SGK genel sağlık sigortası gelir testi nasıl yapılır

Friday, July 3, 2020
Gelir testi nedir, gelir tespiti nasıl yapılır, gss genel sağlık sigortası gelir testi nasıl yapılır? Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumu SGK şubesinden aldığınız GSS gelir testi belgesini kaymakamlık genel sağlık bölümüne ileterek gelir beyanınızı kayda geçiriyorsunuz. 2 hafta içinde kaymakamlıktan aldığınız gelir testi sonucunu SGK'ya teslim ederek gelir testi işleminizi sonlandırmış oluyorsunuz.
Gelir testine girerek Genel Sağlık Sigortası kapsamınınızın ne oranda karşılanacağını öğreniyorsunuz.

GSS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki Gelir Testi için ekranda SGK web tahsilat borç sorgulama ekranında sırasıyla Sorgu türü : Diğer Ödemeler, Sorgu Tipi: GSS Prim, TC Kimlik No ve Güvenlik kodu bilgilerini girdikten sonra "Borç Sorgula" butonuna tıklayınız.

GSS Sorgulama Nasıl Yapılır

SGK Gelir Testi HakkındaGelir testi konusu ile ilgili yönetmelik yayınlandı .2011/2512 karar sayılı yönetmelik 28.12.2011 tarih ve 28156 sayılı resmi gazete yayınlandı. Yönetmelik bu sayfanın en altındadır. Güvencesi olmayanlar Genel sağlık sigortasından yararlanmak için vatandaşlar gelir testi yaptıracaklar. Gss testi de denilebilir. Yeşil kartlılar gelir tespitine tabi tutulacak

SGK gelir testi genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyenlerin zorunluluk esasına dayalı olarak sağlık imkanlarından yararlanabilmek adına yaptırmaları gereken bir testtir.

18 yaşını geçmiş erkekler, çalışmayanlar ve BAĞ-KUR, SGK ya da Emekli Sandığı'na tabi olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için bu test önemlidir. Kişiler bu testi yaptırıp gelir durumlarına göre belirlenen ücretler karşılığında sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanmaması önemli değildir. Mutlaka gelir testi yaptırılmalı ve prim ödemesi gerçekleştirilmelidir.

Gelir testi yaptırmayanlar asgari ücretin 2 katından daha fazla gelir elde ettikleri varsayımı ile aylık ortalama 240 TL prim ödemek zorunda kalırlar. Bu primlerin emekliliğe hiç bir faydası yoktur.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım