E devlet Meclis'in Onayına Sunuldu

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Artık kanun müsait değil bahanesinin arkasına kimse sığınamayacak" dedi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, e-devlet tasarısının TBMM'ye sevk edildiğini belirterek, tasarının evraka dayalı, ıslak imzaya dayalı birçok işlemin sanal ortamdan yapılabilmesine imkan sağlayacak düzenlemeler getirdiğini söyledi.

Antalya Belek'teki Spice Hotel'de düzenlenen "2. Uluslararası e-Devlet ve e-Yönetim Konferansı"nın açılışında konuşan Bakan Yıldırım, bilgi iletişim teknolojilerinin hızlı gelişmesiyle iletişimin bilgi boyutunun önem kazandığını söyledi.

e-Devlet kapısının, Türkiye Bilgi Toplumu Dönüşümü Projesi'nin ilk adımlarından biri olduğunu belirten Yıldırım, proje kapsımında toplam 116 eylem belirlendiğini ifade etti.

Yıldırım, 18 Aralık 2008'de açılan e-Devlet kapısı'ndan verilen hizmet sayısının 122'den 171'e çıktığını ve e-Devletin yaklaşık 190 bin kayıtlı ziyaretçisi olduğunu ifade etti.

Yıldırım, e-Devletteki mobil abone yoğunluğunun da yüzde 100'e yaklaştığını ifade etti.
e-Devlet uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik önemli bir adım daha attıklarını belirten Yıldırım, "e-Devlet Tasarısını Meclise sevk ettik. Bu, e-Devlet uygulamalarında yeni bir dönemi, dönüm noktasını getirecek. Tasarı, mevcut 33 farklı kanunda değişiklik getiriyor. Evraka dayalı, ıslak imzaya dayalı birçok işlemin sanal ortamdan, elektronik ortamdan yapılabilmesine imkan sağlayacak düzenlemeler getiriyor. Böylece artık 'kanun müsait değil' bahanesinin arkasına kimse sığınamayacak" dedi.

m-Devlet'e doğru...

Öte yandan TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay da E-Devlet kapısının açıldığı tarihten itibaren içeriğin ve sunulan hizmetlerin çeşitlendirilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini anlattı.

Dalbay, şöyle konuştu:
"Bugün itibarıyla yaklaşık bir milyon kişinin bilgilendirme hizmeti aldığı e-Devlet kapısının kayıtlı kullanıcı sayısı 190 bine, elektronik ortamda sunulan hizmet sayısı da 171'e ulaştı. Denizcilik işlemleri, askere alma, seferberlik ve yoklama işlemleri, trafik ceza puanı ve dava sorgulama, iş başvurusu gibi mevcut e-Devlet hizmetlerine, adres değişikliği, tüketici işlemleri, TBMM e-Randevu gibi hizmetlerin de eklenmesi çalışmaları tamamlandı ve e-Devlet kapısından sunulmaya hazır duruma getirildi."

Geçen yılın ekim ayında hizmete giren mobil devlet projesiyle e-Devlet kapısına cep telefonları üzerinden erişmenin ve e-Devlet hizmetlerinden yararlanmanın mümkün hale geldiğini hatırlatan Dalbay, dünyada java tabanlı ilk uygulama olan m-Devlet kapsamında sunulan hizmetlerin sayısını arttırma çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti.

E-Devlet Sorgulamaları