Emekli olmak için SSK ve Bağkur hizmet birleştirmesi nasıl yapılır

Tuesday, June 2, 2020
Emekli olmak için SGK hizmet birleştirmesi nasıl yapılır sayfasında SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı birimlerinden hangisinden emekli olabileceğinizi ayrıntılı olarak aşağıdaki video sunum eşliğinde anlatıyor olacağız.
Kişi SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı kurumlarına prim ödediyse emeklilik öncesi primlerini birleştirmesi için hizmet birleştirme talebinde bulunmalı. Son 7 yıl içinde en çok hangi kuruma prim ödediyse ordan emeklilik hakkı kazanır. Örneğin son 7 yıl içinde en çok SSK'ya prim ödediyse SSK'dan emekli olur.

SGK ve Bağkur Hizmet Birleştirmesi

SGK ve Bağkur Hizmet Birleştirmesi

Sigorta primi ödeyenlerin emekli olma zamanları yaklaştığında, sgk hizmet sürelerinin toplanması gerekir. Çalışma hayatları boyunca kişi sgk kapsamında, emekli sandığı, bağkur ve ssk statülerinde çalışmış olabilirler. Yeni adlarıyla bunlar 4A Hizmet Dökümü (Sigortalı Çalışan), 4B Hizmet Dökümü (Kendi Adına Çalışan) ve 4C Hizmet Dökümü (Kamu Çalışanı) olarak isimlendirilir.

Emekli Olma Şartları Nelerdir, Ne Zaman Emekli OlabilirimSosyal güvenlik sisteminde emeklilik işlemleri ise SGK üzerinden tek bir çatıda yapılır. Hizmet birleştirme işlemleri ise sgk hizmet bütünlüğünü sağlamak için yapılır. Emeklilik için hizmet birleştirmesinde temel unsur son 7 yıl içerisinde hangi kuruma daha fazla prim ödendiğinin tespitidir. Son 7 yıl içerisinde hangi kuruma daha fazla sigorta primi ödenmiş ise, emeklilik tahsis işlemleri o kurum üzerinden yürütülür.

Son 7 yıl içerisinde SSK'ya daha fazla prim ödenmişse, hizmet süreleri ssk (4A Hizmet) üzerinden emekli olunur. Aynı durum bağkur ve emekli sandığı kurumları içinde sözkonusudur. Emeklilik tahsis işlemlerine başlamadan önce bu işlemlerin yapılması kolaylık sağlamaktadır. Çünkü bazı durumlarda 3 ayrı kurumada prim ödenmesi sözkonusu olabilmektedir. Hizmet birleştirme işlemleri zaman aldığı için, emeklilik başvurusundan önce bu işlemlerin yapılması önerilir. Emeklilik başvurusu öncesinde hizmet birleştirmesi yapmak için SGK'ya dilekçe yoluyla başvurmak gerekir.

Emekli olmak istediğiniz veya son 7 yılda en çok prim ödediğiniz kuruma yazılı dilekçeniz ile başvurarak, emeklilik tahsis işlemlerinizi başlatabilirsiniz. SGK üzerinden emekli olmak, Bağkur'dan emekli olmaktan daha avantajlı olduğu için sigortalılar son 7 yıl içerisinde SGK'ya daha fazla prim ödeme yolunu seçiyorlar.

Birden fazla kuruma priminiz ödenmişse emekli olmanıza 6 ay ila 1 yıl kala hizmet birleştirme başvurusu yapmanız menfaatinizedir. SSK'lı çalışıyorsunuz ama geçmişte Bağ-kur hizmetiniz varsa SSK emeklisi olmanıza 6 ay ila 1 yıl kala hizmet birleştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Veya Bağ-kur emeklisi olmayı bekliyorsunuz ama geçmişte SSK hizmetleriniz varsa Bağ-Kur emeklisi olmanıza 6 ay ila 1 yıl kala hizmet birleştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Hizmet birleştirme işlemleri hala uzun sürmekte olduğundan emekli olunacak sürenin uzayabileceğinizi unutmayın. Emeklilik tarihiniz gelmeden hizmetlerinizi emekli olacağınız kurumda birleştirirseniz ve eksik prim gününüzü vakit kaybetmeden öderseniz daha hızlı emekli olursunuz. Emeklilik tarihiniz geldiğinde emeklilik başvurunuzu yapar emeklilik başvurusu yaptıktan sonra karşılaşabileceğiniz sürpriz Bağkur borçları veya basamak intibakı farklarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım