Gelir testinde süre uzatılacak mı

Friday, October 30, 2020
Gelir testinde süre uzatılacak mı ? Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması kapsamında yapılan gelir testinde süre uzatmasının olup olmayacağı sorusunu Bakan Faruk Çelik nasıl cevapladı ?
Faruk Çelik, Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması kapsamında yapılan gelir testinde süre uzatmasının olup olmayacağı sorusuna, gelir testinin 1 Ocak'tan itibaren zorunlu hale geldiğini belirterek, vize süresi devam eden yeşil kartlılar için herhangi bir sorun yok diye cevap verdi.

Vize süresi dolanlar ile SGK'ya hiç kaydı olmayanların, bu ayın sonuna kadar gelir testi yaptırması gerektiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu.

"Süre ayın 31'inde doluyor, süre uzatımı yok. Ama şöyle bir durum var. Gelir testi yaptıranlar, ocak ayı primlerini şubat ayı sonunda ödeyecekleri için, böyle bir marj var ortada. Bu süreyi değerlendirme imkanları var. Biz kurum olarak şubat ayında da gelir testi yaptırma imkanlarını sağlıyoruz. Yoksa süre uzatımı değil. Ocak ayının primlerinin ödenmesi şubat ayı sonunda olduğu için, bu süreyi kullanma imkanları var."

Çelik, Türkiye'de ev işlerinde çalışan yabancılara ilişkin bir soru üzerine de ''25 Ekim 2011 tarihinde, Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren yabancıların Türkiye'de bulunmalarına ilişkin düzenlemenin farklı değerlendirmelere konu olduğunu'' söyledi. Türkiye'nin yabancılar için transit ülke halinden göç ülkesi haline geldiğini ifade eden Çelik, kayıt dışının önüne geçmek ve uluslararası mevzuata paralellik arz etmek amacıyla bazı düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

Bakan Çelik, şöyle devam etti:

"Ev bakımında çalışan yabancıların çalışmasını istisna tuttuk. Herhangi bir işletmede bir yabancıyı çalıştıracaksanız onunla ilgili kriterler var. Türkiye'de o işi yapacak İŞKUR'a kayıtlı işçi varsa 'Bu yabancıyı çalıştıramazsınız' diyoruz. Ama ev bakımı istisna. Türkiye'de o ihtiyacı karşılayacak oranda elemanımız yok. Eleman talebi var ama ona cevap verecek arz oluşmuyor.

Bunu istisna tuttuk. Bu düzenleme ile kayıt dışının önüne geçmek amaçlanıyor. Yabancı uyruklular, Türkiye'de ev hizmetleriyle ilgili çalışmak istiyorlarsa bakanlığımıza müracaatları halinde 15 gün içerisinde, onun Türkiye'de çalışıp çalışamayacağına ilişkin bilgiyi kendisine iletiriz. Bir yıllık bir süre izin verme imkanımız var. Bunu 3 yıla, 6 yıla uzatma ya da süresiz hale getirme durumumuz var. Ev hizmetleriyle ilgili kısıtlama, sorun yok, tek bir kısıtlama var. Kayıt dışı olmayacaksınız."

Bakan Çelik, ev hizmetlerinde çalışanlar için asgari ücretin bir buçuk katı oranında prim ödendiğini de ifade etti.

Gelir Testi - SGK Gelir Testi - Yeşil Kart İlgili Bağlantılar

SGK Genel Sağlık Sigortası GSS Gelir Testi Video Haber

Genel Sağlık Sigortası Video Haber

Gelir Testi yaptırmayan ayda 213 lira ödeyecek Video Haber

Gelir Testi Kuyruğu Geceden Başladı Video Haber

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım