sizin yerinize başka bir kişinin e-devlet şifresi almasının da önüne geçilmiş olmaktadır. Güvenlik amacıyla E-devlet Şifresi bir zarf içerisinde sadece size teslim edilmektedir.

E-Devlet Şifresi ile E Devlet Giriş Nasıl Yapılır ?

E Devlet Şifresi ile E-Devlet Girişi linki takip edildiğinde aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

E-Devlet Şifresi Sisteme Giriş

E-devlet Sistemine giriş butonuna tıklanıldığında aşağıdaki ekranda PTT şubesinden teslim alınan e-devlet şifresi ile giriş yapılması için "e-Devlet Şifresi" seçilir.

E-Devlet Şifresi

Karşımıza gelen aşağıdaki ekranda TC Kimlik No ve e-Devlet Şifresi giriş yapılarak "Gönder" butonuna basılır.

E-Devlet Şifresi Girişi

Eğer ilk kez e-Devlet Şifresi girişi yapıyorsanız veya e-devlet şifre değişikliği yapacaksanız, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

E-Devlet Yeni Şifre

Yukarıdaki ekranda mevcut e-devlet şifresi ve yeni e-Devlet şifresi belirtilen uyarılar dikkate alınarak girilir ve "Değiştir" butonuna basılır.

E-Devlet Şifre Değişikliği

e-Devlet Şifrenizi kesinlikle kimseyle paylaşmayın, e devlet şifrenizi unutursanız E-Devlet Giriş için 10 TL vererek yeni bir şifre zarfı almanız gerekecek, sizden E Devlet Şifresi isteyenlere karşı çok dikkatli olmalısınız.

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"e Devlet" ile ilgili içeriği sosyal medya'da paylaşmak için;

WhatsApp Facebook Twitter Google+ LinkedIn Digg Pinterest Addthis