Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Vatandaşlar GSS prim borçlarından azami indirimi almak için bağlı bulundukları kaymakamlık gelir testi bürosuna başvurmalı. TC kimlik no ve e-devlet şifresi ile Gelir Testi Sonucu Sorgulama işleminizi buradan yapabilirsiniz.

Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Dikkat

Gelir tespiti yapılan tüm kişiler SGK tarafından tescil edilmeyebilir. Gelir tespiti aile bazlı yapıldığından, ailedeki bir kişi için yapılan gelir tespitinde SGK'ya ailenin tüm fertleri iletilir. SGK yalnızca diğer kapsamlardan tescili olmayan aile fertlerine ilgili gelir seviyesinden GSS tescili yapar. SGK'ya gönderilen bir birey başka bir kapsamdan provizyon alabiliyorsa (Örnek: SSK - 4a) o birey için iletilen gelir tespiti sonucu dikkate alınmaz.

Gelir Testi Nasıl Yapılır

Nüfusa kayıtlı olduğunuz kaymakamlık sosyal yardım bürosuna şahsen kimliğinizle başvurup gelir durumunuzu ve aylık maaşınızı Gelir Testi kapsamında değerledirilir.

Bürodaki görevlinin size verdiği Gelir Testi sonuç kağıdını 15 gün sonra bağlı bulunduğunuz SGK il müdürlüğüne elden teslim edin.

GSS prim borcunuzu yapılandırmak ya da genel sağlık sigortası priminden muaf olmak için bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne başvurun. Gelir testi sonucunuza göre GSS prim oranlarınızı ya da Genel sağlık sigortası priminden muafiyetinizi sorgulayabilirsiniz.