Memur'a bayram ikramiyesi verilsin

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, Ramazan Bayramı nedeniyle kamu çalışanları ve emeklilerin harcamalarının artacağını belirterek, "Türkiye Kamu Sen olarak bu nedenle işçilerde olduğu gibi memurlara ve emeklilere de bayram ikramiyesi verilmesini talep ediyoruz" dedi.
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla kamu çalışanları ve emeklilerin harcamalarından dolayı zor durumda kalmaması için memurlara ve emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi gerektiğini söyledi. Hanefi Bostan, bayramlarda kamu görevlilerinin ve emeklilerin harcamalarında sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "Yaklaşan Ramazan Bayramı münasebetiyle kamu çalışanları ve emekliler, harcamalarının artması nedeniyle zor durumda bulunmaktadır.

Dolayısıyla bayram coşkusunu yaşayamayacaklardır. 2,5 milyon kamu çalışanı ve 2 milyon emekli bayrama buruk girecektir. Türkiye Kamu Sen olarak bu nedenle işçilerde olduğu gibi memurlara ve emeklilere de bayram ikramiyesi verilmesini talep ediyoruz. Son aylarda enflasyon rakamları düşüyormuş gibi görünse de özellikle gıda fiyatlarında yaşanan artış son bir yılda yüzde 14 dolayında gerçekleşmiştir. Kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaşları, ailelerin gıda ve kira harcamalarını güçlükle karşılamaktadır” dedi.

Ekonomideki büyümenin memura ve emekliye yansıtılmadığını ifade eden Bostan, "Bununla birlikte memurların yüzde 90’a yakını ağustos ayı ile birlikte bir üst dilime girmeleri nedeniyle 5 ile 7 puan arasında daha fazla vergi ödeyeceklerinden, temmuz ayında yapılan yüzde 4’lük maaş zammından hiç faydalanamamış, aldıkları maaş artışı vergi olarak devlet tarafından geri tahsil edilmiştir.

Ülkemizin, son yıllarda büyük maddi refaha kavuştuğu hükümet tarafından sık sık ifade edilmektedir. Ancak ekonomideki büyüme, ne memurlarımıza ne de emeklilere yansıtılmamış aksine milletimizin alım gücü gerilemiştir. Bayramlar, bayramlıkların alındığı, çocuklara harçlıkların verildiği, ziyaretler ve hediyeleşme yoluyla kardeşlik bağlarımızın pekiştirildiği özel günlerdir. Ne yazık ki uzun bir süreden beri memurlarımız ve ortalama bin TL maaş alan emeklilerimiz bayram sevincini ve coşkusunu yaşayamamakta, çocuklarına, torunlarına bayramlık alamayan, harçlık veremeyen anne-babalar, başı önde gezmektedir” ifadelerini kullandı.

"Yıl içinde, gündelik yaşamını dahi sürdürmekte güçlük çeken kamu görevlilerinin mevcut maaşlarla bayram masraflarını karşılamaları mümkün değildir. Bu durumda, söz konusu ekonomik büyümeden emekliler ve kamu çalışanlarının da pay alması ve kamu görevlilerimizin bayram sonunda daha da zor duruma düşmemeleri için, memurlara ve emeklilere dini bayramlardan önce bir maaş tutarında bayram ikramiyesi verilmesi zorunludur.

Türkiye Kamu-Sen olarak memurların ve emeklilerin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi için toplu sözleşme görüşmelerinde dini bayramlar öncesinde bayram ikramiyesi ödenmesi talebimizi gündeme getirmiştik. Ancak hükümet tarafı bu önerimize olumlu cevap vermemişti. Kamu işçilerine devlet tarafından her bayram öncesinde bayram ikramiyesi ödenmektedir. Memurlar da devletin görevlisi olarak bu ödemeyi herkes kadar hak etmektedir.

Memurlarımızın da devletin bir çalışanı olduğu gerçeğinden yola çıkarak işçiler için geçerli olan bu uygulamadan faydalandırılması, son derce insani ve eşitlik ilkesinin gerektirdiği haklı bir taleptir. 2,5 milyon dolayındaki kamu çalışanı ve 2 milyona yakın emekli, Ramazan Bayramı’na buruk girmek üzeredir. Hükümet bayram ikramiyesi talebimizi hayata geçirerek memurlarımızın, emeklilerin ve ailelerinin yüzlerini güldürmelidir.”