Liselere kayıtlar bugün 13 Ağustos 2012'de başladı

Monday, April 6, 2020
Bakan Ömer Dinçer’in ağustosta olacağını açıkladığı 40 binlik atamanın, eylüle kalabileceği iddia edildi. memurlar.biz’de yayımlanan bir yazıya göre, 40 bin öğretmen atamasının bu ay yapılması zor. Dün başlanan öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değiştirme başvuruları, 18’ine dek sürecek.
Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtları başladı. Elektronik ortamda yapılacak kayıtlar 31 Ağustos’a kadar alınabilecek. Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah esas alınacak. Genel liseye kayıt olacak adayın ikameti, Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca belirlenmiş okulun bölgesi sınırları içerisinde ise kaydı yapılacak. Meslek liselerine kayıtlarda bölge sınırlaması olmayacak. Aday, 10 okul tercih edebilecek. Adaylar hem genel liseye hem de meslek lisesine kayıt yaptıramayacak.

Kesin kayıt 7-14 Eylül’de

Meslek liselerine yerleştirmede ilköğretim kurumu son 5 yıllık yılsonu başarı puanlarının ortalaması, eşitlik halinde ise tercih önceliği, yine de eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik verilmek suretiyle yapılacak. Genel liselere yerleştirmede ise ilköğretim kurumu son 5 yıllık yılsonu başarı puanları ortalaması ve yaşı küçük olan öğrenciye öncelik verilmek suretiyle aday kaydı yapılacak.

Kontenjan fazlası diğer öğrenciler ikametine en yakın diğer genel liselere dengeli bir biçimde dağıtılacak. Belirtilen bu hususlar dışında da herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğrenciler için hem genel liselerde hem de meslek liselerinde ikili öğretim yapılacak. Öğrencilerin aday kayıt sonuçları en geç 7 Eylül’de bakanlığın internet sitesinde ilan edilecek. İlan edilen listelere göre kesin kayıtlar 7-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek

Şehit çocukları

Terör saldırıları sonucu şehit olan ya da malul duruma düşen öğretmenin çocukları, şehit, malul ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler, durumlarını belgelendirmeleri halinde istedikleri genel ve mesleki liselere kayıt yaptırabilecek. 2.5 milyon çocuk bu yıl okulla tanışacak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan 4+4+4 eğitim sistemine göre bu yıl ilkokullarda öğrenci patlaması yaşanacak. Her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin öğrenci ilkokula başlarken bu sene sayı 2 milyonu geçecek. Sınıflarda öğrenci sayısıyla başı dertte olan Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl ilkokullarda daha kalabalık bir tabloyla karşı karşıya kalacak. 2006 ile 2007 doğumlular bu yıl ilkokula kayıt olacak ve toplam 2 milyon 535 bin 913 öğrenci bu yıl ilk ders zilinin çalmasıyla okula koşacak.

Eğitim yaşını düşüren 4+4+4 sistemi okullarda yeniden eskiye dönüşü yaşatacak ve sınıflar dahada kalabalık olacak. Mevcut ilköğretim sayısı 321 bin 193. Milli Eğitim Bakanlığı ekleme yapmazsa sınıf sayıları 40’ın üzerine çıkacak. 2007 yılında doğanların da eğitim sistemine dahil edileceği uygulama için bakanlık ders saatini de 30’dan 25’e düşürdü.

Birinci sınıfta oyunlar ağırlı olacak. 2007 doğumlularla aynı sınıfta okuyacak 2006 doğumlu çocuklar ise gelişimine göre farklı eğitime tabi tutulacak.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım