E Okul

E-Okul öğrenci veli değerlendirme giriş sistemi olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, öğretmen ve okul yönetiminin öğrenci kayıtları ve öğrenci okul devam durumlarını takip etmelerine imkan tanır. e-Okul veli ve öğrencilere karne notları, sınav, proje ve performans verilerini izlemeleri için MEB tarafında geliştirilmiştir. E Okul'a bağlanmak için E-Okul linkini takip edebilir ya da aşağıdaki E-Okul ekranını da kullanabilirsiniz.

MEBBİS'in en çok kullanılan modülü olan E-Okul'a, veliler ve öğrenciler E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'den, öğretmen ve okul idarecileri de E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'den giriş yapabilirler.
Okul öncesi ve ilköğretim okullarında uygulanmasına 2007-2008 eğitim öğretim yılı başında geçilen proje ile; okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin bütüniş-işlemlerinin elektronik ortamda yapılmaya başlanılmasıyla, öğrencilerle ilgili (kimlik, adres, veli, not, puan, devam-devamsızlık, okuduğu kitap, haftalık ders programı, öğretmen, davranış puanları, duyuru, alınan belge bilgilen gibi) bütün bilgilerin fonksiyonel, anlık ve gerçek veriler olarak oluşması temin edilmiştir.

E-Okul Sistemi tüm İlköğretim okullarında standartbir yapı oluşturarak uygulamalardan kaynaklanan hataları büyük oranda ortadan kaldırmış, ders çizelgelerinin oluşturulmasından, karne ve diploma düzenlemeye kadar her alanda standart bir yapı kurulmuştur.Bu sayede yaşanan birçok sorun ortadan kalkmış, Ortaöğretime Geçiş Sistemi için altyapı da oluşmuş ve elektronik ortamın avantajları yaşanır hale gelmiştir.

E-Okul Ekranı


Adım Adım E Okul, E-Okul Veli Bilgilendirme

 • 1. Internet Explorer, Chrome, Firefox, Opera, Safari gibi internet tarayıcınızın adres barına https://e-okul.meb.gov.tr yazınız.
 • 2. E-Okul'ın bu ekranı Öğrentmen ve Yönetici girişleri için kullanılmakta. Açılan sayfada "Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre" girdikten sonra, Giriş butonuna tıklayınız.
 • 3.E Okul Veli ve Öğrenci Giriş Ekranı
 • 4.Açılan E-Okul Ekranında Resim Doğrulama Kodu, Öğrenci TC Kimlik No ve Öğrenci Okul No girdikten sonra Tamam butonuna tıklayın.
 • 5. E-Okul Veli İşlemleri bölümünde veli veya öğrenci girişi için öğrenciyle ilgili tüm durum bilgilerine ulaşabilirsiniz.
 • 6. E-Okul Öğrenci Devam çizelgesinde sene içindeki öğrencinin devamsızlık durumlarını öğrenebilirsiniz.
 • 7. E-Okul Not Bilgi kısmında öğrenci not takibi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu bölümde ayrıca haftalık der programı, sınav tarihleri, öğrencinin aldığı belgeler ve okuduğu kitaplar, öğrenci davranış notlarını da görüntüleyebilirsiniz.
 • 8. E-Okul Notlar bölümünde öğrencinin yıl içindeki tüm notları bir ekranda görebilirsiniz.
 • 9. E-Okul Notlar bölümünde öğrencinin herhangi bir sene veya dönem notlarını ayrı ayrı görebilirsiniz.
 • 10. Bu ekranda öğrencinin aldığı tüm notları görebilmek için bir sene seçmelisiniz. Öğrencinin 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm notlarını yıl bazında öğrenebiirsiniz.
 • 11. Bu ekranda bir önceki senenin öğrenci durum bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Adım Adım E-Okul Girişi

https://e-okul.meb.gov.tr sayfasında öğrencinin TC Kimlik No, kayıtlı olduğu Okul No ve resimdeki güvenlik numarasını girdikten sonra Tamam butonuna basınız.

E Okul Veli, E-Okul Öğrenci Girişi ve E-Okul Yönetici Girişi için E Okul Girişi Adım Adım sayfasını ziyaret edin.

ORTAÖĞRETİM OKULLARINDA UYGULAMA ESASLARI

Buna bağlı olarak, e-Okul Sisteminin ortaöğretim okullarını da kapsar hale getirilmesi çalışmalarına geçilmiş ve bu çalışmalar sonucunda uygulamaya geçilebilir duruma gelinmiştir.

1. Tüm ortaöğretim okulları sisteme girmek için gerekli olan kullanıcı kodu veşifre bilgilerini, bulundukları il/ilçe millî eğitim müdürlüğündeki MEBBİS görevlilerinden alacaklardır.

2. İnternet tabanlı olan sisteme giriş adresi e-Okul dur.

3. Sistemin kullanımı ile ilgili kılavuz ve yapılması gerekli olan işlemlerle ilgilibilgiler de bu adreste yer almaktadır. Kullanımı sorunsuz gerçekleştirebilmekve oluşabilecek duraksamaları kolaylıkla aşabilmek için yayınlanacakdoküman ve duyumlar düzenli olarak takip edilecektir.

4. Okullar; kılavuzda anlatılan işlem sırasına göre sisteme girerek gereklitanımlamaları yapacaklardır.

5. İlk aşamada alan/dal, sınıf/şube bazında öğrenci bilgilerinin girilmesi vetanımlanan öğrencilerle ilgili devamsızlık bilgilerinin sistemde kayıt ve takipişlemleri gerçekleştirilecektir.

6. Resmî ve Özel tüm orta öğretim okulları sistemi kullanacaktır.

7. Sisteme kesinlikle başka sistemlerden veri aktarımı yapılmayacaktır.

8. Öğrenci karnelerinin sistemden alınmasının yakın hedeflerden birisi olduğugöz önünde bulundurulup tüm öğrenci bilgileri hassasiyetle sistemegirilecektir.

9. Sistemin kurgusu gereği başlangıçta e-Okul Sisteminin tüm bölümlerikullanıma açılmayacak, öğrenci bilgilerinin tamamlanması beklenecektir.

10. Öğrenci bilgileri giriş işlemleri -diploma notları, ilköğretim akademik başarıdurumu, yöneltme bilgileri, öğrenci dosya bilgileri vb. – ekranları sistemdehazır olduğu için hemen kullanılabilecektir.

11. Zaman içinde sistem kullanımını etkileyen durumlarda e-Okul Sistemiyleuyumlu olabilmesi için mevzuatta gerekli görülen değişiklikler yapılacaktır.

12. Sistem kullanımı için verilen kullanıcı kodu ve şifreler çok önemli olduğu için her kullanıcı kendisine verilen bilgilerin güvenliğini sayfada yer alan "Kullanıcı Güvenlik Açıklamaları" dokümanına göre sağlamaktan sorumluolacaktır.

13. Sistemde yapılan tüm işlemler sisteme giren kullanıcının kodu iletutulmaktadır. Bilgilerin girilmesi ve değiştirilmesinden kullanıcı sorumludur.Kullanıcı kodu kimseyle paylaşılmayacak ve aynı kodu kullanarak birden fazlakullanıcı tarafından işlem yapılmayacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için e-okul hakkındaki genelgenin tamamını okuyabilirsiniz.

e-Okul Hatalı Yazımları : e_okul, e_okul veli bilgilendirme sistemi, e_okul yönetim, e.okul