MEB'den 3 yılda 120 bin atama

Monday, April 6, 2020
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, öğretmen açığının önümüzdeki 3 yıl içinde yapılacak atamalarla kapatılarak, norm kadrolarının doldurulacağını ve böylece sözleşmeli uygulamasına son verileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 3 yıl içinde sözleşmeli öğretmenliğin sona ereceğini söyledi. Yeni atamalarla norm kadroların doldurulacağını da belirten Dinçer, KPSS’nin dışında öğretmen alımları için ayrıca alan sınavlarının yapılacağını kaydetti.
"Öğretmen ihtiyacımız, açığımız var. Aşağı yukarı yeni eğitim sistemiyle birlikte 160 bin civarında öğretmene ihtiyacımız vardı. Geçtiğimiz hafta 40 bin atama yaptık” diyen Bakan şöyle devam etti:

Verilecek kadrolara göre
“Şimdi yaklaşık 120 bin öğretmene, özellikle de liselerde okullaşma oranının yüzde 100’e çıkması halinde ihtiyacımız olacak. Bunu da hükümetimiz zaman içinde bize ne kadar kadro verirse atayarak telafi etmeye çalışacağız. Tahminim en geç 3 yılda Milli Eğitim’in ihtiyaç duyduğu öğretmenlerin norm kadroları doldurulmuş olacak."

Emekli olan yahut da ayrılan öğretmenlerin yerine az miktarda ihtiyaç olacağını da ifade eden Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onları da yıllık olarak karşılayarak, çok ciddi anlamda öğretmen ihtiyacı duymayacağız. Önümüzdeki bir kaç yılda hem altyapı hem de öğretmen eksikliği önemli oranda giderilmiş olacak; bundan sonra Türkiye’deki fırsat eşitliğini çok daha iyi bir şekilde sağlayacağız."Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım