Bağkur Nedir, İşlevi ve Görevleri Nelerdir

Friday, August 23, 2019
Bağ-Kur daha çok devlet ve özel sektörde çalışma fırsatı olmayan kişilerin ilerleyen dönemlerde emekli olabilmelerini amaçlayan bir sistemdir. Bu sistem kapsamında Emekli Sandığı ve SSK üzerinden prim ödemesi yapılmayan kişilere Bağ-Kur üzerinden sağlık ve emeklilik hizmeti verilmeye çalışılmakta ve bu kapsamda 15 veya 25 yıllık ödemeler alınmaktadır. Alınan ödemeler sonunda belirlenen yaşı geçmeniz durumunda Bağ-Kur emeklisi olmaktasınız ve bu sayede ilerleyen dönemlerde geçmiş yıllarda yaptığınız ödemelerin karşılıklarını almaktasınız.
Ülkemizde özellikle sağlık alanında büyük bir yarar sağlayan bu sistemde ödeme yaptığınız ve emekli olduğunuz dönemlerde sağlık hizmetlerinden %20 gibi bir ücret ödeyerek yararlanmaktasınız. Bu sayede yüksek ücretli ilaçları çok daha düşük ücrete temin edebilmekte, muayene vb. işlemler için ödeme yapmamaktasınız.

Aynı anda SSK ve Bağ-Kur veya Emekli Sandığı ve Bağ-Kur ödemesi yapmanız ve emekli olmanız mümkün değildir. Ancak eşiniz veya çocuklarınız için ödeme yaparak onlarında emekli olmalarını sağlayabilme hakkınız bulunmaktadır.

Basamak usulüne göre çalışan sistemde ödeme yapılan zaman, görülen en yüksek basamak, yaş, giriş ve emekli oluş tarihlerine göre emeklilik döneminde geri ödeme yapılmaktadır.
Bağkur Nedir, İşlevi ve Görevleri Nelerdir İmaj yükleniyor...
bagkur

Bağkur Nedir, İşlevi ve Görevleri Nelerdir Resim GalerisiYorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım