Kıdem Tazminatında Kritik Gün 10 Kasım

Sunday, August 9, 2020
Kıdem tazminatı Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda kritik gün 10 Kasım olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 10 Kasım 2013'e kadar ilgili tüm taraflardan görüş toplama sürecini tamamlamış olacak.
İşveren örgütleri TOBB ve TİSK, kıdem tazminatına lehlerine düzenleme isterken, Türk-İş, haklarda geri dönüşün genel grev nedeni olacağı yönündeki tavrını sürdürüyor.

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul'un haberine göre; kıdem tazminatı düzenlemesine neşter atmak isteyen hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinden 10 Kasım'a kadar görüş istedi. TOBB'un görüşlerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na iletildiği öğrenildi. Önümüzdeki süreçte diğer konfederasyonların görüşlerinin de bakanlığa ulaşması bekleniyor.

GÖRÜŞLER ALINIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tarafların görüşleri alınmadan herhangi bir taslak hazırlığı içine girilmeyeceğini vurguluyor. Üst düzey bakanlık yetkilileri, taslak haline getirilen herhangi bir çalışma olmadığını belirtti. Seçimlerden önce olup olmayacağı belirsizliğini koruyan kıdem tazminatı düzenlemesinde tazminata esas gün sayısının düşürülmesine kesin gözüyle bakılıyor. Hükümet kanadı, kıdem tazminatına esas alınan yıllık ücret oranının yüzde 8'den yüzde 4'e indirilmesine sıcak bakıyor.

10, 15, 20 YIL...

Parasını 10, 15 ya da 20 yıl kıdem tazminatı fonunda tutan işçilere farklı farklı nemalandırmalar uygulanması da hükümetin sıcak baktığı hususlar arasında. Hükümet, parasını fonda çok tutana çok tazminat ödenmesinden yana. Tazminat alacak olanların en az 15 yıl ve 3 bin 600 prim günü çalışması gerektiği de öne çıkan hususlar arasında.

Bir diğer sorun da yeni sisteme geçişin zorunlu tutulup tutulmayacağı olacak. Halen çalışmakta olanların kıdeme esas alınan gün sayısının korunması, yeni sistem geldikten sonra bu oranların düşürülerek uygulanması seçenekler arasında öne çıkıyor. Yeni sisteme geçişte işçinin rızasının aranması da gündemde.

İSTİFA ŞARTINDA ANLAŞMAZLIK

İşverenler, mevcut sistemin mutlaka değişmesi gerektiği görüşünde. TOBB, kıdem tazminatına esas olan gün sayısının yarı yarıya düşürülmesini, istifa eden işçiye de hiçbir şekilde fondan para ödenmemesini istiyor. TOBB, fondan tazminat çekilmesinin emeklilik ya da işten atılma şartına bağlanmasını, aksi halde işçilerin sık sık işyeri değiştireceğini belirtiyor. İşçi kesiminde ise Türk-İş ve DİSK, fona devire cepheden karşı çıkıyor. Türk-İş, kıdem tazminatı haklarında geri gidişin genel grev nedeni sayılacağı konusundaki tavrından geri adım atmıyor. Türk-İş, taşeron işçilerin kıdem tazminatı sorununun ise çözülmesini istiyor.

Kaynak: Milliyet

E. Çağrıcı

E-posta Adresi : e.cagrici@turkiye-rehberi.net - Çağrıcı Google+ Yazıları İçin »
SEO Uzmanı Yazar E. Çağrıcı'nın Kıdem Tazminatı Hesaplama ile ilgili yazılarını ve Youtube sayfalarından takip edebilirsiniz.
DMCA - SSK Prim
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım