SGK ısıtılmış kemoterapi masrafını karşılamıyor

Wednesday, October 21, 2020
Sosyal Güvenlik Kurumu, akciğer ve karın zarı tümörü tedavisinin son aşamasında yapılan ısıtılmış sıcak kemoterapi uygulamasının masraflarını karşılamıyor.

Hastalar, 5 ile 10 bin lira arasında değişen tedavi masraflarını kendi ceplerinden karşılamakta zorlanıyor. Birçok hastanın tedavisinin, bu nedenle yarım kaldığı belirtiliyor. Avrupa Cerrahi Derneği ve Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi, bu tümörün kurum tarafından kanser olarak tanımlanmadığını, ancak bunun bir kanser türü olduğunu vurguladı.
Daha önce bu hastalığın tedavi edilmediğini, ancak gelişen teknolojiye bağlı olarak karın içi zarı soyularak ameliyatın gerçekleştirilebildiğini bildirdi.

Cumhuriyet'e konuşan Prof. Dr. Cem Terzi, "Ameliyatın başarılı olması için ısıtılmış sıcak kemoterapi uygulanması gerekiyor. Bu kemoterapi karın içine veriliyor. Isı ve kemoterapi ilacının öldürücü etkisiyle tedavi yapılıyor. Ancak bu uygulama SGK'nin geri ödemesi kapsamında değil. Bu nedenle bu tedavinin masraflarının hasta tarafından karşılanması gerekiyor. Tedavinin maddi boyutu da 5 ile 10 bin lira arasında değişiyor. Bazıları o parayı bulamıyor" dedi.

Mezotelyoma içinde kanser sözcüğü geçmediği için hastalığın bu tanım içinde görülmediğini ancak tümörün kötü huylu olduğunu ve ısıtılmış kemoterapi tedavisi gerektiğini vurgulayan Terzi başvurularının karşılığını bulmadığını söyledi.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım