Sanal İşyeri ile SGK'yı Dolandırdılar

Sunday, August 9, 2020
SGK Sanal İşyeri Antalya'da kurdukları sanal şirketlerde vatandaşları sigortalı göstererek sağlık harcamalarından faydalanmalarını sağlayan, topladığı paraları ise Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yatırmayan 4 şüphelinin, devleti 850 bin liralık zarara uğrattığı anlaşıldı.
Antalya'da kurdukları sanal şirketlerde vatandaşları sigortalı göstererek sağlık harcamalarından faydalanmalarını sağlayan, topladığı paraları ise Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yatırmayan 4 şüphelinin, devleti 850 bin liralık zarara uğrattığı anlaşıldı.

Antalya SGK müfettişleri, yaptıkları incelemelerde 2 işyerinin sürekli işçi alımı yaptığını, sigorta primlerinin ilk birkaç aydan sonra ödenmediğini ve işten çıkarma yapmadığını tespit etti. Cumhuriyet savcılığına yapılan suç duyurusunun ardından harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü, Yankesicilik Ve Dolandırıcılık Büro Amirliği, 2 şirket sahibini ve yanında çalışanları tespit etti.

850 BİN LİRA ZARAR

Gözaltına alınan A.U. ile O.A.'nın, sorgularında sanal temizlik malzemeleri ve ofis malzemeleri satan işyeri kurdukları anlaşıldı. Şüphelilerin 276 kişiyi bu şekilde sigortalı gösterdiği, vatandaşlardan topladıkları sigorta primlerini SGK'ya yatırmadığı belirtildi. Sigortalı kişilerin gördükleri sağlık hizmet tutarınınsa 850 bin liraya ulaştığı belirlendi.

Soruşturmayı derinleştiren ekipler, sahte olabileceğini düşündükleri vergi levhalarında imzası bulunan vergi dairesinde görevli müdür yardımcısının, başka bir ilde göreve başladığını saptamasıyla imzasının taklit olabileceği belirtildi.

ÇALIŞTIKLARI ŞİRKETTEN HABERLERİ YOK

Soruşturma kapsamında şüpheli olarak ifadeleri alınan 60 kişinin, sorgularında tanıdık vasıtasıyla bu şirketi öğrendikleri, hiç görmedikleri şirket sahiplerine sigorta primlerini yatırmaları için para gönderdikleri anlaşıldı. Banka yoluyla ya da elden verilen paraların, kişi başı aylık 200-250 lira arasında olduğu belirtildi.

Sorguları tamamlanan şirket sahibi A.U. ve O.A ile bu şüphelilere yardım ettikleri öne sürülen 2 kişi, sağlık kontrollerinin ardından adliyeye sevk edildi. - Antalya
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım