ÖSYM

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, kısaca ÖSYM, Merkezi Ankara'da bulunur, yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan kurum.

ÖSYM Haritası, İletişim, Yol Tarifi ve Adresi Nerede

ÖSYM Haritadaki Konumu

ÖSYM Haritası ve Yol Tarifi

ÖSYM İletişim Bilgileri

ÖSYM Adresi : ÖSYM 06538 Bilkent / ANKARA
ÖSYM Telefon Numarası : 90(312) 298 80 50 (Çok Hatlı Santral)
ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) ana binaları Bilkent'te, YÖK binaları yanındadır. ÖSYM Ankara bürosu ise Çetin Emeç Bulvarı'nda, Yukarı Öveçler Mahallesi, 1290. Sokak, No: 2 adresinde yer almaktadır. ÖSYM Ankara bürosunun krokisine bakmak için lütfen tıklayınız.
ÖSYM'ye, Ankara kent merkezinden İnönü Bulvarı, Eskişehir Yolu ve ODTÜ'nün batısından Bilkent'e giden bulvar izlenerek gidilebilir.

DİKKAT : Adaylar, "yeniden belge çıkarılması, sınav sonuçlarının incelenmesi vb. " isteklerini, ilgili sınav kılavuzlarındaki genel amaçlı dilekçe örneğini kullanarak merkezimize yazılı olarak yapacaklardır. Belgegeçer ve e-posta ile yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi

ÖSYM

Kuruluş tarihi 1974
Genel merkezi Ankara
Genel Müdür Ali Demir
Resmî sitesi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi resmî sitesi

Kurum ilk olarak 22 Kasım 1974 tarihinde , Üniversitelerarası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kurulmuştur. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) bağlanarak" Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır.

ÖSYM'nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10. Maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bağlı bir kuruluştur.
ÖSYM Kroki

ÖSYM'nin düzenlediği bazı sınavlar

 • Akademik Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)
 • Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı (ALS)
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS)
 • Kamu Personeli Dil Sınavı (KPDS)
 • Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)
 • Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)
 • Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)
 • Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS)
 • Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS)
 • Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)
 • Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)