Emeklilik hakkında 4 önemli soru 4 cevap

Tuesday, June 2, 2020
Staj sigortasından yargı yoluyla da gün kazanamazsınız; Soru: 1) 23 Mayıs 1972 doğumluyum. 10 Ekim 1989 dan okul stajından sigorta numaram var. Ama prim yatmamış. Mahkemeye versem olur mu?

2)23 Kasım 1995 de askere gittim. 550 gün askerlik yaptım. 27 Kasım 1998 de isteğe bağlı Bağ-Kura girdim. 11 ay 20 gün prim yatırdım. Sonra kapattırdım. 1 Nisan 2000 den beri Tarım Bağ-Kuruna prim ödüyorum. Bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim?

3)Şimdi sigortalı bir iş buldum. Fiilen çalışıyorum. Sigorta yaptıracaklar. Ancak Bağ-Kuru kapatmadan da sigorta olabilir miyim? (27 Nisan 2011 tarihli gazetedeki yazınızda Bağ-Kurlular Torba Yasa ile 1 Mart 2011 tarihinden itibaren faaliyetlerine devam edebilirler demişsiniz) SSK lı olabilir miyim?

4)Şimdi başlatırsam sağlıktan nasıl yararlanacağım. Askerliği de borçlanırsam ne zaman emekli olurum?
Hasan BAKIR/ANTALYA

Cevap: 1)Stajyer sigortasında kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmez. Stajyerin hastalığını ve iş kazası ve meslek hastalığı riski için kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenir. Bu dönem de alınan sigorta sicil numarası emekli olana kadar kullanılır. Mahkemeye verseniz de gün kazanamazsınız.

2) 4/a sigortasından(eski adıyla SSK dan) emekli olmanız avantajlı. Başlangıç tarihinden önce yaptığınız askerliğinizi borçlanmanız halinde, başlangıç tarihiniz 550 gün geri gider ve emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ancak, bu şartlarla emekli olabilmeniz için, prim ödemenizin son 1260 gününü(3.5 yılını) sigortalı bir işte çalışarak ödemelisiniz.

3)Tarım Bağ-Kurunuzu kapatmadan sigortalı işte çalışarak 4/a sigortasına(eski adıyla SSK ya) prim ödeyebilirsiniz.

4)Bağ-Kura prim borcunuz yoksa sigortalı çalışmaya başladığın günden itibaren sağlık yardımı alabilirsiniz.

Ekrem SARISU - POSTA

Erken Emeklilik İlgili Bağlantılar

E Okul - E Devlet - SSK Sorgulama - Ehliyet
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım