Devletten Anneye 1300 TL Destek Resmi Gazetede Yayınlandı

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Çocuğu olan annelere 'ilk altın devletten' yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre ilk çocukta 300, ikinci çocukta 400, üçüncü çocukta ise 600 lira ödenecek. Devletin sağlayacağın bu destekteğe kesinti ve haciz uygulanamayacak.

devletten anneye doğum desteği

SSK Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK Prim Sorgulama Nasıl Öğrenilir?

Ne Zaman Emekli Olabilirim

Doğum Borçlanmasıyla Emeklilik


Çocuk sahibi olanlara devletten büyük destek geliyor. Aile Paketi de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre çocuk yapan ailelere, çocuk sayısına göre devlet altın parası ödeyecek.

Yasaya göre; Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacak. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılıyor. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi'nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Böylece üç çocuk sahibi olan bir ailenin alacağı para ise bin 300 lirayı bulacak.

DOĞUM YARDIMI ARTABİLİR

Bu miktarı isterse hükümet artırabilecek. Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek. Söz konusu ödemelerin usulünü ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı belirleyecek. Söz konusu yardımdan gurbetçi aileler de yararlanacak. Eğer anne babadan birisi yabancı uyruklu ise yardım Türk vatandaşı olana verilecek.

ANNE YARIM GÜN ÇALIŞACAK

  • Aile Paketi'nin ikinci aşamasında ise annelerin çocuk sayısına göre; ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4 ve üçüncü çocukta 6 ay olmak üzere yarım gün çalışma imkanı olacak.
  • Söz konusu dönemlerde yarım maaş iş yerinden, kalan kısım ise İş-Kur'dan alınacak.
  • Memurlar ise çocuk sayısı ne olursa olsun, bu hakkı 6 ay olarak kullanabilecek.

ANNEYE OKULA KADAR HAK

  • Evlat edinilmesi halinde ücretli ve ücretsiz doğum izinlerinden yararlanılacak.
  • Prematüre doğumlarda annelik izin hakları 9 aya göre (40 hafta) düzenlenecek. Doğumda babalar için verilen 3 günlük izin 5 güne çıkarıldı.
  • Anne eğer isterse çocuğu ilkokula başlayana kadar yani 5.5 yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkına sahip olacak.