E Devlet Kapısı

e-Devlet Kapısı üzerinden TC Kimlik No ve e-devlet şifresiyle türkiye.gov.tr websitesinden gerçekleştirilebilen tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan büyük bir projedir. E-Devlet Sık Sorulan Sorular için.

SGK Sorgulama Duyuru

SGK, 15 Aralık 2011'den itibaren tekrardan bazı SSK Sorgulama'larını www.sgk.gov.tr web sayfasından şifresiz görülebilmesini sağlayacak. SSK Sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden şifreli olarak sorgulanabildiği gibi SGK'nın internet sitesinden de aynı zamanda sorgulama yapılabilecek. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için SGK hizmetleri yeniden şifresiz sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı, tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan kapsamlı merkezi bir web uygulamasıdır. E-Devlet Kapısı'nın amacı tüm kamu hizmetlerini, vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır. E-Devlet Kapısı, Vatandaş, İş ve Devlet olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusundaki hizmetlere kolaylıkla erişebilmektedirler.
E Devlet Kapısı
E-Devlet Kapısı'ndan işlem yapabilmek için E-Devlet Şifresi'ni, PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. PTT'den E-Devlet Şifresi alma uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir.

E-devlet Kapısı'ndan şu anda 180'in üzerinde hizmetle devam ediyor. Bugün itibarıyla 200 binin üzerinde kayıtlı kullanıcı e-devlet şifresi ile işlemlerini gerçekleştiriyor. Alo 160 çağrı merkezi de vatandaşların E-Devlet Kapısı üzerindeki hizmetlerle ilgili dilek ve isteklerini, şikayetlerini iletebilecekleri iletişim kanalı olarak çalışıyor.

E-Devlet Şifresi ile E-devlet Kapısı üzerinden en yoğun bilgi talep edilen hizmetlerin Emniyet Genel Müdürlüğünün araç sorgulama hizmeti, Adalet Bakanlığı'nın dava dosyası sorgulama, SSK Hizmet Dökümü sorgulaması, Milli Eğitim Bakanlığı'nın veli bilgilendirme sistemi, Ulaştırma Bakanlığı'nın araç yetki belge ve vergi levhası sorgulaması.

E Devlet'te kayıp çocukların ilanları görülebilecek. Kayıp çocuğa herhangi bir yerde rastlayanlar, tek tıkla bu bilgiyi hemen Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına giriyor, bilgi Çocuk Esirgeme Kurumu ile de eşleşiyor ve çocuğun yerinin tespit edilmesi daha kolay hale gelebiliyor.

E-Devlet Şifresi ile elektronik veya mobil imzayla adres değişikliği yapılabileceğine de işaret ederek, E-Devlet Kapısı'ndan E-Devlet Girişi yaparak bu hizmetin sunulmaya başlanmasıyla, taşınan vatandaşların nüfus müdürlüklerine gitmeden mobil imza ya da elektronik imza kullanarak, adres değişiklikleri yapılabiliyor.

Askerlik Sorgulama, askerlik sevk yerlerinin askerlere bildirilmesi konusundaki çalışmanın da bitirileceğini belirterek, askerliği gelen vatandaşların, nerede askerlik yapacaklarını e-devlet kapısı üzerinden öğrenebileceklerini açıkladı. E-devlet kapısı'ndan yapılabilmekte.

e-Devlet Kapısı'nda Yapılabilecek İşlemler

Son değişen SSK Sorgulama sisteminde ssk hizmet döküm detayınıza ulaşmak için SSK Hizmet Dökümü, güncel ssk emeklilik prim tutarlarınızı öğrenmek için SSK Prim Sorgulama, sürekli değişen ssk emekli maaşlarını sorgulama için SSK Maaş Sorgulama ve bağkur hizmet dökümüzü sorgulamak için Bağkur Borç Sorgulama işlemlerinizi artık E-Devlet Sorgulama sisteminde yapabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı'nın Faydaları

e-Devlet Kapısı, kamu kurumları tarafından sunulan elektronik hizmetlere ve bilgilendirmelere erişim sağlamaktadır.
 • Kişisel bilgilerin korunması ve kişiye özel hizmet sunulmasına imkan tanımaktadır.
 • Birden çok kurumu içeren hizmetlerde kurumlar arası bilgi paylaşımını sağlamaktadır.
 • Elektronik ortamdan sunulan kamu hizmetlerine tek bir internet sitesi üzerinden (www.turkiye.gov.tr) erişim imkanı sunmaktadır.
 • Tek kimlik doğrulaması sayesinde birçok hizmete ikinci bir kimlik doğrulamasına gerek duyulmadan erişilmektedir.
 • Elektronik hizmetler yüksek güvenlikle ( kapalı zarflarla kullanıcıya ulaştırılan şifre, elektronik imza veya mobil imza) sunulmaktadır.
 • Ödeme gerektiren hizmetler için kolaylaştırılmış bir ödeme altyapısı sunmaktadır.
 • Bu imkanlar ile e-Devlet Kapısı'nın genel olarak vatandaşlara, işletmelere ve kamuya faydaları:
 • İşlemlerin ve kamu hizmetleriyle ilgili bilgilerin e-Devlet Kapısı üzerinden sunulması sayesinde bürokrasinin azaltılması,
 • İşlemleri yaparken oluşan kuyrukların önlenmesi,
 • Daha hızlı, düşük maliyetli ve 7 gün/24 saat hizmet verilebilmesi,
 • Vatandaşları Devlet kapısına değil, Devleti vatandaşlara götürülmesi,
 • Hizmet sunumunda şeffaflığın ve eşitliğin sağlanması,
 • Kurumlararası iletişimde hız ve zaman kazanılması,
 • Kamu hizmetlerinin sunumunda etkinliğin sağlanması,
 • Zamandan tasarruf edilmesi ve kâğıt israfının önlenmesi. şeklinde özetlenebilir.

E. Çağrıcı

E-posta Adresi : [email protected] - Çağrıcı Google+ Yazıları İçin »
SEO Uzmanı Yazar E. Çağrıcı'nın "e-Devlet Kapısı" ile ilgili yazılarını ve Youtube sayfalarından takip edebilirsiniz.
DMCA - e devlet şifresi

E-Devlet Kapısı İlgili Linkler


E-Devlet Video'lu Anlatım