SGK, 3178 sahte sigortalı iptal etti

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtdışı ve sahte sigortalılık işlemlerini inceleme aldı. SGK İl Müdürü Muharrem Akbaş ile Başmüfettiş Abdullah Al, Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nı(KSMMMO) ziyaret ederek, bu çalışmalarla ilgili bilgi verdiler.
SGK yetkilileri 2011 yıllında 3178 sahte sigortalının iptal edildiğini, bununla ilgili olarak 169 milyon TL ceza kesildiğini açıkladılar. Sahte sigortalılık nedeniyle haksız ödenen 89 milyon TL’nin geri alınmaya başlandığını açıklayan SGK yetkilileri; 2296 kişi hakkında çda suç duyurusunda bulunduklarını dile getirdiler.

KSMMMO’ya yapılan ziyarette, SGK İl Müdürlüğü yetkilileri, 375 bini 4-A kapsamında çalışanlar olmak üzere, 466 bin fiilen çalışana hizmet verdiklerini, yeşil kartlılar ve GSS’liler ile birlikte, 1.597.000 kişinin sosyal güvenlik kapsamında olduğunu belirttiler, bu kadar büyük bir yapıya hizmet verirken ortaya çıkan aksaklılara anında müdahale etmeye çalıştıklarını ifade ettiler.

Öte yandan yapılan incelemelerde işletmelerde uzun yıllar faaliyet gösterenler, teknik beceri ve eğitim isteyen hizmetlerde görev yapanlar, mühendis ve teknik personel ile düz ve vasıfsız elemanların asgari ücretten sigortalı gösterilmesinin önlenmesi konusunda çalışmalar yapıldığını da ifade eden SGK yöneticileri, bu konular tespit edildiğinde işlemi yapan işveren ve Mali Müşavirler hakkında da suç duyurusunda bulunulduğunu ifade ettiler.