GSS Zorunlu Genel Sağlık Sigortası Nedir

Wednesday, January 27, 2021
1 Ocak 2012 yılı itibariyle bütün vatandaşlar zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. Genel Sağlık Sigortası kapsamında devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanamayan kişiler, GSS primlerini ödeyerek devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanabilirler.

18 yaşını dolduran bireyler Genel Sağlık Sigortası prim borcu kapsamındadır. Bu kişilerin öğrenim hayatı devam ediyorsa veya 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşına kadar yükseköğretimde okuyorlarsa 25 yaşına kadar anne babasının sağlık güvencesinden yararlanır. Kendisinden GSS kapsamı altında herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak bu kapsamda olan kişiler öğrenci belgeleriyle beraber kuruma başvuru yapmalıdır. Kuruma başvuru yapılmadığı takdirde kurumun durumdan haberi olmayacağı için kişiye Genel Sağlık Sigortası borcu çıkacaktır.Borcunu öğrenen kişinin öğrenci belgesiyle beraber kuruma başvurmasıyla borcu silinecektir.

Zorunlu Sağlık Sigortası Video Sunum

Üniversitelere devam eden öğrenciler ise 25 yaşına kadar bu uygulamadan muaf tutulmuştur.Öğrenim hayatı sona erdiğinde ise tekrar zorunlu GSS kapsamına alınırlar.

GSS prim borcunun olup olmadığını merak eden kişiler, https://sgk.ziraatbank.com.tr/adresinden sorgulama yapabilir. Karşınıza çıkan ekranda üst kısma T.C Kimlik Numaranızı girip hemen altındaki Sorgu Tipi kısmından 07. GSS PRİM-13’ ü tıklayıp. Sorgulama yapabilirler.

GSS kapsamında prim ödeme kapsamına alınan kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi yaptırmalıdır. Gelir testine göre kişiler ya primsiz olarak SGK’nın sağladığı sağlık yardımlarından yararlanacak ya da kendisine çıkan primleri ödeyerek SGK’nın sağladığı sağlık yardımlarından yararlanacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Priminden çıkan borç neye göre belirlenir?
Aile içindeki toplam gelirin ailedeki kişi sayısına bölünmesiyle kişi başına düşen gelir belirlenir. Kişi başı aylık gelir üzerinden ödenecek primler şöyle belirlenir.

Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ünden az olan kişiler ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanır.

  • Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ü ile asgari ücrete kadar olan kişiler “Asgari ücret/3 TL x %12″
  • Aylık geliri asgari ücretten asgari ücretin 2 katına kadar olan kişiler “Asgari ücret x %12″
  • Aylık geliri asgari ücretin 2 katından fazla olan bireyler “Asgari ücret x 2 x %12 TL” tutarında prim öderler.

Gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayanlar;

  • 01/01/2013 – 30/06/2013 tarihleri arası aylık 234,86 TL,
  • 01/07/2013 – 31/12/2013 tarihleri arası aylık 245,16 TL genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım