Temmuz 2012 ihracattaki daralma otomotivden

Wednesday, January 27, 2021
Çağlayan, ''İhracatımızın Temmuz ayında yüzde 5,5 daralmasında, otomotiv sektöründe yaşanan yüzde 22,3'lük daralma etkili olmuştur'' dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatın Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 daralmasında, otomotiv sektöründe yaşanan yüzde 22,3'lük daralmanın etkili olduğunu belirtti.
Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Temmuz ayı ihracatının 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 5,5 oranında azalarak 10 milyar 849 milyon dolar olduğunu ifade etti. 

Yedi aylık ihracatın yüzde 10'luk artışla toplamda 85 milyar 222 milyon dolara ulaştığını kaydeden Çağlayan,·Temmuz ayında 216, Ocak–Temmuz döneminde ise toplam 238 ülke ve gümrük bölgesine ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.· 

İhracatta yaşanan düşüşün ana nedeninin Avrupa'daki kriz olduğunu dile getiren Çağlayan, ''Temmuz'da AB;ye ihracatımız yüzde 20,8 geriledi. Özellikle kriz içinde olan ülkelerdeki talep zayıflığı nedeniyle bu bölgeye ihracat düşüyor'' dedi. 

Temmuz ayının Avrupa'da ve dünyada tansiyonun yüksek olduğu bir dönem olduğunu ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:· 

''Bu sadece bizim değil, bütün dünyanın sorunu. Buna rağmen yedi aylık ihracat artışımız birçok ülkenin üzerinde. 2011'in Temmuz'unda 1,42 olan parite bu yıl 1,22 civarında. Bu gerilemenin Temmuz ayındaki ihracatımızı yaklaşık 550 milyon dolar aşağı çektiğini tahmin ediyoruz. 

Küresel krizle birlikte pazarlarımızı çeşitlendirmeye yoğunlaşmamış olsaydık, ilk 7 ayda yüzde 10 olan ihracat artışımız çok daha düşük olacaktı.

Bütün zorluklara rağmen ihracatçılarımızın 2012 hedefi 150 milyar dolardır. 2012'yi de 2011 gibi bir rekor yılı yapmak için çalışıyoruz.'' 

-''Otomotivdeki daralma ihracatı etkiledi''-

Temmuz ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 oranında daralarak 10 milyar 849 milyon dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, ''İhracatımızın Temmuz ayında yüzde 5,5 daralmasında, otomotiv sektöründe yaşanan yüzde 22,3'lük daralma etkili olmuştur. Otomotiv sektörünün ihracatta vites düşürmesi Temmuz ayı ihracatımızı yüzde 5,5 oranında daralttı'' dedi. 

Otomotiv sektörünün, daralmaya rağmen Temmuz ayında 1 milyar 465 milyon dolarlık ihracatı ile en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör olduğunu kaydeden Çağlayan, otomotivin 2012 yılı Ocak-Temmuz döneminde 11 milyar 488 milyon dolarlık ihracatı ile en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olmasına karşın, geçen yılın aynı dönemine göre sektörün ihracatının yüzde 5 azaldığını belirtti. 

Türkiye'nin amacının mal satılmayan tek bir nokta bırakmamak olduğunu kaydeden Çağlayan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

''Bu açıdan önce küresel kriz, sonra da Avrupa krizini Türkiye için bir fırsata çevirmek için çalıştık ve bunun sonuçlarını görüyoruz. 2012 yılı Temmuz ayında yüzde 22,3 oranında azalış gösteren otomotiv sektörü 1 milyar 465 milyon dolar ile Temmuz ayında en fazla ihracat yapan sektör oldu. Hazır giyim ise yüzde 12 oranında düşerek 1 milyar 414 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi ve 2. sırada yer aldı. Bugün gördüğümüz düşüşün ana nedeni Avrupa krizidir. AB ülkelerine ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,8 oranında azalarak 4 milyar 372 milyon dolara geriledi; payı yüzde 40,3 oldu. Geçen yıl bu oran yüzde 47,7 idi. AB'ye yedi aylık ihracatımız ise yüzde 10 azalarak 33 milyar 550 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde ihracattan aldığı pay yüzde 48,1 olarak gerçekleşti.'' 

İtalya ve İspanya gibi sorunlu ülkelerin ithalatlarındaki azalmanın son aylarda ciddi boyutlara ulaştığını belirten Çağlayan, ellerindeki en güncel veri olan Mayıs ayı verilerinin, iki ülkenin ithalatının yüzde 15'in üzerinde gerilediğini gösterdiğini dile getirdi. 

Özellikle Temmuz ayının İspanya'da tansiyonun en fazla yükseldiği dönem olduğuna dikkati çeken Çağlayan, Avrupa ülkelerinin genel olarak ithalatında büyük gerileme yaşandığını ifade etti. 

Avrupa'daki talep zayıflığının sadece Türkiye'yi değil, bütün ülkeleri etkilediğini kaydeden Çağlayan, ''Çin, Brezilya, Hindistan'ın da aralarında bulunduğu ülkelerde ihracat artış oranları çok zayıf hatta negatif olanlar bile var. Dün de ifade ettiğim gibi biz de Avrupa'daki bu durumdan etkileniyoruz. Biz bunlara rağmen 7 aylık ihracatımızı yüzde 10 artırmayı başardık. Bu oran az önce saydığım ülkelerden daha yüksek bir artış oranı'' dedi. 

-''Paritedeki düşüş ihracatımızı aşağı çekti''-

Euro/Dolar paritesindeki gerilemeye de dikkati çeken Çağlayan, paritedeki düşüşün ilk 6 aylık dönemde ihracatı yaklaşık 2 milyar dolar aşağı çektiğini belirtti. 

Geçen yıl Temmuz ayında 1,42 olan paritenin bu yıl 1,22 civarında olduğunu anlatan Çağlayan, ''Geçen yıla göre yüzde 14 düşüş var. Sadece bu gerilemenin Temmuz ayındaki ihracatımızı yaklaşık 550 milyon dolar aşağı çektiğini tahmin ediyoruz. Çalışmalarımızı bu menfi etkileri asgari düzeye çekmek için sürdürüyoruz'' ifadesini kullandı. 

Çağlayan, AB'ye ihracatın Temmuz ayında yüzde 21 azalmasına karşın, ABD-Kanada-Meksika'ya yüzde 23,7, BDT ülkelerine yüzde 16,8, Afrika'ya yüzde 9 arttığını kaydetti. 

Buna karşın AB'deki piyasa koşullarının ihracat üzerindeki en büyük etken olmaya devam ettiğini belirten Çağlayan, ''Eğer Avrupa'da durum düzelmez ise yılın kalan aylarında da ihracatımızda dalgalanmalar görebiliriz'' dedi. 

Avrupa'dan kaynaklı ihracat azalmasını telafi etmek adına ihracatçılara yoğun destek verildiğini ve yeni pazarlara girmeleri konusunda teşvik edildiğini ifade eden Çağlayan, 2011 yılı genelinde bin 520 firmanın, bin 602 pazar araştırması projesinin desteklendiğini kaydetti. 

Bu yılın ilk 7 ayında bin 457 firmanın, 2 bin 956 pazar araştırması başvurusunda bulunduğunu bildiren Çağlayan, ''7 aylık dönemde gelen başvurularda hem firma sayısında hem proje sayısında görülen bu gelişme 2012 yılında ihracatçılarımızın yeni pazarlara yöneldiğini ve Ekonomi Bakanlığı olarak bu firmalarımıza destek olduğumuzu göstermektedir'' değerlendirmesinde bulundu. 

Çağlayan, ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de büyümeye pozitif katkı verecek ihracatın, Türkiye'nin büyümesinin ve istihdamın motoru olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi. 

Kaynak : Bloomberg HT
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım