Gelir Testi Eziyeti

Şanlıurfa'da, Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sosyal güvencesi olmayanların yaptırması istenen gelir testi ve yeşil kart vizelerini yenilemek isteyenler, Yeşil Kart Bürosu önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
Sabah erken saatlerden itibaren kuyruğa giren yüzlerce kişinin izdihama yol açmaması için polisler önlem alırken, Yeşil Kart Bürosu görevlileri de kalabalığı sık sık megafonla uyarıyor.

1 milyon 700 bin nüfusa sahip olan ve yaklaşık 620 bin kişinin yeşil kartı bulunan Şanlıurfa’da, Genel Sağlık Sigortası için 31 Ocak’a kadar gelir testi yapılmasının istenmesi ile birlikte Yeşil Kart Bürosu’nun önünde uzun kuyruklar oluştu. Gelir testi ve yeşil kart vizelerini yenilemek isteyen yüzlerce kişi sabah erken saatlerden itibaren Yeni Hal Pazarı'nda bulunan Yeşil Kart Bürosu'na akın etti. Onlarca metre kuyruğun oluştuğu Yeşil Kart Bürosu önünde, çevik kuvvet polisleri de izdiham yaşanmaması için önlem aldı. Yoğunluğun yaşandığı Yeşil Kart Bürosu önünde görevliler ise megafon ile kalabalıkta bulunan vatandaşları, yeşil kartlarının vize bitim tarihinin ardından gelmeleri ve sıralarını kimseye vermemeleri konusunda uyardı.

BAKAN ÇELİK: TESTİ ŞUBATTA DA YAPTIRABİLİRSİNİZ UZUN KUYRUKLAR OLUŞUYOR

Soğuk havada kuyruğa giren ve sıranın kendilerine gelmesini bekleyen vatandaşlar ise "Bazı kişiler günlerdir gelip sıraya giriyor ama bir türlü işlemini yaptıramıyor. Sabah erken saatlerde kuyruğa giriyoruz ve saatlerce sıra gelmesi için bekliyoruz. Ancak bir türlü kuyruk ilerlemiyor. Gelir testi için tanınan süre çok az. Ay sonuna kadar insanların kayıtlarını yaptırması mümkün değil, tarihin uzatılmasını istiyoruz" dedi. Gelir testi yaptırmak için kuyrukta bekleyenler de kayıt yaptırmak için sırada olduklarını belirterek, "Hiçbir gelirimiz yok. Bu haldeyken ayda 213 lira ceza ödememek için mecburen soğuk havada kuyrukta bekliyoruz" diye konuştu.

Sürenin bitmesine günler kala pek çok kentte, benzer manzaralar oluşuyor.

Herhangi bir sosyal güvenliği olmayanlara, Genel Sağlık Sigortası kapsamında uygulanan Gelir Testi'nin bu ay sonuna kadar yapılması şart. Testi yaptırmayanlar 213 TL ceza ödeyecek.

Gelir Testi - SGK Gelir Testi - Yeşil Kart İlgili Bağlantılar

SGK Genel Sağlık Sigortası GSS Gelir Testi Video Haber

Genel Sağlık Sigortası Video Haber

Gelir Testi yaptırmayan ayda 213 lira ödeyecek Video Haber

Gelir Testi Kuyruğu Geceden Başladı Video Haber