Emeklilik işlemleri nasıl takip edilir

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Emeklilik başvurusu yapan emekli başvuru sahipleri sigortalı başvurusunun ardından kendisine verilen tahsis numarasını kullanarak emeklilik tahsis işlemlerini takip eder.
Sigortalı tahsis numarasını kullanarak internet sitesi üzerinden işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

Emeklilik işlemlerimi nasıl takip edeceğim video anlatım

SSK emeklilik başvurusu nasıl, nereye ve hangi belgelerle ?

SSK İstanbul İl Müdürlüğüne başvurmanız gerekir. Sadece sitelerinde de örneği bulunduğunu sandığım emeklilik başvuru dilekçesini dolduracasınız. Onların emeklilik hazırlığı dedikleri gün toplama ve benzeri işlemler var. Onlara bahsettiğiniz tarihten önce giderek bu işlemleri başlatmanız, emekli olma işlemlerinizin süresini kısaltır. Gün dolduğu zaman başvuru dilekçesini verirsiniz.

Cevap: Verilen bilgi hatalıdır. Öncelikle eşinizin en son çalıştığı il den de bahsetmemişsiniz. Örneğin İstanbulda ise en son çalıştığı işyerinin bağlı bulunduğu sigorta müdürlüğüne (bazı sigorta müdürlükleri emekli aylığı bağlamamaktadır. Emekli aylığı bağlamayan sigorta müdürlüklerine bağlı işyerleri için İstanbul İhtiyarlık sigorta müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.)

Bunları açıklamak gerekir ise, Enson çalışdığınız işyeri yada dışarıdan prim ödeme kadıköy sigorta müdürlüğü ise emeklilik müracaatını SSK Kadıköy Sigorta Müdürlüğüne, Pendik ise, Pendik Sigorta müdürlüğüne Bakırköy ise, Bakırköy sigorta müdürlüğüne Beyoğlu Sigorta Müdürlüğü, Fatih Sigorta Müdürlüğü Gaziosmanpaşa Sigortamüdürlüğü, İstanbul Sigorta Müdürlüğü ve İstanbul il Müdürlüğü ise, bu sigorta müdürlükleri emekli aylığı bağlamadığından emeklilik müracaatının İstanbul İhtiyarlık Sigorta müdürlüğüne yapılması gerekmektedir. İstanbul İhtiyarlık sigorta müdürlüğü Zeyrek-Unkapanı İstanbuldadır. SSK web sitesinden, İnternetten indireceğiniz emeklilik tahsis ve talep formunu doldurup, Nüfus idaresinden vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotograf ve sigortalı hizmet cetvelini ekleyerek müracaat edebilirsiniz.

Eğer eşinizin çalıştığı en son yer istanbul dışında ise o ilin SSK il müdürlüğüne müracaat etmek gerekmektedir.

Ayrıca sn. M.Kocagul'ün belirtiği gibi SSK dışında başka bir kurumda çalışması var ise Bağkur- TC Emekli Sandığı gibi yada birden fazla ilde çalışması var ise emeklilik işlemlerinizin daha çabuk yapılabilmesi için şimdiden SSK ya müracaatınız uygun olur. SSK İstanbul İhtiyarlık Sigortası Müdürlüğünde gün toplama ve Hizmet Birleştirmek için matbu dilekçesi mevcuttur bunu doldurunuz. Yada başka bir ilde ise yine o ilin İl Müdürlüğünden bunu temin edebilirsiniz. Eğer birleştirecek hizmet ve toplanacak gün ve başka bir problem yok ise emeklilik şartlarını yerine getirdiğiniz tarihte direk emeklilik müracaatında bulunabilirsiniz.

1) Son işyeri Bakırköy/İst. olduğundan Unkapanı'ndaki İst. İht. Sig.Md'ne başvurmamız gerekecek sanırım.

2) Emeklilik tahsis ve talep formundan kasdettiğiniz sanırım aşağıdaki linkteki TAHSİS TALEP BEYAN VE TAAHHÜT BELGESİ :

https://www.ssk.gov.tr/sskdownloads/b...ek6_260905.doc

Yanlız burada, sigortalının bordrosu henüz Kuruma verilmemiş son dönem çalışmalarını gösterir ve ilgili işveren tarafından düzenlenerek onaylanmış sigortalı hesap fişinin eklenmesinden bahsediliyor. Bu yazınızda bahsettiğiniz sigortalı hizmet cetveli midir? eşim zaten 1,5 yıldır çalışmıyor, son döneme kadar bütün prim ödemeleri de yapılmış durumda. Yine de son iş verenden bu cetveli almak gerekir mi?

3) SSK haricinde başka sosyal güvenlik kuruluşunda geçen süresi neyseki yok. İstanbul dışında çalışması da yok.

Eşinizin son çalıştığı işyeri bakırköyde ise, SSK Bakırköy Sigorta Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Eşinizin sigortalı hizmet cetveline bakarsanız enson çalıştığı işyeri numarasının yanında 34/01 yazıyor ise bakırköy kesindir Linkte bahsedilen tahsis talep formu doğrudur. Bu belge ile müracaat edilecek. Eşiniz için sigortalı hesap fişine ihtiyaç yoktur. Çünkü 1,5 yıldır çalışmadığından bahsetmiştiniz. sigortalı hizmet cetvelinde çıkış gözükyordur.