Torba Yasa Memura Ne Getiriyor

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Torba Yasa ile memurlara bir dizi yeni sosyal güvenlik hakları gelmektedir. Kamudanhaberler.com Torba Yasa nabzını tutuyor ve işte Torba Yasa ile memura tanınan yeni sosyal güvenlik hakları.
Ücret alma durumlarına göre 01.10.2010/15.10.2010 tarihlerinden sonra ilk defa göreve başlayan memurlarının aylıksız izne ayrılmaları halinde, en az asgari ücret düzeyinde olmak kaydıyla, izne ayrılmadan önceki son prime esas kazançları üzerinden % 12 oranında genel sağlık sigortası priminin kurumlarınca yatırılacak ve bu dönemde memurların sağlık güvenceleri devam edecek.

Daha önceden 2005 yılında 5525 sayılı Kanunla getirilen disiplin affı kapsamında tekrar memuriyete dönenler için görevden ayrıldıkları tarih ile tekrar göreve başladıkları tarih arasındaki prim veya kesenek ödemeyenlere yeni bir imkan tanınarak borçlarını ödeme süreleri ise 31.12.2014 tarihine uzatılıyor.

5510 sayılı Kanunla evlenip boşananlar, işe giren kız çocuklar için kesilen sağlık yardımları, yeni düzenleme ile kaldırılıyor. Kızlar boşanmaları ve işsiz kalmaları durumunda anne ve babası üzerinden yeniden sağlık hizmetlerini alabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında uzman ve usta öğreticisi olarak çalışanlar önceki bu nitelikteki çalışmalarından dolayı 30 günden eksik kalan sürelerini borçlanabilecekler. Borçlanılan süreler 4/a kapsamında değerlendirilecek. Kaynak :

E-Devlet Sorgulama İşlemleri