Yurtdışında Sigortalı Çalışan Kişinin Primleri Türkiye'de Sayılır mı

Sunday, March 29, 2020
Yurt dışında ikamet eden ve orada çalışan bir kişi, Türkiye'de, SSK Kurumuna isteğe bağlı olarak emekli olması için gereken bütün primleri ödeyip emekli olabilir mi? Bu konuda bildiğim kadarıyla yurt dışında çalışan vatandaşlar için bir imkan sağlanmıştı. Sosyal Güvenlik Ali Tezel Yurtdışında Sigortalı Çalışan Kişinin Primleri Türkiye'de Sayılır mı sorusunun cevabını video'lu gösterimle anlatıyor.
Yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarına 3201 Sayılı yasayla birlikte yurtdışında geçen hizmet sürelerini borçlanma hakkı sağlanmıştır. Yurtdışı hizmet borçlanması yapabilmek için SSK'ya ait matbu evrakla birlikte başvurmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında istenilen bazı evraklar da bulunmaktadır: Yurtdışında çalıştığı ülkenin sigorta merciinden alınacak hizmet günlerini gösterir belge, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği v.s. Kişinin emeklilik şartlarına göre 3600 gün veya 5000 gün üzerinden günlük 3,5 Dolar üzerinden borçlanma yapılabilmektedir.

Yurtdışı hizmetlerinin borçlanmasından ülkeye kesin dönüş şartı aranmadığından, gurbetçiler dilerlerse yurtdışında iken hizmetlerini borçlanabilirler bu hizmetlerini borçlanabilmeleri için yurtdışındaki çalışmalarını tevsik etmeleri gerekiyor. prim ödeme gün sayısını yaş şartını, hizmet yılını doldurmuş olsa bile yurtdışında kesin dönüş olmadan emekli olunmaz.

E-Devlet Sorgulamaları
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım