Devlete 8.2 milyon SSK zararı

Thursday, August 13, 2020
Roche yöneticileri ile SSK bürokratlarının bulunduğu 18 kişinin devlete yüksek fiyatla ilaç satmakla suçlandığı davada 7 sanık beraat, 11 sanık ise zaman aşımıyla kurtuldu.

‘Roche skandalı’ 2004 yılında patlak vermişti. Firma yetkilileri ile bazı bürokratların, devlete yüksek fiyatla ilaç satarak, yaklaşık 8 milyon TL zarara uğrattığı iddia edilmiş, İstanbul Başsavcılığı, aralarında Roche yöneticileri ve üst düzey bürokratların da bulunduğu 18 kişi hakkında dava açmıştı.

8.2 milyon zarar

Dava, 10 Haziran 2006’da İstanbul 10. Ağır Ceza’da görülmeye başlandı. 18 sanık ‘çete üyesi olmak’, ‘görevi kötüye kullanmak’ ve ‘ihaleye fesat karıştırmak’ suçlarından yargılandı. Sanıklar hakkında 6 ile 26 yıl arasında hapis cezaları talep edildi. Dava 2 yıl sürdü ve 28 Mart 2008 tarihinde karar çıktı. Devleti 8.2 milyon TL zarara uğrattıkları iddiasıyla Roche eski Genel Müdürü Faruk Yöneyman’ın da aralarında bulunduğu 18 sanıklı davada ‘örgüt’ suçlarından beraat kararı verildi. Mahkeme, ‘ihaleye fesat karıştırmak ve görevi kötüye kullanmak’ suçlarına ilişkin ise görevsizlik kararı vererek, dosyayı Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Beraat kararı Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından, deliller eksik incelendiği gerekçesiyle bozuldu. Yeniden başlayan yargılamada geçen hafta karar çıktı.

‘Sabit delil yok’

Mahkeme 7 sanık hakkında beraat kararı verdi. Beraat verilenler arasında suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ile suçlanan Roche eski Genel Müdürü Faruk Yöneyman, Roche çalışanı Gökhan Demir, Roche Pazarlama Bölümü eski sorumlusu Ümit Ceylan, Roche Kanser İlaçları eski Satış Müdürü Tahir Ünsal, Beşer Ecza Deposu eski Genel Müdürü Ahmet Sarıbay, Beşer Ecza Deposu eski yöneticisi Burak Mehmet Sarıbay’ın örgüt kurmak suçunu işlediğine dair sabit delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildi.

SSK’cılara zaman aşımı

Mahkeme örgüte yardım ile suçlanan SSK eski Sağlık İşleri Genel Müdürü Orhan Canpolat, SSK eski Sağlık İşleri Daire Başkanı Hülya Özdemir, SSK eski Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Rüştü Karahan, SSK Yönetim Kurulu eski Başkanvekili Sait Ersoy, SSK eski Başkan Vekili Nazmi Güleyüpoğlu ile altı bürokrat hakkındaki suçlamanın ise zaman aşımına uğradığını bildirdi.

Fiyat oyunu

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş tarafından yürütülen soruşturmada, Roche firmasının ithal ettiği Neupogen ve Kiytrill isimli ilaçların pahalı bir şekilde Sağlık Bakanlığı’na satıldığı öne sürülmüştü. Yapılan fiyatlandırmayla ilgili ilaç formlarında eksik ve yanlış beyanda bulunulduğu ifade edilen iddianamede, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç ile bazı bürokratlar, Roche’un bildirdiği fiyatların uygunluğunu kontrol etmeden onayladığı iddia edilmişti.

Doktorlara oto lastiği verdiler

Roche ilaç şirketinin kanser ve diyaliz hastalarında kullanılan Neorecormon adlı ilacı aynı tarihlerde Beşer Ecza Deposu’na 88, devlet hastanelerine 171, SSK hastanelerine 230, Emekli Sandığı’na 348 liradan (o dönemde milyon TL idi) sattığını ortaya koyan faturalar Temmuz 2004’te VATAN tarafından ortaya çıkarıldı. Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık Teftiş Kurulu harekete geçti. Polis, Roche’a baskın yaparak çuvallar dolusu belgeye el koydu ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Roche yetkililerinin doktorlara otomobil lastiğinden Venedik’te gondol gezisinekadar çok çeşitli rüşvetler verdikleri de belgelenmişti.

Vatan
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım