Özel hastanedeki tahlillerin ne kadarı SGK tarafından karşılanır

Monday, June 1, 2020
Özel hastanedeki tahlillerin ne kadarı SGK tarafından karşılanır sorusunun cevabını sosyal gücenlik uzmanı Özgür Kaya anlatıyor.

Özel Tahliller SGK Ne kadarını karşılar - Türkiye Video Haber

Özel hastanelere 'fark' uyarısı

Çalışma Bakanı Dinçer, fahiş fark isteyen özel hastanelere "Kapatılırsınız" diyerek uyarıda bulundu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, acil servis ve tedavi hizmetinde fahiş fark alan hastaneleri sert dille uyardı. Bakan Dinçer, "Hastanelerin cüzi şekilde para almalarına izin verdik. Bazı hastaneler bunu istismar ediyor. Hem vatandaştan hem de bizden para istiyorlar. Vatandaşlar kesinlikle o parayı ödemesin" dedi. Çalışma Bakanlığı, vatandaştan para aldığı halde Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) fatura çıkaran hastanelere direkt kapatma cezası veriyor.

ŞİKÂYET YAĞIYOR

Çalışma Bakanı Dinçer, bazı hastanelerin fark ücretini istismar ettiğini söyledi. Seçim gezilerinde sık sık özel hastanelerle ilgili şikayetlerin geldiğini belirten Dinçer, SGK tarafından belirlenen yüzde 30-70 fark ücretini aşan bazı hastanelerin hem vatandaşa hem de kuruma fatura çıkardığını belirten vatandaşları da uyardı: "Böyle bir fatura çıkarıyorlarsa siz de üniversite ya da devlet hastanelerine gidin. Bu tür ameliyatlar en iyi şekilde veriliyor. Biz hastanelerde cüzi bir oranda para alınmasına izin verdik. Öğrendiğim kadarıyla, hastalardan para isteyen bu hastaneler bir de devlete fatura kesiyor."

Farkı abartan hastanelere ceza

YAPILAN incelemelerde, özel hastanelerin cerrahi işlemler, gereksiz tahliller ve yatak ücretlerini abartarak fahiş faturalar düzenlediği ortaya çıktı. Bazı hastanelere 50 bin liraya kadar ceza kesildi. Bakanlık hem vatandaşa hem kurumdan para alanlara direkt kapatma cezası veriyor.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım