SGK'dan İçler Acısı Zarar

Monday, July 13, 2020
SGK Sosyal Güvenlik Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bütçe konuşmasında "2014 yılında SGK'ya 77 milyar TL aktaracağız" dedi. Rakam korkunç, tek başına bütçenin %16'sı, bütün personel giderlerine ayrılan kısım sadece %18. Milli Eğitime, Milli Savunmaya verilen ödeneklerden çok daha fazla. Tek başına borçlar için ödenecek faizlerden fazla.
SGK’nın açığının daha yıllarca böyle devam edeceğini söylemek kehanet değil. Vakti ile bu çıkarılan emeklilik kanunu, uzun vadede ülkeyi batırmak için hazırlanmış bir konu. Bana göre bilinçli bir seçim. Emeklilik bekleyenlere hoş görünürken ülkeyi batırmak.

1991 genel seçimlerine giderken Demirel seçimlerden birinci parti çıkmak için atmadığı iftira yapmadığı vaat kalmamıştı. Yolsuzluklar olarak “Koskotas dosyaları” iftiraları, elliden fazla ilçelere “il vaatleri”, işsizlere de “erken emeklilik” getirip onlara iş imkânı sağlamak gibi.

Demirel %44 oy almaz isem seçimlerin yenilenmesine giderim palavralarını her yerde sarf ederken o aslında birinci parti çıkmanın hesabını yapıyordu. Atılan çamurların izleri kalmıştı DYP %27,ANAP %24, SHP’de %21 aldı. ANAP, Demirel ile koalisyon yapmayacağını ilan etti. Bunun yerine DYP-SHP koalisyon kuruldu. Demirel Başbakan oldu. Erken emeklilik kanununu meclise sevk etti. Rahmetli Özal bunun çok yanlış olacağını SGK (o dönemde adı SSK idi) kurumun açığının her geçen yıl artacağını defalarca söyledi.

Mecliste biz karşı çıktık ama engelleyemedik.1991 yılı sonuna kadar SSK’nın bir açığı yok idi. Ama erken emeklilik ile beraber açık her geçen gün büyüdü ve önümüzdeki yıl 77 milyar TL olacak. Demirel Cumhurbaşkanı oldu. İktidara bir uyarı yazısı gönderdi. Yazı “Bu erken emeklilik düzenlemesini kaldırın sistem çok büyük açıklar verecek mealinde idi. Mevcut iktidarda bu açığı gördü ve hanımlarda emeklilik yaşını 38 den tedricen 56 ya çıkardı. Erkeklerde de emeklilik yaşı şimdilik 43 den 60’e çıkarıldı. Sistem daha yirmi yıl açık vermeye devam edecek, tabii bir sorumsuz Başbakan çıkıp da yaşı yine öne çekmez ise.

Sıkılarak bir fikrimi paylaşmak istiyorum. Siyasete yalanı, haramı, talanı getirdi ama inanın erken emeklilikle ülkenin istikbalini kararttı. Demirel gelecekte her halde hayırla yad edilecektir.

Kaynak : Ekrem PAKDEMİRLİ - https://haber.stargazete.com/yazar/sgknin-acikli-durumu/yazi-819259

E. Çağrıcı

e-Mail : e.cagrici@turkiye-rehberi.net - Çağrıcı Google+ Yazıları İçin »
SEO Uzmanı Yazar E. Çağrıcı'nın SGK Sorgulama ile ilgili yazılarını ve Youtube sayfalarından takip edebilirsiniz.
DMCA - SGK Sorgulama ŞifresizYorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım