BES, sağladığı şeffaflıkla tüketiciyi koruyan bir sistem

Monday, June 1, 2020
Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi.

Sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı bir rol üstlenmek üzere 2003 yılında faaliyete geçen Bireysel Emeklilik Sistemi, yılsonu itibariyle 10'uncu yılını doldurmuş olacak. Sistemle ilgili bir değerlendirme yapan Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, katılımcı sayısı, fon büyüklüğü, faaliyet gösteren şirketlerin alt yapı kaliteleri ve kamuoyunda yaratılan farkındalık açısından tatmin edici sonuçlara ulaşıldığını söyledi.

Küntay, "Sistem, sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdi. Öte yandan, sistem, katılımcı devamlılık oranları ve katkı payı tahsilat oranları açısından incelendiğinde ulaşılan noktanın arzu edilen düzeyin altında kaldığı izlenmektedir" dedi.

'Vergi teşviği pozitif etki yaratır'

Sistemde yeni bir başlangıç yapmak üzere; ilki, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde geliştirilmesi gerektiği düşünülen alanlara yönelik bir reform çalışması, diğeri ise emeklilik döneminin maaş uygulamaları açısından düzenlenmesi olmak üzere iki temel yaklaşımın belirleyici olacağını düşündüklerini belirten Küntay sözlerine şöyle devam etti:
"Sigorta ve emeklilik pazarında faaliyet gösteren şirketlerin konuyla ilgili beklentileri, vergiyle ilgili muhtelif düzenlemelerden, kıdem tazminatı fonlarının BES için takip edilmesine veya uzaktan satışa imkân sağlayan düzenlemelerden, mesleki zorunlu emeklilik planlarının ortaya çıkmasına kadar geniş bir alana yayılıyor. Öncelikle, vergi indirim oranlarının artırılması ve oluşan tutarların ayrı bir fon altında takip edilmesine yönelik düzenlemelerin, gerek katkı payı tutarlarının gerekse devamlılık oranlarının artışı açısından pozitif bir etki sağlayacağını düşünüyoruz."

Güneş'ten 'Kurumsal Sigortalar' atılımı

Güneş Sigorta, bugüne kadar birçok büyük projeyi güvence altına alan Kurumsal Sigortalar bölümünü farklı bir marka olarak konumlandırarak sektörde fark yaratmaya hazırlanıyor.

Kurulduğu günden bu yana Türk Hava Yolları'ndan İDO'ya, Eren Holding'den Zorlu Holding'e kadar pek çok büyük kurumu ve projelerini güvence altına alan Güneş Sigorta Kurumsal Sigortalar bundan böyle kendi markası ile yola devam edecek.

Büyük bir kurum olmanın farklı riskler barındırdığını ve bu risklerin faaliyette bulunulan sektöre göre değişkenlik gösterdiğini belirten Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, "İşte bu nedenle sigortacının tecrübesi ve riskleri doğru ve eksiksiz bir biçimde analiz etmesi büyük önem taşıyor. Biz, Güneş Sigorta olarak son derece dinamik ve tecrübeli bir ekibe sahibiz. Güneş Sigorta Kurumsal Sigortalar'ın, deneyimli ve uzman kadrosu, yurtdışında sahip olduğu güçlü reasürans bağlantıları, analitik çözüm yeteneği ve yenilenen hizmet anlayışı ile artık daha da önemli projelere imza atacağına inanıyorum" dedi.

Güneş Sigorta olarak sigortalısı olan her kurumu iş ortakları olarak gördüklerini söyleyen Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü; "Biz gerçekleştirmiş olduğumuz projeler ile büyüyüp, gelişirken, güvencemiz altındaki kurumların da büyümesini ve gelişmesini istiyor, bunun için çalışıyoruz. Bu nedenle onların taşıdıkları risklere karşı nasıl daha efektif teminatlar yaratabileceğimizi, faaliyetlerimize nasıl bir yenilik katabileceğimizi düşünüyor, bu yönde kendimizi sürekli geliştiriyoruz. "

Naim Temur ikinci kez başkan

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi'nin 2011 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı, 27 Mart tarihinde İstanbul'daki Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirildi. Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanlığı'na ikinci kez Ziraat Sigorta'dan A. Naim Temur'un seçilirken, Groupama Sigorta'dan Ramazan Ülger de geçen yıl olduğu gibi Başkan Yardımcısı olarak görevine devam edecek.

Toplantıda Ak Sigorta'dan Fahri Altıngöz, Allianz Sigorta'dan Arif Aytekin, Eureko Sigorta'dan Hasan Okan Utkueri, Halk Sigorta'dan Bülent Somuncu, Güneş Sigorta'dan Serhat Süreyya Çetin ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi'nden Atıf Bülent Bora'nın yönetim kurulu üyelikleri'ne bir yıl süre ile seçilmelerine oy birliği ile karar verildi. 2012 yılı boyunca şirket denetçiliği görevini ise; Işık Sigorta'dan Recep Koçak, Ankara Sigorta'dan Niyazi Koçak ve Anadolu Sigorta'dan Mehmet Levent Sönmez üstlendi.

Marmaray Projesi'ne Generali güvencesi

Marmaray Projesi'nin, Marmaray CR3-Gebze Halkalı Banliyö hatlarının iyileştirilmesi, inşaat, elektrik ve mekanik sistemlerinin 'İnşaat All Risks Poliçesi' Generali Sigorta tarafından yüzde 50 koasüranslı olarak düzenlendi. Marmaray CR3 Projesi'nde, İstanbul'un kentsel yaşantısının sağlıklı olarak sürdürülebilmesi, kentlilere çağdaş bir ulaşım imkânı sunulabilmesi, kentin doğal ve tarihi özelliklerinin korunabilmesi için yüksek kapasiteli elektrik enerjisi kullanılıyor.

Doğa dostu olarak tasarımı gerçekleştirilen Marmaray CR3 Projesi'nin, mevcut hatları iyileştirilirken, yeni demiryolu sisteminin de tamamlanmasıyla yaklaşık 76 km uzunluğunda olacağı açıklandı. Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, "Mühendislik poliçelerindeki iddiamızı geçmiş yıllarda büyük projelerde yer alarak ve hasar anında ödediğimiz önemli tazminatlarla gösterdiğimizi düşünüyorum. Generali Sigorta olarak, şu anda dünyadaki en büyük ulaşım-altyapı projelerinden biri olan Marmaray CR3 Projesi'nin İnşaat All Risks poliçesini düzenlemekten memnuniyet ve gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Allianz Türkiye'den 'Büyüyen Çocuk'lara 23 Nisan hediyesi

Allianz Türkiye, 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın yaklaşmasıyla, çocukları için birikim yapmak isteyen ailelere özel bir fırsat sunuyor. Nisan ayı boyunca tanzim edilen aylık ödeme planlı "Büyüyen Çocuk" kampanyası poliçelerinin 250 TL'ye kadar olan 2. taksiti Allianz tarafından sigortalılarına hediye ediliyor.
Çocuklar için ödenen primler, seçilen süre kadar birikiyor ve her yıl elde edilen kâr paylarıyla artarak yatırıma dönüşüyor. Sigorta süresinin sonunda elde edilen birikim, çocuğa toplu olarak ödenebiliyor veya isteğe göre 5 ya da 10 yıl süreyle her yıl artan bir maaş bağlanabiliyor.

Allianz Büyüyen Çocuk Sigortası'nda, 17 yaşına kadar her yaştan çocuğun sigortaya girişi yapılabiliyor ve 18 ile 25 arasında seçilen bir yaşta sigorta süresi sonlanıyor. Büyüyen Çocuk Sigortası, sigorta ettirenin vefatı durumunda da sigortalı çocuğu güvence altına alıyor. Vefatı takip eden aydan itibaren sigorta süresinin bitimine kadar, sigortalı çocuğa her yıl artan destek aylığı maaşı bağlanıyor. Sigorta süresinin sonunda çocuk yine, tüm primleri ödenmiş şekilde toplu para veya isterse 5 ya da 10 yıl süreyle her yıl artan maaş almaya hak kazanıyor.

Anadolu Sigorta, 24 milyon çocuğa çifte bayram yaşatacak

Sigorta sektöründe ilk olarak, bütün ürünlerde geçerli olmak üzere 18 yaşın altındaki çocukları tek başlarına sigortalayan Anadolu Sigorta, 23 Nisan nedeniyle 24 milyon çocuk için çok özel bir kampanyayı hayata geçiriyor. 16-27 Nisan tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında, 24 milyonu aşan 18 yaşın altındaki çocuklar için, Paket 1 veya Paket 7 sağlık sigortası ürünlerinde %15 özel indirim uygulanıyor.

Yatarak tedavi giderlerinin %100'ünü limitsiz olarak karşılayan Paket 1 ile sigortalı diğer paket seçeneklerine göre daha düşük primlerle, yüksek tedavi giderlerinden kendini koruyabiliyor. Paket 7 ise sigortalıların yine yatarak tedavi giderlerinin %100'ünü, ayakta tedavilerden yüksek maliyetli olan 'İleri Tanı Yöntemleri'ne ait giderlerin de %80'ini limitsiz olarak karşılıyor. Anadolu Sigorta, Türk sigorta sektöründe yine bir ilk olarak; 0-18 yaş arasındaki tüm çocuklara, koşulsuz olarak, sigorta başlangıç tarihleri itibariyle, hayat boyu yenileme garantisi veriyor.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım