E Okul Bilgileri Servis mi Ediliyor

Sunday, March 29, 2020
Öğrenci ve veli bilgilerinin, ticari amaçlı kullanılması için kişi ve kurumların eline geçtiği bilgisi gizlenemez hale gelince, MEB soruşturma başlatacağını açıkladı.
MEB "e-okul ve veli bilgilendirme sistemi",16 milyon öğrenci ve velilerin kişisel bilgileri, öğrenci devam-devamsızlık kayıtları, öğrenci okul başarı ve merkezi sınav bilgileri gibi bilgilerin yer aldığı merkezi bir dataya sahip.
 
Bu sistemde yer alan bilgilerin özellikle dershane ve özel okullarca kullanıldığı, öğrencilerin ve velilerinin telefonla arandığı ya da sms ile kendilerine ulaşılarak reklam yapıldığı uzun zamandır bilinmektedir. Özel eğitim şirketleri sadece telefon ve sms ile de yetinmemektedirler. Bizzatihi okullara ve evlere kadar gelip başarılı öğrencilerin kendi kurumlarına kayıt yaptırmaları, yurtlarında kalmaları konusunda ısrarcı oldukları bilinmektedir. Hatta ilişkide oldukları idareciler ve öğretmenler de dahil yaratılan tüm kanallar üzerinden öğrencileri müşterileri haline getirmek için türlü çabalar gösterdikleri yaşanan bir gerçktir.
 
16 milyonluk bir bilgi havuzu
 
16 milyon öğrencinin ve velisinin bilgilerinin yer aldığı bu sistemin özellikle özel eğitim şirketleri açısından ciddi bir anlamı var. Hitap ettikleri 16 milyonluk pazarın tüm bilgilerine sahip olmanın getirilerini anmaya ihtiyaç dahi yok. Bu nedenle sözkonusu bilgilere ulaşabilmek için paranın da, yaratılacak siyasi kanalların da sınırı yok.
 

MEB: Yasadışı yollarla girildiği anlaşılmıştır
 
MEB tarafından "SMS yolu ile bilgilendirme" başlıklı bir yazı yayınlanarak konu ile ilgili açıklama yapıldı. Sözkonusu bilgilere "yasadışı" yollarla sızıldığı iddia edilerek, bu bilgilere ulaşanlar ve kullananlar hakkında soruşturma yapılacağı ve bilgiler üzerinde değişiklik yapanların 6 aydan 2 yıla kadar ceza ile cezalandırılacakları bilgisine yer verildi. Velilerin şifre ile girdikleri sisteme nasıl sızıldığı bilgisine ise yanıt verilmedi.
  
Bu bilgilere, bakanlığın iddia ettiği gibi internet üzerinden sızılmış ise bugünki teknolojik olanakların bu eylemi gerçekleştirenleri bulması hiç zor olmayacaktır. Bu nedenle gerekli teknik çalışmalar yapılmalı ve bilgilere ulaşanlar derhal cezalandırılmalıdır.
 
Ancak burada asıl üzerine gidilmesi gereken bakanlık yetkililerinin kendisi, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleridir. Bu bilgileri ticari kuruluşlara para ile ya da siyasi yakınlıkları nedeniyle servis edilmesi ihtimali çok daha güçlüdür.
 
Öğrencilere ve velilerine hangi dershane ve özel okullardan telefon edildiği, sms yollandığı bellidir, bu kuruluşların siyasal bağlantıları da. Öyleyse sözkonusu kuruluşların sisteme "yasadışı" yollarla girmelerine ihtiyaç yoktur. Dolayısıyla bilgilerin bizzatihi bu kuruluşlara servis edildiği açıktır.
 
Herşey ortadayken bakanlık tarafından yapılan böylesi açıklamalar kamuoyunu kandırmaya ve yanıltmaya yöneliktir. Yapılacak iş; hangi ilde, hangi okul öğrencilerine telefon edilmiş ve sms gönderilmiş ise, o ilin yetkililerine, o okul idarecilerine ve bu ticari kuruluşların peşine düşmektir. MEB'in bu konuda hala net bir adım atmaması, hem kendini aklama çabası hem de suçluları korumasından başka bir anlamı yoktur.

E-Okul İlgili Bağlantılar
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım