e Devlet Şifresi Devleti Zengin Etti

Kamu hizmetlerine vatandaşların internet üzerinden kolay erişimini sağlamak için uygulamaya konulan e-devlet uygulaması ile ilgili ilginç sayısal veriler ortaya çıktı.

E-devlet hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların şifre unutkanlığı devlete 20 milyon lira kazandırdı. İlk şifresini kullanamayan 884 bin 475 kişi ikinci defa başvuruda bulunmuş.
Kamu hizmetlerine vatandaşların internet üzerinden kolay erişimini sağlamak için uygulamaya konulan e-devlet uygulaması ile ilgili ilginç sayısal veriler ortaya çıktı. PTT Genel Müdürlüğü ile Türksat Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında 17 Aralık 2008 tarihinde başlayan e-devlet uygulamasından 14 Şubat 2012 itibariyle 11 milyon 853 bin 59 kişi yararlandı. Sisteme giriş için gerekli olan şifre zarfları, başlangıç uygulamasında 1 lira olarak 11 milyon 853 bin kişiye dağıtıldı. Ancak 884 bin 475 vatandaş e devlet şifresini ya unuttu ya kaybetti.

E-Devlet Şifresi hazineye yaradı

Bu ilginç ayrıntı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'a verdiği yanıtta ortaya çıktı. Oran, ikinci şifre alım fiyatının 10 lira olmasını da gündeme getirirken, devletin e-devlet şifre dağıtımından elde ettiği geliri de sordu. Bakan Yıldırım, şifresini unutan ya da kaybeden 884 bin 475 yurttaşa yeniden 10 lira tutarında şifre dağıtımı yapıldığını, elde edilen toplam gelirin 20 milyon 697 bin 809 lira olarak gerçekleştiğini belirtti. Yıldırım, PTT'nin aracılık hizmeti gerçekleştirdiğini, gelirin Hazine'ye aktarıldığını kaydetti.

E-Devlet Şifresi'ni ikinci kez almak daha pahalı

İkinci şifre alım fiyatının 10 lira olma nedenini Bakan Yıldırım, güvenlik önlemi olarak açıkladı. Yıldırım, "1 lira fiyatı şifre teşviki için belirlenmiş olup, şifrelerin korunması, keyfi alımların önüne geçilmesi ve kişilerin güvenliği amacıyla ikinci kez şifre alımlarında 10 lira ücret alınmasına gerek duyulmuştur. Söz konusu ücret Rekabet Kurumu'nun 21 Nisan 2011 tarihi kararıyla onaylanmıştır. Ayrıca ikinci şifrenin 10 lira olduğu bilgisi vatandaşlara verilmektedir" dedi.

E-Devlet Şifresi'nin güvenlik gereği üç ayda bir değiştirilmesi gerektiğini belirten Bakan Yıldırım, "Şifrenin uzun süre kullanılması durumunda şifrenin sistem tarafından kendiliğinden iptal edilmesi söz konusu değildir. Şifre değişiklikleri, güncellemeleri ancak kullanıcı tarafından yapılabilmektedir. Kullanıcıya şifre değiştirme tarihine 3 gün kala her giriş işlemi sırasında şifre değiştirme hatırlatması yapılmaktadır. 3 aylık süre içerisinde şifresini değiştirmemiş kullanıcılar üç ay geçtikten sonra giriş yaptıkları ilk tarihte şifresini değiştirme hakkına sahiptir" dedi.