Gelir Testi Yaptırmayanlar Dikkat

Friday, December 4, 2020
Gelir Testi Yaptırmayanlar Dikkat! Gelir testi yaptıracak vatandaşlarla, Bakan Faruk Çelik'ten önemli hatırlatma.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gelir testi ile ilgili olarak süre uzatımı olmayacağını belirterek, "Ocak ayı içi itibariyle primlerini ödeyecekler için gelir testinin yaptırılması konusunda, bu primler şubat ayı sonunda ödendiği için böyle bir marj var. Şubat ayında da Gelir Testi yaptırma imkanlarını sağlıyoruz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Bakanı Faruk Çelik, Ankara Sanayi Odası Meclis Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Çelik, Gelir Testi uygulamasının süresinin uzatılmasıyla ilgili soru üzerin, 1 Ocak'tan itibaren Gelir Testi'nin zorunlu olduğunu belirterek, 62 milyon 900 bin vatandaşın sigortaya tabi olduğunu hatırlattı. Çelik, 1 milyon 700 bin kişinin yeşil kartlı ve hiçbir güvencesi olmadığını ifade ederek, "Yeşil Kart'lılar bir yıllık vize yaptırdıkları için, eğer vizeleri devam ediyorsa

Onlar için sorun yok. Ama 1 Ocak itibariyle vizeleri yoksa, bunlar Gelir Testi'ne tabiler. Diğerleri hangi ay vizeleri doluyor ise, Gelir Testi'ni o tarihte yaptıracaklar. Bugüne kadar hiçbir sosyal güvenlik sistemine tabi olmayanların Gelir Testi yaptırması gerekiyor. 31 Ocak'ta süre doluyor. Uzatım var mı? Yok. Ocak ayının içi itibariyle primlerini ödeyecekleri için bu Gelir Testi'ni yaptıracak olanlar, bu primler şubat ayı sonunda ödendiği için böyle bir marj var. Şubat ayında da Gelir Testi yaptırma imkanlarını sağlıyoruz" dedi.

Bakan Çelik, 2002'de 3 aylık dönemde emekli olan 12 bin Bağkur'lunun 100-150 lira dezavantajlı olduklarını belirterek, bunların aylıklarında intibak sağlanması için düzenleme yapacaklarını söyledi.

SGK'ya kayıtlı olmayan ve gelir testi yaptırması uyarısıyla tebligat gönderilen yaklaşık 2,5 milyon kişi için süre azalıyor. Tebligatlar, ocak ayı sonunda vatandaşlara ulaştı ve vatandaşlara gelir testi yaptırmaları için tanınan süre, tebligatların ulaşmasından 1 ay sonra sona eriyor.

KİMLERİN YAPTIRMASI GEREKİYOR?
SGK, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan yaklaşım 2,5 milyon kişiye, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmaları için tebligat gönderdi. PTT kanalıyla gönderilen tebligatlarda, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların, tebligat ellerine ulaştığı tarihten sonraki 1 aylık süre içinde, ikamet ettikleri yerlerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak, gelir testi yaptırmaları istendi.

TEBLİGAT OCAK AYINDA ULAŞTI
SGK tarafından gönderilen bu tebligatların büyük bir çoğunluğu, ocak ayının sonunda vatandaşların eline ulaştı. Buna göre, örneğin, 29 Ocak'ta tebligatı alan bir vatandaş, 29 Şubat'a kadar gelir testini yaptırmak için vakıflara müracaat edebilecek. Tebligatı, 2 Şubat'ta alan bir vatandaşın gelir testi yaptırmak için süresi ise 2 Mart'ta sona eriyor. SGK, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlardan tebligatı ellerine ulaşmayanların, kurumdan yeni bir tebligat yazısı beklemeksizin ikametlerinin bulunduğu yerlerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testini yaptırmalarını istedi.

SGK'ya kayıtlı olmayanlar 213 lira prim ödeyecek

SGK'ya kayıtlı olmayan ve yeşil kart vizesi sona erenlerden Gelir Testi yaptırmayanların geliri, Asgari Ücret'in iki katı olarak kabul edilecek ve bu kişiler otomatik olarak 213 liralık prim yüküyle karşı karşıya kalacak. Halen bir işte çalışan memur, işçi, bağımsız çalışan, isteğe bağlı sigortalı olan ve yeşil kartlılar dışında kalan herkes gelir testine başvurmak zorunda. 18 yaşından küçüklerle emekli ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ise gelir testi yaptırması gerekmiyor.

Gelir testi için kişinin kayıtlı ikametgahının bulunduğu il veya ilçe idari sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurması gerekiyor. Vakıflara kaymakamlıklar aracılığıyla ulaşılabiliyor. Özürlülük ve yaşlılık gibi nedenlerle bizzat başvuruda bulunamayacak olanların başvurusu vekili tarafından yapılabiliyor.

Gelir tespitinde, aynı evde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyükanne ve büyükbabadan oluşan aile esas alınıyor. Aynı aile üyelerinden biri veya birkaçı başvuruda bulunsa bile başvuru formunda hanede yaşayan tüm fertlere ait bilgilerin yer alması gerekiyor. Aile içinden birden fazla kişi gelir testine tabi tutulacak kişi durumundaysa tek form ile başvuru yapılıyor.

Geliri az olanların primlerini devlet ödeyecek
1 Ocak-30 Haziran 2012 dönemi için aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan herkes prim ödemek zorunda kalacak. Geliri asgari ücretin üçte birinin (295,50 lira) altında olanların primlerini devlet ödeyecek.

Geliri asgari ücretin üçte biri (295,50 lira) ile asgari ücret arasında olanlar 35,46 lira, geliri asgari ücret (886,50 lira) ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar 106,38 lira, geliri asgari ücretin iki katından (bin 773 lira) daha fazla olanlar ise 212,76 lira prim ödeyecek.

2 milyon 950 bin kişi gelir testi yaptırdı
SGK'daki son verilere göre, gelir testi yaptırmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yaklaşık 3 milyon 300 bin kişi başvurdu. yapılan gelir testi sonucuna göre, geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilen yaklaşık 2 milyon 300 bin kişinin primleri devlet tarafından ödenecek.

Gelir testi sonuçlarına göre, geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olan yaklaşık 850 bin kişi 35,46 lira, geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olan yaklaşık 100 bin kişi 106,38 lira ve geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olan yaklaşık 23 bin kişi de 212,76 lira prim ödeyecek.


Gelir Testi - SGK Gelir Testi - Yeşil Kart İlgili Bağlantılar

SGK Genel Sağlık Sigortası GSS Gelir Testi Video Haber

Genel Sağlık Sigortası Video Haber

Gelir Testi yaptırmayan ayda 213 lira ödeyecek Video Haber

Gelir Testi Kuyruğu Geceden Başladı Video Haber
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım