Gelir testi ile Yeşil Kart sayısı yarı yarıya düşecek

Friday, October 30, 2020
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Osmangazi Merkez Müdürü Mehmet Mankal, "Villası, birkaç tane arabası olup da yeşil kartlı olanlar var. Genel Sağlık Sigortası kapsamında uygulanmaya başlanan gelir testi ile bu kişilerin gerçek anlamda yeşil kartı.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Osmangazi Merkez Müdürü Mehmet Mankal, "Villası, birkaç tane arabası olup da yeşil kartlı olanlar var. Genel Sağlık Sigortası kapsamında uygulanmaya başlanan gelir testi ile bu kişilerin gerçek anlamda yeşil kartı hak edip etmedikleri tespit edilip, sayının yarı yarıya düşürülmesi hedefleniyor." dedi.

Mankal, Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası(BSMMMO)'nca düzenlenen ‘Genel Sağlık Sigortasında Güncel Düzenlemeler’ konulu seminerde konuştu. Mehmet Mankal, herkes açısından zorunlu hale getirilen Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgi verdi. Türkiye genelinde 9 milyon yeşil kartlı vatandaşın gelir testine gireceğini ifade eden Mankal, şöyle konuştu: "Bu iş, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın işi.

Ama şu an itibariyle işin başlangıcı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nda. Onlar gelir testini yapıp, bilgileri sistemlerimize gönderiyorlar. Biz buna göre, ilgilinin GSS testini yaptırıyoruz ve primlerini alıp, sağlık hizmetlerini 01.01.2012’den itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan almalarını sağlıyoruz."

Sosyal güvenlik reformu yapılırken, bu reformun dört ana kural üzerinden yürüdüğünü dile getiren Mankal, "Birincisi, sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında toplanmasıydı. Bu, 5502 Sayılı Kanun ile Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak birleştirildi. İkincisi, tek bir emeklilik sistemi. Üçüncüsü, primsiz ödemelerin tek çatı altında toplanması ve dördüncüsü ise tek bir sağlık sistemi.

01.10.2008 tarihi itibariyle 5510 yürürlüğe girdi ama bazı maddeleri tam olarak yürürlüğe girmedi. Bunlardan birisi de Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yükümlerdi. Öncelikle 4A, 4B ve 4C isteğe bağlı sigortalılar Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. 2010 yılında TSK mensupları, 01.01.2012 itibariyle de tüm vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındılar." diye konuştu.

"TÜRKİYE ÇAPINDA 9 MİLYON YEŞİL KARTLI VAR"

Gelir testinin de uygulama kapsamında yapıldığını vurgulayan ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların 31 Ocak tarihine kadar SGK ile irtibata geçmeleri gerektiğinin altını çizen Mankal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye çapında 9 milyon yeşil kartlı var. Bursa’da ise bu sayı 103 bin. Yaklaşık 7 bin 500 kişinin ise hiçbir sosyal güvencesi yok. Gerçek anlamda bu kişiler yeşil kartı hak ediyor mu etmiyor mu? Asıl amaç, bunları ortaya çıkarmak.

Hedef bu sayıyı yarı yarıya düşürmek. Hükümet, Türkiye genelinde 9 milyon olan yeşil kartlı sayısını, 4 buçuk milyona düşürmeyi hedefliyor. Villası, birkaç tane arabası olup da yeşil kartlı olan vatandaşlar var. Gelir testinin esas amacı, bunları tespit etmek. Sosyal güvencesi olmayıp yeşil kartlı olanların gerçek gelirlerini ve durumlarını ortaya çıkarmak

Gelir Testi - SGK Gelir Testi - Yeşil Kart İlgili Bağlantılar

SGK Genel Sağlık Sigortası GSS Gelir Testi Video Haber

Genel Sağlık Sigortası Video Haber

Gelir Testi yaptırmayan ayda 213 lira ödeyecek Video Haber

Gelir Testi Kuyruğu Geceden Başladı Video Haber

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım