BağKur, vergi kaydı olmayan dönemi silemez

Normalde vergi veya oda-dernek kaydı ile şirket ortağı olunmayan dönem Bağ-Kur'lu sayılamaz ama Bağ-Kur gerekli araştırmayı yapmadan bu dönemlerin primlerini alıp yıllar sonra iş emekliliğe gelince, "Senin o dönemlerde vergi kaydın yokmuş" deyip hizmetleri silemez.
Ali Bey, 1985 yılından beri Bağ-Kur'a prim ödedim; bu bazen aflarla oldu bazen de ay ay ödemeyle. Ben 1992 ve 1997 aflarından da yararlandım ve bana çıkarılan borçlarımı da ödedim. Şimdi emekli olmak için Bağ-Kur'a başvurduğumda "Senin 1986 ile 1991 arasında vergi kaydın, odadernek kaydın veya limitet şirket ortaklığın yokmuş" diyerek 5 yılımı sildiler ve emekliliğimi reddettiler. Bu haksızlık değil mi? Ben şimdi emekli olamayacak mıyım? ■ Ali İhsan Kırlı

Sayın okurum, tabii ki emekli olacaksınız ama mahkemeyle emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur daha doğrusu yeni adıyla SGK sizi emekli etmez ve siz iş mahkemesinde dava açarsanız mahkemeyle SGK'yı dize getirip söke söke emekli aylığınızı alırsınız. Hatta ilk başvuru tarihinden itibaren birikmiş tüm emekli aylıklarınızı da SGK'dan alırsınız.

VERGİ KAYDI OLMAYAN SÜRELER

Normalde gerek 1479 sayılı (eski) Bağ-Kur Kanunu, gerekse yeni 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, hiç kimse vergi kaydı, limitet şirket ortaklığı veya meslek oda-dernek kaydı olmadan Bağ-Kur'lu olamaz ama Bağ-Kur af zamanlarında gerekli araştırma yapmadan madem sizlerden prim almış, o zaman bu süreleri Bağ-Kur'lu saymak zorundadır. Primlerinizi gerek af gerekse ay ay ödemiş olmanız fark etmez. Bağ-Kur bu primleri alıp aradan uzun yıllar geçtikten sonra "Prim borçlarınızı yanlış hesaplamışım, seni emekli etmiyorum" diyemez. Ayrıca size dava açtığınızda örnek göstermeniz için de Yargıtay karar örneği veriyorum.

Kartal ebediyete uçtu

1995 yılında birlikte başladık müfettişliğe... Müfettişlik lügatindeki adıyla "95 promosyonu" olan dönemimiz bir başkaydı. SSK'da değişimin ve dinamizmin öncüsüydü "95 promosyonu".

Önce henüz 36 yaşında Erkan Özkan'ı uğurladık ebediyete. Erkan'ın yüreklerimizdeki acısı dinmeden yeni bir acıyla karşılaştık.

17 Mayıs 2012 Cuma akşamı 21.00 sularında sevgili dostum SGK Başmüfettişi Nurettin Kılıç'ı genç yaşta kaybettik. Bizim için çok özel bir dosttu, vefakâr, kadirşinas, özverili ve bir o kadar dürüst ve çalışkandı. "Kartal" derdik hepimiz. Uzun süredir tedavi gördüğü hastalığa yenik düşen dostum, kardeşim, meslektaşım, SGK Başmüfettişi Nurettin Kılıç'ı çok özleyeceğiz.

Kendisine Allah'tan rahmet, başta ailesi olmak üzere dostlarına, sevenlerine ve tüm meslek camiasına sabırlar dileriz.

Kaynak : Ali Tezel BloombergHT