Gelir testi ile gerçek yoksullar belirlenecek

Sunday, October 25, 2020
Gelir testi ile gerçek yoksullar belirlenecek. Bursa'da 115 bin kişi gelir testine tabi tutulacak.
Bursa'da 115 bin kişi gelir testine tabi tutulacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa İl Müdür Yardımcısı İlhan Küçük, yeşil kart vizesi dolanlar ile herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların 31 Ocak 2012 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları gerektiğini belirterek, "Gelir testi sayesinde gerçek yoksullar belli olacak" dedi.

Bursa'da sosyal güvencesi olmayan 10 bin vatandaş ile yeşil kart sahibi 105 bin kişi gelir testinden geçecek. SGK, gelir testinin durumuna göre yeşil kartlıları tekrar belirleyecek. SGK gelir testi uygulamasıyla yeşil kartlı sayısını yüzde 50 azaltmayı planlıyor.

Yeşil kartı vizesi dolan vatandaşlar, 1 ay içinde Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na giderek gelir testi yaptırması gerekiyor. Türkiye'de Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasının 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğini ifade eden SGK İl Müdür Yardımcısı Küçük, "Bursa genelinde 10 bin kişinin sosyal güvencesi yok. Bu vatandaşlarımızın GSS kapsamına alınması için çalışmalar başlatıyoruz. Bu kişilerin 31 Ocak 2012 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma Vakıfları'na müracaat etmeleri gerek" dedi.

FERT BAŞINA GELİR BAZ ALINACAK

Gelir testinin sonuçlarına göre 4 kategoride vatandaşlardan prim alınacağını ifade eden Küçük, "İlk olarak ailede fert başına düşen gelir, brüt asgari ücretin 3'te 1'inden azsa herhangi bir sağlık primi alınmadan ücretsiz olarak sağlık imkanlarından yararlanabilecek. Ailede fert başına düşen gelir asgari ücret ile brüt asgari ücretin 3'te 1'i arasındaysa bunlardan 35 TL civarında prim alınacak.

Gelir testi sonucunda ailede fert başına düşen gelir brüt asgari ücret ile asgari ücretin iki katı tutarındaysa, bunlar her ay 106 TL sağlık primi ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanabilecekler. Son olarak ailede asgari ücretin iki katından fazla fert başına gelir varsa, 212 TL GSS prim alınacak" şeklinde konuştu.

YEŞİL KARTLILAR AYIKLANACAK

Bursa'da 105 bin civarında yeşil kartlı olduğunu dile getiren Küçük, gelir testi uygulamasıyla bu sayıyı yarıya düşmesini beklediklerini dile getirdi. Küçük, "Yeşil kartlılar, vize sürelerinin bitimi itibariyle Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına müracaat ederek gelir testinde bulunmaları gerekiyor. Gelir tespiti sonucunda ailede fert başına düşen gelirin 295 TL'den az ise yeşil karttan yararlanabilirler.

Bu kişiler herhangi bir ücret ödemeden hazineden karşılanacak parayla ücretsiz olarak sağlık yardımlarından yararlanabilecekler. Yeşil kartlı sayısının yarıya düşmesini bekliyoruz. Gelir testi sonucunda gerçekten yeşil kart ve ücretsiz sağlık uygulamasını hak eden kişiler ortaya çıkacak. Bunun için gelir tespitinin sonucunu bekliyoruz. Gelir testi ile yeşil kartı hak edenler belirlenecek. Gerçek yoksullar belirlenecek" ifadelerini kullandı.

65 AYLIĞI ALANLARA GELİR TESTİ YOK

65 yaş aylığı alan vatandaşların gelir tespiti yapmalarına gerek olmadığını belirten Küçük, "Bu kişiler herhangi bir gelir testine başvurmaları gerekmiyor. Onlar otomatik olarak sağlık yardımlarını, aylıklarını aldıkları süre müddetince ücretsiz olarak yararlanabilecek. Biz onları Genel Sağlık Sigortası kapsamına aldık.

Askerlik hizmeti gören er ve erbaşların da gelir testi yaptırmalarına gerek yok. Gelir testi yapacak kişiler Bursa'da 10 bin civarında. Aynı zamanda yeşil kartlıları katarsak bu sayı 115 bini bulacak. Bu vatandaşların Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na başvurarak, gelir testi yapmaları gerek" açıklamalarında bulundu.

BANKA HESAPLARINA BAKILACAK

Gelir testinin sonuçlanması için bir formül oluşturulduğunu dile getiren Küçük, "TÜBİTAK, SGK ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında belirli kriterler var. Vatandaşların harcamaları, kira gelirleri ve diğer gelirleri hesaplanacak. Tespit edilen kriterler çerçevesinde kişilerin ailedeki toplam gelirleri tespit edilecek. Bu toplanan gelirler, gelir testini sonuçlandıracak. Mesela 4 kişilik bir ailenin bin lira gibi bir kazancı olduğunu varsayalım. Kişi başı düşen gelir 250 TL olduğundan dolayı bu ailenin gelir testi ödemesine gerek yok" dedi.

Gelir Testi - SGK Gelir Testi - Yeşil Kart İlgili Bağlantılar

SGK Genel Sağlık Sigortası GSS Gelir Testi Video Haber

Genel Sağlık Sigortası Video Haber

Gelir Testi yaptırmayan ayda 213 lira ödeyecek Video Haber

Gelir Testi Kuyruğu Geceden Başladı Video Haber

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım