E Devlet Kapısı Ardına Kadar Açılıyor

Saturday, March 28, 2020
E-devlet Kapısı çalışmaları genişliyor. Kamu kurumları verilerini tek bir merkezden yönetmek için açılan E Devlet Kapısı yeni E Devlet uygulamalarının ilavesiyle E-Devlet yaygınlaşıyor. Yeni kurulan e-devlet sistemleriyle çocukları kaybolan ailelerin umut kapısı olacak, milletvekillerinden internet üzeri randevu alınacak. Araç muayene randevu sistemi, adres değişikliği internet üzerinden yapılacak.
Türksat Genel Müdürü Ahmet Kaplan, "E-devlet Kapısı'nı 22 hizmetle açmıştık, şu anda 180'in üzerinde hizmetle devam ediyoruz. Bugün itibarıyla 200 binin üzerinde kayıtlı kullanıcımız var. Alo 160 çağrı merkezi de vatandaşların kapı üzerindeki hizmetlerle ilgili dilek ve isteklerini, şikayetlerini iletebilecekleri iletişim kanalı olarak çalışıyor'' dedi.

DOSYA SORGULAMA

E-Devlet Şifresi ile E-devlet Kapısı üzerinden en yoğun bilgi talep edilen hizmetlerin Emniyet Genel Müdürlüğünün araç sorgulama hizmeti, Adalet Bakanlığı'nın dava dosyası sorgulama, SSK Hizmet Dökümü sorgulaması, Milli Eğitim Bakanlığı'nın veli bilgilendirme sistemi, Ulaştırma Bakanlığı'nın araç yetki belge ve vergi levhası sorgulaması olduğunu belirten Kaplan, son 4 ayda yapılan eklemelerle e-devlet kapısındaki hizmet çeşitliliğinin artırıldığını anlattı.

Kaplan şu bilgileri verdi:
"Bana Özel sayfasıyla kişilerin kendilerine has bilgileri, sadece kendilerinin bilmesi gereken bilgileri alabilecekleri yeni bir sayfa e-devlet kapısında yer almakta. Bu sayfada kişinin davasıyla, SSK primiyle ilgili kamu personeliyse bordrosunun bulunduğu bilgiler yer almakta. Son 4 ayda tüketici şikayetlerinin iletilmesi ve başvuruların izlenmesi için online tüketici şikayet hizmetini yaptık. UYAP portalının vatandaşın yanı sıra, avukat ve kurum girişine ilişkin çalışmalar, TBMM'den online randevu sistemi bitirildi. E-devlet Kapısı'nda adres değişikliğiyle ilgili çalışmaları tamamladık."

Bir kaç ay içerisinde yapılması planlanan çalışmalarla ilgili de bilgi aktaran Kaplan, şöyle devam etti:
"Öncelikle bilgi teknolojileriyle e-posta sorgulama hizmeti ve Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğünün ticari araçlarla ilgili hizmetlerini, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün belediyelerle paylaştığı formların entegrasyonunu, yurt dışındaki vatandaşlarımıza konsolosluklar üzerinden şifre verilmesi çalışmalarımızı, Kredi Yurtlar Kurumunun kredi başvuru ve sorgulanması işlemlerini, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün ticari şirketlere verdiği hizmetlerini, TÜVTURK araç muayene randevu sistemlerini bir kaç ay içinde devreye alacağız."

TBMM'DEN ONLİNE RANDEVU

Kaplan, "E Devlet'te kayıp çocukların ilanları görülebilecek. Kayıp çocuğa herhangi bir yerde rastlayanlar, tek tıkla bu bilgiyi hemen Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına giriyor, bilgi Çocuk Esirgeme Kurumu ile de eşleşiyor ve çocuğun yerinin tespit edilmesi daha kolay hale gelebiliyor" diye konuştu.

TBMM'den online randevu almanın da mümkün hale geleceğine işaret eden Kaplan, ''Vatandaş yakında bulunduğu şehirden internet üzerinde, bölgesinin milletvekili ya da TBMM görevlilerinden e-randevu sistemiyle randevusunu alabilecek. Böylece Meclis kapısındaki yığılmalar önlenecek'' dedi.

ADRES DEĞİŞİKLİKLERİ E-İMZAYLA YAPILABİLECEK

Ahmet Kaplan, E-Devlet Şifresi ile elektronik veya mobil imzayla adres değişikliği yapılabileceğine de işaret ederek, E-Devlet Kapısı'ndan E-Devlet Girişi yaparak bu hizmetin sunulmaya başlanmasıyla, taşınan vatandaşların nüfus müdürlüklerine gitmeden mobil imza ya da elektronik imza kullanarak, adres değişikliklerini resmi kayıtlara girebileceklerini bildirdi.

Kaplan, halen TÜBİTAK ile birlikte dört ayrı kurumun elektronik imza sağlayıcılığı konusunda lisans aldığını, vatandaşların bu şirketlere başvurarak, ücret karşılığında elektronik imza alabileceklerini ifade etti.

"ASKERLİĞİM NEREYE ÇIKMIŞ?"

Ahmet Kaplan, çok yakında Askerlik Sorgulama, askerlik sevk yerlerinin askerlere bildirilmesi konusundaki çalışmanın da bitirileceğini belirterek, askerliği gelen vatandaşların, nerede askerlik yapacaklarını e-devlet kapısı üzerinden öğrenebileceklerini açıkladı. E-devlet kapısı'ndan bu bilgilerin alınabilmesi için PTT'den bir şifre alınması gerektiğini hatırlatan Kaplan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sadece askerlik için değil, vatandaş bir işyerinde ücretli çalışıyorsa SSK primi yattı mı, son yatırılan SSK prim değeri ne kadarmış gibi bilgileri de buradan öğreniyor. Ayrıca, hakkında açılan bir dava varsa bu davasını oradan görebiliyor. Kendisinin açtığı davayı, duruşma günlerini takip edebiliyor. Bana özel sayfasında yeni hizmetleri de oraya ekleyerek, kişinin kendi sayfasını kendisinin dizayn etmesine yönelik çalışmalarımız sonuçlandı. Diyelim ki, bir kişi kendi sayfasında dilerse bordro bilgileriyle birlikte, çocuğunun not bilgilerini aynı anda görebilecek. Sanayi ve Ticaret Bakanlığına yaptığı bir tüketici sorunuyla ilgili başvurunun hangi aşamada olduğu konusunda bilgi sahibi olabilecek."

Kaynak : https://www.internethaber.com/e-devlet-kapisi-ardina-kadar-aciliyor-252494h.htm#ixzz1En5DeliG

E-Devlet Kapısı İlgili Linkler


E-Devlet Video'lu Anlatım

E-Devlet Üzerinden Yapabileceğiniz İşlemler
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım