E Devlet'te Şifre Alanda Dertli Alamayan da Dertli

Monday, November 30, 2020
Vefat edenler ile mavi-pembe kartlılar e-devlet şifresi alamıyor. Sadece vefat edenler ve mavi-pembe kartlılar değil vefat edenler için de e-devlet şifresi alınamıyor. Bu sebeple bu kişiler kendileri veya vefat eden yakınlarının hizmetlerini göremiyorlar. Üstelik 1 Kasım 2010 gününde başlayan uygulama halen oturtulamadığından e-devlet üzerinden de kimse hizmetlerini göremiyor...
Türkiye'de çalışan yabancı uyruklular da e-devlet şifresi alamadığından hizmetlerini göremiyorlar...

E-devlet e-eziyete devam ediyor

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ile ilgili iş ve işlemler 1 Kasım 2010 günü www.turkiye.gov.tr web sayfası üzerinden kullanıma açıldı, açıldı diyorum ama bir ay oldu daha iş veya işlem yapabilen de yok. Zira, sistem çalışmıyor. Öte yandan, sistem çalışsa bile güvenli kaygıları da had safhada.

E-devletten hizmet almak ise şifreyle

E-Devlet üzerinden hizmet almak için ise önce aşağıdaki şekillerden birisini seçerek şifre almanız gerekiyor. Sonra da aldığınız şifre ile www.turkiye.gov.tr ye girip şifrenizi ve TC kimlik numaranızı yazıp tüm tapu, adliye, çocuklarınızın ve sizin okul durumlarınızı görebiliyorsunuz. Ayrıca, sistemi oturtabilseydiler, SSK ve Bağ-Kur iş ve işlemleri de görülebilecekti.
  • e-Devlet Şifresi
  • Mobil İmza
  • Elektronik İmza
  • T.C. Kimlik Kartı

e-devlet şifresi nasıl alınır?

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT'den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

Şifre alamayanlar var

Halen var olan uygulamaya göre elinde nüfus cüzdanı olan yaşayan kişilere şifre veriliyor. Bu sebeple, vefat edenlerin SSK ve Bağ-Kur hizmetlerini görüp kendilerine dul ve yetim aylığı bağlatmak isteyenler ana-baba veya eşlerinin hizmetlerini göremiyorlar. TC vatandaşlığından izin ile çıkmış Türk'ler yani mavi-pembe kartlılar alamıyor. Türkiye'de SSK'lı veya Bağ-Kur'lu olarak çalışan yabancılar veya Türk uyruklu yabancılar e-devlet şifresi alamıyor.

Şifre alanlar da göremiyor

Öte yandan şifre alanlar da bu hizmetlerini göremiyorlar. Çünkü, 1 Kasım 2010 gününde başlayan uygulama halen oturtulamadığından e-devlet üzerinden de kimse hizmetlerini göremiyor.

Öte yandan, 9,5 milyon emeklimiz henüz bankamatikten para çekmekte zorlanırken, bunlara banka değişikliğini kendin şifrenle internetten yap demek kötü niyetli internet kafelerde vatandaşların ve emeklilerin şifrelerinin elden ele dolaşmasına sebep olacaktır.

SSK Sorgulama İşlemler

Kaynak: alitezel.com
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım