Maliye Bakanı Mehmet Şimşek PPK Kararını Açıkladı

Thursday, April 2, 2020
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bugün itibariyle büyüme hedefinde riskler aşağı yönlü ama bu yüzde kaç olur, bunun değerlendirmesini önümüzdeki bir kaç hafta içinde yapacağız" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV-CNBC-e ortak yayınında katıldığı bir programda ekonomiye ilişkin soruları yanıtladı.

Bir soru üzerine Para Politikası Kurulu (PPK) kararını değerlendiren Şimşek, bu konuda fazla değerlendirme yapmak istemediğini ancak Türkiye'de finansal istikrarın devamının temel önceliklerden bir tanesi olduğunu, kararların bu çerçevede düşünülmesi gerektiğini söyledi.

PPK kararının kur cephesindeki etkisini de değerlendiren Şimşek, kendileri için kur hedefi olmadığına dikkati çekerek, "Önemli olan kurdaki oynaklığın makul düzeyde olmasıdır. Bu anlamda bakıldığı zaman son bir kaç yılda Merkez Bankamızın kur oynaklığı noktasında, onu sınırlama noktasında başarılı bir performans gösterdiğini görebilirsiniz. Türkiye'de kur oynaklığı nispeten düşüktür. Biz dalgalı bir kur sistemine sahibiz ama aşırı oynaklıkların zaman zaman sınırlanması gerekiyor. Çünkü onun bir takım diğer etkileri var" dedi.

BENZİN FİYATLARI
Bakan Şimşek, benzin fiyatlarına ilişkin soruyu yanıtlarken de akaryakıt üzerindeki vergi yükünün yüksek olduğunu ancak 10 yıl öncesine göre akaryakıttaki toplam vergi yükünün düştüğünü söyledi. 2002 yılında 100 liralık benzin fiyatının içinde ÖTV ve KDV dahil olmak üzere toplam vergi yükünün yüzde 70'in üzerinde olduğunu hatırlatan Şimşek, şu anda bu oranın yüzde 59,5'e indiğini anlattı. Şimşek, vergi yükü sıralamasında Türkiye'nin AB ülkeleri arasında üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

Motorinde de 2002 yılına göre vergi yükünün düştüğünü anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

"Vergi yükü düşmüş olabilir ama niye benzin fiyatı yüksek diyebilirsiniz. Burada sektörün yapısına da bakmak lazım. Kimseyi suçlamak istemiyorum. Türkiye'de ham petrolün maliyeti var, onun üzerine rafineri karı var, ana dağıtım var ve nihai bayi satışı var. Yani verginin dışında 3-4 bileşen var. 2002 sonundan bugüne kadar ham petrol fiyatları TL cinsinden yüzde 345 arttı ama akaryakıt ürünlerinin fiyatlarında yüzde 150 ile yüzde 245'lik bir artış var.

Sonuç şu; biz geçen yıl enerjiye 60 milyar dolar ödemişiz. Şimdi (vergi yükünü düşürebilir miyiz?) diye bir beklenti var. Ben benzin üzerindeki vergi yükünün düşürülmesinin doğru olmadığı kanısındayım. Çünkü yüksek vergi yüküne rağmen 60 milyar dolarlık bir ithalatla karşı karşıyayız. Türkiye'nin yumuşak karnı cari açık. Vergi yükünü düşürmeye yönelik bir çalışma şu anda düşünmüyoruz."

Bakan Şimşek, global şartlara göre petrol fiyatlarının daha düşük olması gerektiğini ancak Ortadoğu'da ciddi jeopolitik gerginlikler yaşandığını, bunların da petrol fiyatlarını etkilediğini söyledi.

YÜZDE 4 BÜYÜME HEDEFİ
Türkiye'nin yıl sonu yüzde 4'lük büyüme hedefini de değerlendiren Şimşek, FED'in açıklamaları ve bazı gelişmelerin ardından bugün itibariyle büyüme hedefinde risklerin aşağı yönlü olduğunu söyledi. Bu konuda küresel görünümün önemli olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek, şöyle devam etti:

"Bazı eşik değerler vardır. Bizim kontrolümüz dışında olan değişkenlerin etkilerini tamamen telafi etme imkanımız yok. Bizim çok ciddi aşağı yönlü risk ortaya çıkarsa ki şu anda böyle bir durum yok- o zaman oturup bakarız. Fakat aşağı yönlü risk var ama bu yüzde kaç olur, bunun değerlendirmesini önümüzdeki bir kaç hafta içinde yapacağız."

ENFLASYON
Bakan Şimşek, enflasyonla ilgili olarak da çekirdek enflasyon oranlarının yüzde 5 ,5 ile yüzde 6 arasında gidip geldiğini belirterek, "Bu anlamda durum çok endişe verici değil. Fakat manşet enflasyonunun yüksek olması beklentileri olumsuz etkiliyor. Önümüzdeki 1-2 ay içinde bu manşet enflasyon yüksek seyredebilir, sonraki aylarda tekrar aşağı yönlü trende girecek. Yani hedefe yönelik yukarı doğru burada bazı riskler var. Burada önemli olan tek hanede hedefe yakın olması" diye konuştu.

CARİ AÇIK
Şimşek, cari açık konusunda bir trend değişikliğinin olmadığını vurguladı. Bu yıl için cari açığın bir miktar artışını öngördüklerini hatırlatan Şimşek, Onuncu Kalkınma Planı'na göre cari açığın bu yıl 55 milyar dolar civarında olacağını kaydetti. Bakan Şimşek, cari açıkta geçen yıla göre bir miktar kötüleşme yaşanacağını ancak bunun kontrollü olacağını öngördüklerini bildirdi.

İŞSİZLİK
Bir başka soru üzerine de Şimşek, Türkiye'nin istihdamda çok muazzam bir başarı sağladığını, 2007 sonundan bu yana yaklaşık 5 milyon kişiye iş ve aş sağlandığını anlattı. Son 1 yıl içerisinde tam 1 milyon 90 bin kişinin iş bulduğunu ifade eden Şimşek, "Bu bizim aktif işgücü poltikalarımızın, istihdama yönelik politikalarımızın çok başarılı olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım