SGK primlerinde örnek belediye

SGK İl Müdürü Ayhan Yürüyen, Çorum Belediyesi'nin Türkiye genelinde prim borcu bulunmayan ve SGK primlerini düzenli ödediği için Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'ye teşekkür plaketi verdi.
Çorum Belediyesi, SGK prim ödemelerinde Türkiye'ye örnek oldu. İnsanın yaptığı hizmetlerden ötürü takdir edilmesinin mutluluk verici olduğunu dile getiren Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, "Dün günü geçmiş olan borçlar için ayrılan ödenekler bugün yatırımlarımız için tahsis ediliyor" dedi.

Çorum Belediyesi'nin yüzde 80'i SGK prim borçlarından oluşan 23 milyon TL tutarında borcunun bulunduğunu hatırlatan Başkan Külcü, bu borcun Mart ayı itibariyle tamamının ödendiğini bildirdi. Külcü, bunun şehir için büyük bir kazanım olduğuna dikkat çekti.

Önümüzdeki günlerde temelleri atılması planlanan yatırımlar için kullanılan krediler ile ilgilide açıklama da bulunan Külcü, "Bu konuda kamuoyunda yanlış bir izlenim hakim. "Belediye borçsuzsa neden kredi çekiliyor" diye insanlar soru borabiliyor. Biz bu kredi büyük yatırımlarda kullanacağız. Ödediğimiz borçlar ise yemek faturası gibi cari borçlardı. Geçmişten bugüne intikal eden borçlarımızdı. Onları yapılandırarak tamamını kapattık" dedi.

SGK İl Müdürü Ayhan Yürüyen de, yerel yönetimlerde tahsilat noktasında sorun yaşanırken, Çorum Belediyesi'nin yaptığı düzenli ödeme ve sıfır SGK borcu ile Türkiye'nin örnek belediyeleri arasında yer aldığının altını çizdi. Ziyarette Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Karakaya'nın yanı sıra SGK yetkilileri de hazır bulundu.