Dershanelere, Dönüşemeyene 'Açık Lise' Önerisi

Thursday, July 2, 2020
MEB SBS Sonuçları Bakan Avcı, dershanelerin yüzde 20'sinin özel okul, diğerlerinin ise açık lise olabileceğini söyledi. Avcı, dershanelerin kayıplarının telafisini sağlayacak bir formül üzerinde çalıştıklarını da kaydetti
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özel okula dönüşecek dershanelere yeni bir teşvik müjdesi verdi. Dershanelerin yüzde 20'sinin özel okula dönüşebileceğini, diğerlerinin de açık liseye dönüşebileceğini kaydeden Bakan Avcı, ocaktan itibaren öğrenci kaydı yapamayacak olan dershanelerin ağustosa kadar finansmanlarını sağlayacak ara bir formül üzerinde çalıştıklarını da açıkladı. Açık liseye dönüşecek dershanelerde 15 saat yüz yüze, 15 saat uzaktan eğitim yapılacağını belirten Avcı, dönüşümü gerçekleşmeyen dershaneleri de bakanlığın halk eğitim merkezi olarak değerlendireceklerini söyledi. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nca (SETA) düzenlenen "Milli Eğitimde Neler Oluyor" konulu panele katılan Bakan Avcı dershane çalışmasına dair şunları kaydetti: 

YÜZDE 20'Sİ ÖZEL OKULA DÖNÜŞEBİLİR: Mevcut dershanelerin yüzde 20'sinin özel okula dönüşebilme kabiliyeti var. Kalan yüzde 80 için bir dönüşüm programı hazırlamamız gerekiyordu. O hazırlıkları iki yıldan beri sürdürüyoruz. 

DÖNÜŞÜM SAĞLANACAK: Konunun üzerinde 10 yıldır çalışılıyor. MEB 2010-2014 strateji belgesinde öngörüldüğü gibi 2014 yıl sonu itibariyle dershaneler dönüştürülecek. 

AÇIK LİSEDE 15 SAAT EĞİTİM: Zorunlu eğitim 12 yıla çıkınca, açık liseye olan talep arttı. Dershanelerin dönüşüm sürecinde açık lise imkânını da değerlendireceğiz. Adı açık lise olur mu, olmaz mı, onu ilgili paydaşlarla konuşuruz. Açık lisede 1 milyon 200 bin öğrencimiz kayıtlı. Buralarda haftada asgari 15 saat yüz yüze, 15 saat de uzaktan eğitim yapılabilir. İşletmeci, 'ben açık liseye de, özel okula da dönüşemem, kurs da yapmak istemiyorum' diyorsa, buraları halk eğitim merkezleri olmak üzere bakanlık olarak biz alalım. Açık lise olarak dönüşüm yapacaklar için 2 ila 4 yıl arasında bir talep var. Görüşler doğrultunda karar alınacak. 

OCAK-AĞUSTOS FORMÜLÜ: Çalıştaylar yapılacak ve son alternatifler önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına sunulacak. Sektör temsilcileri diyorlar ki, 'Siz eğer ocak ayından itibaren yeni kayıt imkanı vermezseniz, biz özel okula veya açık liseye dönüşüne kadar ciddi maddi zorluk yaşarız.' Bu sorunu da biliyoruz ve üzerinde de çalışıyoruz. Öğrenci almadıkları takdirde bu geçiş sürecini nasıl tamamlayabilirler onu tartışıyoruz. 'Biz açık liseye / özel okula dönüşeceğiz ama bize şu imkanlar sağlanırsa dönüşebiliriz' denirse o konuda neler yapmamız gerektiğine bakarız. 

ÜCRETSİZ ETÜT MERKEZLERİ: Kamuoyunda iddia edildiği gibi okuma salonları ve ücretsiz etüt merkezleri tasarı kapsamında değil. Ücretsiz eğitim veren etüt merkezleri kapatılmayacak. Ama dershanenin külfetlerini bile almayan ama ücretli eğitim veren etüt merkezleri de dönüşüm kapsamı içinde olacak. 

HERKESE DESTEK: İster özel okul, ister açık lise, ister özel etüt eğitim merkezi olsun, bütün bunlara ayrıca öğrenci desteği sağlamayı da öngörüyoruz. Okulun türüne göre, yoksul ama başarılı öğrencileri burslandırarak bu kurumları desteklemeyi vaat ediyoruz. 

ÖĞRENCİYE FİNANSMAN: Biz özel okulları değil, özel okula gidecek öğrencileri finanse edeceğiz. Yapacağımız katkı eğitim talebini finanse etmektir. Özel okullara bunun dışında arsa, kredi kolaylığı, vergi kolaylıkları sağlanması düşünülüyor. Biz bir öğrencinin kendi okullarımızda okutmak için ortalama 2 bin 500 lira maliyeti var. Bu da atıl kapasitesi olan bir okul için fena bir rakam değil. 

KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ: Biz dershanelere, 'filanca kurumun mu, filanca şirketin mi, şu cemaatin mi, bu sivil toplum kuruluşunun mu?' diye bakmıyoruz. Şöyle bir ayrım yapıyoruz. 'Zincir olanlar buna uyabilir' diye düşünüyoruz. Bizim kafamızdaki kategoriler zincir dershaneler, yani özel okula dönüşebilecek olanlar, özel okula dönüşemeyecek olanlar. Bunu da ikiye ayırıyoruz, açık lise olabilecekler, kurs olabilecekler. Bu şekilde dershaneleri mağdur etmeyecek çözüm bulabiliriz, mekanları da ayrıca değerlendirebiliriz. Çocuğumu dershaneye göndermek istiyorum diyenler için de etüt eğitim merkezleri muhafaza ediliyor. Tüm çocuklara mümkün olduğu kadar fırsat eşitliği sağlamak için çalışıyoruz. Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım