Hükümet ile Hakİş 2013 Zam Oranında Anlaştı

Friday, July 3, 2020
Hükümet ile Hak-İş arasında varılan anlaşmayla kamuda çalışan işçilere ilk ve ikinci 6 aylar için yüzde 4, üçüncü ve dördüncü altı aylar için ise yüzde 3 fark verilecek.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, düzenlediği basın toplantısında kamu kesimi toplu iş Sözleşmeleri görüşmelerinde Salı günü Türk-iş ile yapılan anlaşmanın ardından Hak-İş ile anlaşma sağlandığını belirterek, kamuda çalışan işçilere ilk 6 ay için yüzde 4, ikinci 6 ay için yüzde 4, üçüncü ve dördünce 6 aylar için ise yüzde 3 fark verileceğini söyledi.

Çelik, "Salı günü Kamu toplu iş sözleşmesi protokolünü Türk-İş ile imzalamıştık. 200 bin işçiyi kapsayan bu protokol çerçevesinde, Hak-İş'e bağlı yaklaşık 30 bin işçiyi ilgilendiriyor. Protokol çerçevesinde, bin 100 TL altında brüt ücreti bulunan işçilerin ücretleri bin 100 TL'ye çekilmiş, bin 850 TL altında ücret alanların aylık ücretlerine bin 850 TL'yi geçmemek üzere 200 TL seyyanen iyileştirme yapılmış.

Bu iyileştirmeler yapıldıktan sonra tüm işçilerine birinci altı ayda yüzde 4, ikinci altı ayda yüzde 4. 2014 yılının birinci yarısında yüzde 3, ikinci yarısında da yüzde 3 olmak üzere ücret zamlarının uygulanacağı karar altına alınmış. Enflasyon altında kalması halinde enflasyon oranı üzerinden de ücretlere yansıma olacağı belirtilmiş idi. Sosyal yardım miktarının ise aylık olarak 180 TL'ye yükseltildiği ve sosyal diğer yardımlarının ise ücret artış oranlarında arttırılacak" dedi ve şöyle devam etti:

"Hak-İş konfederasyonun bağlı işçilerimizin de bu haklardan yaralanması konusunda imzalayacağımız protokolün önce 30 bin çalışanımıza, Hak-İş ailesine ve tüm çalışanlarımıza bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum."

BİR YERDE UZLAŞMA GEREKİR

Hak-İş ailesi olarak daha önce bakanımız ve kamu iş verenlere de ilettiğimiz şikayet ve taleplerin tamamının arzu ettiğimiz şeklinde gerçekleşmediğini ifade eden Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Toplu pazarlık sisteminin de zoru böyledir. Bir yerde uzlaşmamız buluşmamız gerekli. Buluştuğumuz nokta önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin hem içinden geçtiği önemli süreç var, hem de dünyada yaşanan ekonomik krizin halen bütün yönleiriyle hissedildiği bir süreç yaşanıyor.

Bütün bu süreçlere rağmen Türkiye'nin kamuda çalışan arkadaşlarımızın ücretlerini enflasyonun altında kalmayacak şekilde bazı iyileştirmelerde yapılarak bu noktaya gelmiş olmasını ben gereçekten önemli buluyorum. Bakanın, uzlaşmadan yana çabalarını gayretlerini bu konuda başarısını taktir etmek gerekiyor. O yüzden ben toplu iş sözleşmelerinde grev kararı alınmadan bir dizi eylemlere yol açmadan masa başında ve daha önce ifade ettiği gibi, bakanın bayramı çifte bayramla girelim demişti. Bunu da sağlayacak bir noktaya gelinmesini ben önemli buluyorum. Bizi de işçileri de ikna ederek bugün bu protokolü imzalamasında büyük bir emeği var" diye konuştu.

"TOPLU SÖZLEŞME FARKLARI RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİ ÖDENMELİ"

Çaykur çalışanların mağduriyetine de değinen Arslan, "Çaykur işletmeleri olmak üzere yargıda olan, toplu iş sözleşmeleri yapılamayan iş yerlerindeki arkadaşlarımız bu yargı süreçleri nedeniyle mağdur durumda. Bakanımızdan talebimiz, başta Çaykur işletmelerinde çalışan 10 bine yakın arkadaşımız olmak üzere diğer yetki davaları devam eden bütün iş yerlerindeki arkadaşlarımız toplu iş sözleşmeleri yetkileri alınıp, sözleşmeleri imzalanıncaya kadar gecen sürenin haklarının sözleşme hükümlerinin aynı onlara da uygulanmasını ve onlara da mağduriyet yaşatmadan bayram hali getirmemiz gerekir" dedi. Arslan, toplu sözleşme farklarının da Ramazan Bayramı öncesinde ödenmesi konusunda çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

AMAÇ MEMNUNİYETİ ARTIRMAK

Arslan'dan sonra, dile getirdiği talepler üzerine açıklama yapan Bakan Çelik, başta Çaykur çalışanları olmak üzere hukuk çerçevesinde çalışanların hakkını vermek için üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti. İşçilerin toplu sözleşme farklarının bayramdan önce ödenmesi talebine de cevap veren Çelik, "Mümkün olabilir. Bu çalışmayı arkadaşlara söyledim yapıyorlar. Amacımız çalışanlarımızın memnuniyetini artırmak.

Eğer bu konuda süre itibari ile bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmayacaksak, bu gayret içerisinde olunacak. Ama sürenin yeterli olup olmaması konusunda şuanda kesin bir şey söylemem mümkün değil. Ama niyet olarak bayram öncesinde verme gayreti içerisinde olacağız" dedi.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım