BağKur'lu da intibaktan yararlanacak

Friday, October 30, 2020
Bakan Faruk Çelik, gelir testi yaptırmak için Şubat ayı sonuna kadar sürenin uzadığını söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bağ-Kurlulara yapılacak intibak düzenlemesi ile ilgili, "Ayrıntılı yaptığımız çalışmada 2002 döneminde, 3 aylık bir dönem için azami 12 bin kişiyi ilgilendiren 100-150 TL bir farklılık olduğunu gördük. Bunun için bir düzenlemeyi gidiyoruz." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ankara Sanayi Odası'nın Ocak ayı meclis toplantısına katıldı. Toplantı öncesinde kameraların karşısına geçen Faruk Çelik, BağKur'lulara yapılacak intibak düzenlemesi ile ilgili açıklama yaptı. Çelik, "İntibak konusu titiz bir şekilde 3,5 aydır çalıştığımız konu. 2000 öncesi SSK'lılar ile ilgili sorunu çözdük, başbakanımız, emekliler ve Bağ-Kurlularda problemin olup olmadığını sordu. Bizde emeklilerde olmadığını söyledik ancak, Bağ-Kurlular için bir düzenleme gerektiğini belirttik." diye konuştu.

GELİR TESTİ SÜRESİNDE SON TARİH: ŞUBAT AYI

Bakan Çelik, "Gelir testi yapılması konusunda bir uzatma var mı?" sorusuna ise şöyle cevap verdi: "Gelir testi konusu bu gün gündeme gelmiş gibi değerlendiriliyor. Oysa 1 Ocak'tan bu yana, gelir testi zorunlu hale geldi. Genel Sağlık Sigortası devreye girdiği için gelir testi zorunlu oldu. Yeşil kartlılar 1 yıllık vizesi var. 1 Ocak'tan itibaren vizesi olmayanlar gelir testine tabiler, diğerleri ise hangi ay vizeleri kalkıyor ise o süreç içersinde gidip gelir testi yaptıracaklar. Bu güne kadar gelir testine tabi tutulmayanlar ise bu testi yaptırmak zorundadırlar. Süre uzatımı yok. Gelir testine tabi tutulanlar, ocak ayının pirimleri şubatta yatacağı için bu aya kadar gelir testine tabi tutulabilirler." "EVDE ÇALIŞAN YABANCI UYRUKLULARI İSTİSNA TUTTUK" Bakan Çelik'e, ailelerin yanında çalışan yabancıların sigorta durumları ile ilgili soru soruldu. Çelik, 25 Ekim 2011'de yapılacak Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğü giren yabancıların Türkiye'de bulunmaları ile ilgili düzenleme farklı değerlendirmelere tabi tutulduğunu kaydetti. Türkiye yakın geçmişte göçlerde transit bir ülke olduğunu belirten Bakan Çelik, şunları söyledi:

"Günümüzde Türkiye'nin her alanındaki başarıları, transit bir göç ülkesi olarak değil de bizzat göçün yapıldığı bir ülke haline geldi. Bu açıdan, kayıt dışılığı önlemek ve uluslararası mevzuat açısından bu düzenleme gerçekleştirildi. Ev bakımı ile ilgili komşu ülkelerden çalışan yabancılar var. Biz ev bakımı ile ilgili yabancıların durumunu farklı değerlendirdik. Biz, herhangi bir işletmede çalışan yabancılar için, 'İŞ-KUR'a kayıtlı bir işçi varsa bu yabancıyı çalıştıramazsınız.' diyoruz ancak, ev işçileri farklı.

Burada talep var ama arz oluşmuyor. Bunu istisna tuttuk. Bunun için kayıt dışılığı engellemek için bunu yaptık. Yabancı uyruklu Türkiye'de yabancı uyruklu kişilerin ev işlerinde çalışmak istiyorlarsa, Bakanlığımız, 15 gün içinde Türkiye'de çalışıp çalışmayacağını bildiriyor. Bunun için 1, 3, 6 yıl ve süresiz olarak izinler verilmektedir. Ev hizmetleri ile kısıtlama yok. Kayıt dışı olmaması gerekiyor. Primde, asgari ücretin 1,5'i katına kadar uygulama var. 1 Şubat'tan itibaren bizim vatandaşımız hangi haklardan yararlanıyorlarsa yabancı uyruklular da artık yararlanabilecekler."

Bakan Çelik, iş kolu istatistiklerinin yayınlanması ile ilgili de şu açıklamalarda bulundu: "Sürekli iş adamlarımızla beraberdik. Önemli ölçüde bir mesafe aldık. Barajla ilgili tam bir mütakabat sağlanamadığı için tasarıyı meclise gönderemiyoruz. Bizim gayretmizi bu çalışmanın tamamlanması ve yeni bir kaosun, örgütlenme anlamında yeni bir sorunun yaşanmaması gayretindeyiz."

Gelir Testi - SGK Gelir Testi - Yeşil Kart İlgili Bağlantılar

SGK Genel Sağlık Sigortası GSS Gelir Testi Video Haber

Genel Sağlık Sigortası Video Haber

Gelir Testi yaptırmayan ayda 213 lira ödeyecek Video Haber

Gelir Testi Kuyruğu Geceden Başladı Video Haber

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım