Gelir Testi Nedir, Gelir Testi Nasıl Yaptırılır

Friday, October 30, 2020
Gelir testi nedir? Gelir testi için nereye başvurmak gerekir? Gelir test nasıl yaptırılır? Kimler gelir testi yaptırmak zorunda? GSS borç sorgulama nasıl yapılır?

Gelir Testi Nedir ?

Gelir Testi, Sosyal güvence kapsamı dışında kalan, herhangi bir işte çalışmayan, herhangi bir kamu kurumunda çalışmayan ya da sosyal güvenlik kurumuna prim ödemeyen vatandaşlarımızın Genel Sağlık sigortalarının oluşturulabilmesi için gelirlerinin tesbit edilmesi gerekiyor. Bu gelir testi sonucunda çıkan sonuca göre SGK kişiye hiç ödememesi gereken ya da ödemesi gereken aylık genel sağlık primlerini belirliyor.

Gelir testi için nereye başvurmak gerekir?

Gelir testi başvurusu illerde valiliklere, ilçelerde kaymakamlık bünyesindeki, sosyal yardımlaşma ve dayanışma birimlerine başvurulur. Her il ve ilçe'de bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına şahsen, kimlik bilgilerinizle aylık gelirini beyan ediyorsunuz. Verdiğiniz bilgiler araştırılarak sizinle ve SGK ile 15 gün içinde paylaşılıyor.

Gelir testi nasıl yaptırılır?

Valilik ya da kaymakamlıkta bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunan vatandaşa, sosyal güvence kapsamı dışında bulunduğu süre boyunca geçimini nasıl sağladığına dair sorular sorulur. Gelir testi için başvurduğumuzda, matbu evraklardaki sorular kişiye yöneltilir. Gelirimiz, yaşantımızı nasıl sürdürdüğümüz, kişin aylık geliri, hane halkı gelir, varsa eş çok bilgileri, elektrik, su, doğalgaz gibi temel harcamaları nasıl ödeyebildiğimiz, ek gelir kaynakları varsa başvuru formunda belirtilir. Gelir testi aşamasındaki bu bilgileri, GSS prim miktarlarının belirlenmesi açısından büyük önem taşır.

Kimler gelir testi yaptırmak zorunda?

Mevcut durumda Sosyal güvence kapsamında olmayan, devletten herhangi bir maaş almayan, 4A kapsamında herhangi bir işte çalışıp SSK primi yatmayan, 4B kapsamında kendi işini yapıp Bağkur primi ödeyemeyen, isteğe bağlı sigorta primi ödemeyenler ve primsiz ödemeleri sistemi kapsamında olan devletten herhangi bir ad altında aylık ya da gelir yardımı almayan vatandaşların mutlaka gelir testi yaptırmaları gerekir.

Gelir Test için GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapabilirim


GSS kapsamında 18 yaş üstü bireye yapılan gelir testi sonucunda, gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha fazla olanlar sağlık ve sigorta hizmetlerinden yararlanabilmek için SGK'ya prim ödeme zorunluluğu getirildi. Genel sağlık prim borcunuzu öğrenmek için Ziraat Bankası GSS Sorgulama sayfasını ziyaret edebilir ya da SGK'nın GSS Borç Sorgulama sayfası üzerinden sorgulayabilirsiniz.

GSS Borç Sorgulama
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım