Okul sütü, üreticinin imdadına yetişti, bu yıl fiyatlar düşmedi

Thursday, June 4, 2020
25 Nisan'da başlaması beklenen 'Okul Sütü' projesi yaklaşık 7 milyon öğrenciye ücretsiz süt dağıtımını hedefliyor. Profe sayesinde önceki dönemlerde süt arzının fazla olduğu mart-nisan aylarında sütü ucuz satan üretici, bu yıl fiyatlardan indirime gitmedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'Okul Sütü' projesinin, 25 Nisan 2012'de başlaması bekleniyor. 22 Mart'ta açıklanan proje, süt üreticileri için çıkış kapısı oldu. Arzın fazla olduğu mart-nisan döneminde sütü yok pahasına satan üretici, bu yıl fiyatlardan memnun.

Geçen yıl bu dönemde üreticiden 57 kuruşa süt alan sanayici, bu yıl ocak ayında yapılan sözleşme fiyatından (80 kuruş) alım yapıyor. İlk ihalesi iptal edilen 'Okul Sütü' projesi kapsamında her gün 5. sınıfa kadar olan yaklaşık 7 milyon 63 bin öğrenciye, en az 200 mililitre ücretsiz süt verilmesi öngörülüyor.

İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, projenin üretici fiyatlarını dengelediğini belirtti. Fiyatlar üzerinde düşme eğilimi yönünde bir baskı olmasına rağmen geçen yıllara göre fazla düşmediğini kaydeden Güldal, üretim artmasına rağmen fiyatların dengede kaldığına dikkat çekti. Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük ise Türkiye'de üretim fazlası bulunduğunu kaydetti. Hükümetin verdiği teşviklerle kurulan yeni çiftliklerin de etkisiyle bu yıl görülmemiş bir üretim artışı yaşandığını ifade eden Eskiyörük, "Sanayici bu yıl fiyatları düşürmedi, ocak ayı sözleşmelerinden alım yapıyor. Haziran ayına kadar da litresini 80 kuruştan alacak. Mandıra gibi küçük alıcılar, bu arz fazlasını fırsata çevirerek fiyatı 10 kuruş kadar düşürdü." açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin üç yıl önce günlük 11 milyon ton olan süt üretiminin, yeni çiftliklerin kurulmasıyla günlük 15 milyon tona ulaştığı belirtiliyor. Kendi kooperatifinde üretim artışının yüzde 10'u bulduğunu dile getiren Mahmut Eskiyörük, "Kooperatif olarak geçen yıl bu mevsimde günlük 150 ton olan üretimimiz, bu yıl 165 tona ulaştı. Piyasa adeta tıkandı, üretim fazlası var. Buna rağmen fiyatlar dengede. Mandıralar, fiyatı düşürmek için büyük uğraş veriyor." dedi.

'Süt de KÖMÜR GİBİ ücretsiz DAĞITILMALI'

Tüketim ve ihracatın artırılması gerektiğini kaydeden Eskiyörük, fiyatların düşmesi durumunda 2008 yılında olduğu gibi üreticinin yeniden hayvanını keseceğine dikkat çekerek şunları söyledi: "Okul sütü, sosyal sorumluluk kapsamında iyi bir uygulama. Bu uygulama genişletilmeli. İhtiyaç sahiplerine ücretsiz kömür gibi süt, yoğurt ve peynir de dağıtılmalı. Üreticilerde, tüketim artırılmazsa fiyatların yeniden düşeceği yönünde ciddi bir tedirginlik var." Öte yandan Tire Süt Kooperatifi, yaklaşık bir yıldır piyasaya sürdüğü organik süte zam yaptı. Litresi 2,75 kuruşa satılan süt, bir hafta önce 3,20 kuruşa yükseltildi. Mahmut Eskiyörük, organik sütü 2,40 kuruştan marketlere verdiklerini belirterek, "Daha önceki fiyatımız, kampanya kapsamındaydı. Marketlere 2,45 kuruştan veriyoruz." bilgisini verdi.

Okul sütü ihalesine 4 teklif

Okul Sütü Programı ihalesinde Türkiye geneli 4 bölüme ayrılırken, her kısım için birer katılımcı olmak üzere 4 ortak girişim teklif verdi. Birincisinin iptal edilmesi üzerine yeniden düzenlenen ihale, Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan'ın komisyon başkanlığında başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda düzenlenen ihalede, katılım ortakları Gülsan Gıda AŞ-Mar Tüketim AŞ- Mamsan Gıda AŞ-Bakraç Süt ve Süt Ürünleri Ltd. Şti olan Yavuz Blok Bims İnşaat Mal. Nakliyarilet Gıda San. Tic. Ltd. Şti, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri için birim fiyat 57 kuruştan 26 milyon 650 bin 498,20 lira teklif sundu. Ak Gıda San. ve Tic. AŞ-Sütaş Süt Ürünleri AŞ-Danone Tikveşli Gıda ve İçecek- Tat Konserve AŞ-Yörükler Dış Tic. AŞ'den oluşan iş ortaklığı da Marmara ve Karadeniz bölgeleri için birim fiyat 48 kuruştan 23 milyon 694 bin 633,60 lira teklifte bulundu. Dimes Gıda-Pınar Süt Mamulleri AŞ-Balkan Süt Mama Ltd. Şti iş ortaklığı ise Doğu Anadolu ve Ege Bölgeleri için birim fiyat 55 kuruştan 16 milyon 643 bin 561 lira teklif verdi. Yörükoğlu pilot ortaklığında Güney Süt-Oğuz Gıda-Akbel Süt İş Ortaklığı ise Akdeniz bölgesi için teklifi de birim fiyat 52 kuruştan 9 milyon 6 bin 566,40 lira oldu. Okul sütü programı çerçevesinde 12 Nisan tarihinde 7 bölge için yapılan süt alım ihalesi toplam 4 bölge için teklif alınmaması ve yeterli rekabet oluşmaması sebebiyle iptal edilmişti. Komisyon Başkanı Özcan, 4 bölgenin tümüne de teklif gelmesinin kendilerini memnun ettiğini belirtti.

ANKARA AAYorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım