E devlet Şifresi Alma Bilgisi

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
İnternet kullanıcılarının artması birçok unsurun internet üzerinden halledilebilmesi kolaylığını sağlamaya başladı. Bugün artık internet bizim için resmi işlemlerde bile kısa yol haline geliyor. Devletin vatandaşları yararına işleme koyduğu uygulama olan e devlet, bugün hemen herkesin işlemlerini kolayca halletmesine fırsat verecektir.
Devleti web ortamına taşıyan bu uygulama herkesin beğenisini kazandı. Birçok kişi işlemlerini e devlet aracılığı ile kolayca yapabiliyor ve artık resmi kurumlardan gün almak, sıra beklemek, uzun işlemler yaptırmak gibi bir şey söz konusu olmuyor.

Vergilerini bile E-Devlett aracılığı ile yatırabileceğini öğrenen kişiler, bu uygulamadan nasıl yararlanabilecekleri konusunda tedirginlik yaşayabilirler. Ancak e devlet işlemleri oldukça basit.

Sisteme girebilmek ve işlemlerinizi halledilmek için ilk olarak yapmanız gereken unsur, PTT şubelerinden kimlik bilginiz ile e devlet şifrenizi almaktır. Bu şifreyi 1 TL karşılığında en yakın PTT şubesinden öğrenebilirsiniz. Şifre kapalı bir zarf içerisinde verilir ve herkesin şifresi kendisine özeldir. Başka birisi ile aynı olma, hatalı olma gibi durumlar söz konusu olmuyor. E-devlet güvenliği için herkesin şifresi gizli tutulur. Bir kişinin başka birinin şifresini öğrenmesi mümkün değildir ve bu şifre öğrenme işlemi sırasında mutlaka kimliğinizin yanınızda olması gerekiyor.

E-Devlet Şifresi alma işleminin ardından internet bağlantısı olan hemen her yerden e devlet olanaklarından yararlanmaya başlayabiliyoruz. E devlet sayesinde bir tıkla tüm kamu hizmetlerine kolayca ulaşırız. Hayatımız boyunca bizlere kolaylık sağlayacak olan bu sistem, https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden hizmet veriyor.

Vatandaşların, çalışanların ve bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin verimli bir şekilde, zaman kaybetmeden kamu hizmetlerine ulaşabilmesi amacıyla başlatılan bu uygulama, diğer birçok konuda da yardımcıdır. E devlet sistemi bugün 304 hizmet ve 39 kurumu ile 12 milyonun üstünde kullanıcıya sahip. Birçok kişi e-devlet aracılığı ile araç ve sürücü ceza sorgulaması, günlük hava tahminleri, vergi levha sorgulamaları, SSK Hizmet Dökümü, döviz kurları gibi bilgilere ulaşabiliyor. E-devlet bir noktadan birçok unsura ulaşma olanağı sundu.

Aralık 2008 tarihinden beri uygulamaya konulan edevlet, vatandaşların en kısa sürede en doğru bilgiye ulaşmalarına yardımcı oluyor. Artık resmi kurumlarda sıra bekleme, resmi kâğıt gönderme gibi zorunluluklar ortadan kalktı. İnternet kullanıcısı olan herkes bundan sıklıkla yararlanmaya başlıyor. Bugün 22 farklı ülkede uygulanan e-devlet sistemi herkesi yüzünü güldürmeyi başardı. İnsanlar zaman kaybetmeden, kurum ve kuruluşları dolaşarak zahmet çekmeden, sanal ortamda sadece bir tıkla işlemlerini halledebiliyor. Site içerisinde birçok güncel konu hakkında bilgi almak, sınav takvimlerinden haberdar olmak, kimlik numarası öğrenmek gibi işlemleri yapmak da mümkündür.

E devlet sistemi üzerinden yapılan başvurular tamamen resmi işlem olarak geçerli oluyor. Başka birisi kesinlikle diğerinin şifresi ile E-Devlet Giriş yaparak kendi adına işlemler yürütemez. e devlet şifresi kişiye özeldir ve o şifre ile giriş yapıldıktan sonra yapılan bütün işlemler de o kişi için geçerli olacaktır. Siz de en yakın PTT şubesinden edevlet şifrenizi alın ve tüm kamu hizmetlerine bir tıkla ulaşmanın keyfini çıkarın.

e-Devlet Nedir?

E devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile e devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

e-Devlet Kapısı Nedir?

E devlet Kapısı, tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir. E-Devlet Kapısı'nın amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.

e-Devlet Kapısı, kamu hizmetleri konusunda bilgilendirme amaçlı “Vatandaş”, “İş” ve “Devlet” sayfaları, entegre elektronik hizmetler, kurumlar listesi ve güncel duyurular gibi kısımlardan oluşmaktadır. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusundaki bilgi ve hizmetlere kolaylıkla erişebileceklerdir.

E devlet Şifresinini Nereden Alabilirim?

E devlet şifresi'ni , şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek PTT Merkez Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir.

Almış olduğunuz e devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir, bu durumda PTT'den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreyle ilgili ekranda bulunan uyarıları lütfen dikkatlice okuyunuz.

Size en yakın PTT şubesini sorgulamak için aşağıdaki siteye bakabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/en-yakin-ptt

Şifreyi aldıktan sonra, e-devlet sistemi'ne aşağıdaki linke tıklayarak girebilirsiniz. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris3/sifreGiris?actionName=sifreGiris

E devlet Şifremi Nasıl Kullanacağım?

Elektronik hizmetlere erişebilmek için TC Kimlik numaranız ve PTT'den almış olduğunuz e devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. e-İmza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-İmza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.

e devlet şifresi aldıktan sonra, e-devlet sistemine aşağıdaki linke tıklayarak girebilirsiniz.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris3/sifreGiris?actionName=sifreGiris

E devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Kişisel Bilgi ve Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

E devlet Şifrenin Unutulması, Çalınması veya Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılması Gerekir?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için PTT Merkez Müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir.

Şifrenin sıfırlanması veya şifrelerin e-posta adreslerine gönderilmesi kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini önlemek amacı ile alınan güvenlik tedbirleri ve uyguladığımız şifre politikası nedeniyle mümkün olmamaktadır.

Şuan bir e devlet şifresine sahipseniz aşağıdaki linkten e devlet giriş ekranına ulaşıp mevcut şifrenizle giriş yaparak tüm kurumsal işlemlerinizi yapabilirsiniz.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris3/sifreGiris?actionName=sifreGiris

E-Devlet ile Resmi İşlemler Sanal Ortama Girdi

Teknolojik gelişmeler her geçen gün ilerleme gösteriyor ve ülkemiz de bu durumdan etkileniyor. Artık içinde bulunduğumuz çağı gerekliliği olarak bilgisayar ve internet kullanımı oldukça arttı. Bugün e-devlet uygulaması kullanan 12 milyon insan var. Herkez devlete giden kısa yolu buldu. Tüm kamu hizmetlerine internet bağlantısı olan her yerden ulaşabiliyor ve resmi işlemleri sanal ortamda yapabilmenin keyfini çıkarıyor.

2008 yılı Aralık ayından beri uygulamaya konulan bu sistem herkesin bir noktadan işlemlerini halledebilmesinde çok iyi bir yardımcı oldu. İlk önceleri insanlar kullanımı konusunda tedirginlik yaşamış olsa da, bugün e-devlet rehberleri sayesinde nasıl adımlar atması gerektiğini çok iyi biliyor.

E-devlet uygulamasından yararlanmak isteyen kişiler, PTT şubelerinden 1 TL karşılığından aldıkları şifre ile giriş yapıyorlar. Herkesin şifresi kendine özeldir ve hiç kimse bir başkasının yerine hesabına giremez. Şifre ile giriş yapıldıktan sonra bütün kamu kuruluşlarına sanal ortamda ulaşılabildiği gibi, trafik cezası sorgulama, sınav sonucu öğrenme, döviz kurlarını takip etme gibi güncel konularda da kaynak bulunabiliyor. Bugün internet kullanıcısı olan hemen herkes e devlet fırsatlarından yararlanmaktadır. Devlet ile vatandaş arasındaki engeli kaldıran, vatandaşı kamu kurumlarında biraz daha yaklaştıran ve kolayca ulaşım sağlayan bu sistem günümüzde birçok ülke tarafından da kullanılıyor.

Son zamanlarda e-devlet sistemini kullanarak tüketici şikâyetleri bile resmi olarak yapılabiliyor. İnsanlar artık dertlerini kolayca dile getirebilme fırsatı oldu. Birçoğumuz aldığımız gıda ürünlerinden, eşyalardan memnun kalmayabiliyoruz, hoşumuza gitmeyen durumlarla karşılaşıyoruz, ancak bunları şikâyet etmek istesek bile, zaman ayıramadığımız için buna fırsat bulamıyoruz. Şikâyet edilmeyen restoranlar, gıda üreticileri vs. toplum sağlığı ile oynamaya devam ediyor.

E-Devlet hiçbir şekilde kurumlara gitme gereği kalmadan, görüşmek için zaman harcamadan sanal olarak tüketici şikâyetlerine fırsat verir. Böylece memnun kalmadığımız durumlarda resmi kurumlara internet bağlantısı olan her yerden ulaşabiliyoruz. Hatta artık cep telefonlarımıza kadar giren internet sayesinde, e-devlet işlemlerini anında gerçekleştirebiliriz.

Vatandaşların e-devlet sisteminden rahatlıkla yararlanabilmesi için turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmeleri yeterli oluyor. Bu uygulamaya en çok emeklilik hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Kolaylıkla hizmet dökümü çıkarmak ve emeklilik için ilgili unsurları öğrenmek edevlet sayesinde oldukça kısa sürer. Bu uygulama birçok kişinin işlemlerini kolaylaştırıyor ve sanal ortamda gerçekleştiriliyor olması da resmi olmadığı anlamına gelmiyor. E-devlet üzerinden yapılan bütün işlemler resmidir.

E-devlet sadece kağıt gerekliliğini ortadan kaldırıyor, geri kalan bütün prosedür aynı şekilde devam ediyor. E-devlet girişi yapıldığında Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve daha birçok kuruma ulaşabiliyoruz. Artık kamu kurum ve kuruluşlarına bir tıkla ulaşabilmenin yolu edevlet. Siz de e-devlet şifrenizi alın, giriş yapın ve tüm işlemlerinizi daha kolay hale getirin.