4 C

Eski sistemde Emekli Sandığı'na prim ödeyenler, yeni yapıda 4 C'li olarak tanımlanıyor. 4C hakkında daha fazla bilgi için 4 C Nedir sayfasını da ziyaret edebilirler.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun yarın tümüyle yürürlüğe girmesiyle sosyal güvenlik alanında yeni bir dönem başlayacak. Bundan böyle SSK'lılar 4/a'lı, Bağ-Kur'lular 4/b'li ve Emekli Sandığı iştirakçileri 4/c'li olarak anılacak. Yeni yasanın getirdikleri özetle şöyle:

Emekli aylığına refah payı verilmeyecek

 • Emekli aylıkları, enflasyon değişim oranı kadar artırılacak, emeklilere refahtan pay verilmeyecek.
 • Bağ-Kur'luların prim oranı azalacak, cenaze yardımı, emzirme ve evlenme ödeneğinden yararlanmaları sağlanacak.
 • 1 Ekim'den sonra ilk defa sigortalı olanlar, emeklilikten sonra çalıştıklarında aylıkları kesilecek.
 • Askerlik borçlanması tutarı artacak, ödeme süresi kısalacak.

Özürlünün annesi erken emekli olacak

 • Kadın sigortalılar, doğumdan sonra işten ayrılmış olmaları ve çocuğun yaşaması şartıyla en fazla 2 defa azami 4 yılı borçlanabilecek.
 • Sürekli bakıma muhtaç derecede özürlü çocuğu bulunan kadın sigortalılara kanundan sonra geçen hizmet sürelerinin dörtte birinin hem prim ödeme gün sayılarına eklenmesi hem de emeklilik yaşı indirilmesi sağlandı.
 • 18 yaşından küçükler, herhangi bir şart aranmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanacak.
 • 1 Ekim'den sonra 18 yaşını dolduran kız çocukları, anne-babalarının sağlık yardımından yararlanamayacak. Halen anne-babasının sigortalılığından yararlanan kız çocukları, durumları değişmediği sürece bu haktan yararlanmaya devam edecek.

Yoksulun primini devlet ödeyecek

 • Aile içindeki kişi başı geliri 212 YTL'den az olanlar, vatansız ve sığınmacılar, 65 yaş veya özürlü aylığı alanlar, şeref, vatani hizmet aylığı ve gazi aylığı alanlar, Çocuk Esirgeme Kurumu'nca bakılan çocuklar, köy korucuları ile olimpiyat şampiyonlarının genel sağlık sigortası primleri devletçe karşılanacak.
 • Aylık geliri 212-638.7 YTL arasında olanlar 25-55 YTL, 638.7-1277 YTL arasında olan 73 YTL, 1277 YTL'den fazla olanlar 146 YTL ödeyerek sağlık hizmetinden faydalanacak.

Malul aylığı genişleyecek

 • Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi yapmamış ülkelere götürülen işçiler ve ailelerine sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı sağlanacak.
 • Bağ-Kur'lular için geçici iş göremezlik ödeneği verilecek. İş kazası ve meslek hastalığı ile analık halinde ayakta tedavilerde günlük kazancın 2/3'ü, yatarak tedavide 1/2'si kadar geçici iş göremezlik ödeneği alabilecek.
 • Malul aylığı için daha önce aranan en az yüzde 66 meslekte kazanma veya çalışma gücü kaybı oranı yüzde 60'a indi.

İşsiz kalana 90 gün tedavi imkânı

 • Tarım Bağ-Kur'lularından ve köy muhtarlarından 15 günlük prim almak suretiyle 30 gün hizmet alma imkânı getirildi.
 • Bağ-Kur'luların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için gerekli olan 240 günlük prim gün, SSK çalışanlarının aile fertleri için gerekli 120 gün prim gün sayısı 30 güne iniyor.
 • Bağ-Kur'luların 60 günlük prim borcu olsa dahi sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.
 • İşten ayrılanlar, prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın 90 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlandırılacak.

Hastane farkına yüzde 30 sınırı

 • Bağ-Kur'luların yol ve refakatçi giderlerini Sosyal Güvenlik Kurumu karşılayacak.
 • Tüm genel sağlık sigortalılarının ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin yurtiçinde yapılamayan tetkiklerinin yurtdışında yapılabilmesi sağlanacak.
 • Sağlık hizmeti sunucularının vatandaşlardan alabilecekleri fark ücretine yüzde 30 sınırlama getirildi.
 • Acil durumlarda 18 yaşından küçükler, bakıma muhtaç olanlar, ve iş kazası, meslek hastalıkları ve bulaşıcı hastalıklarda hiçbir şart aranmadan sağlık hizmeti alabilecek.

4 C Soru Cevap

oktay hocam okul geçişinizi yapmıştır kararnameler geldi geçişler yapılmıştır öğrenmek için e-devlet şifresiyle 4-c tescil kaydından bakabilirsiniz 20 Haziran 2011 20:02

hocam ben sgk ya geçiş için gitmiştim ordaki görevli geçişi hemen yapmayalım ssk hemen işlemleri tamamlamıyor hastaneye giderseniz perişan olursunuz dedi 90 gün sonra yaptırın işleminizi dedi bende burayı başka bir haber var mı diye takip ediyorum ama henüz yaptıran duymadım umarım vardır da bizimle de paylaşırlar smr_a_rkn 20 Haziran 2011 20:04

bugün hastanede halen ssk lı göründüğümüzü söylediler..geçiş nasıl oluyor..kadrolu alarak maaş bile aldık oysakii 20 Haziran 2011 20:09

bugün itibariyle emekli sandığı sicil noları gönderildi. ve maaşlar hesaba geçti. 1548 tl. herkes için hayırlı olsun. şimdi herkesin kafasında uygulamalı eğitim sorusu var. askerlik , 4-c ve ücretli-vekil öğretmenlikler hizmet puanı olarak ekleniyor. ancak bu eklenme demek stajerlğin hemen kalkacağı anlamına gelmiyor. 14 haziran 2012 de stajerlik kalkacağı söyleniyor.

20 Haziran 2011 20:12 arkadaşalr emekli sandığına 1 ay sonra geçiş oluyormuş..yani bir ay daha ssk ile muayne olcaz..

20 Haziran 2011 20:12 kurdale hocam bir yerlere başvurdunuz mu

20 Haziran 2011 20:20 hayır hocam ..bugün sgk ya gittim de ordan sadece ssk dökümümü aldım..bilgi güncellemesi için okul istemişti..sgkdaki memur 1 ay sonra geliceksiniz o zaman işlenecek dedi.1 ay boyunca ssk ile muayne olcaksınız dedi.kimse bişey bilmiyo şuraya git buraya git diyorlar okuldan,gidiyoruz ama bişey olduğu yok yani..

20 Haziran 2011 20:24 sağolun hocam bu memurlar kendi kafalarına göre yorum yapıyor bana 3 ay dediler :(

20 Haziran 2011 21:10 hocam ben sgk ya gıttım onlar bana 10 gun sonra gelmenız gerekırdı dedı,ben de arkadaslarım yaptırdı dedım sonra bıras sohbet muhabbet derken ssk dan dusurup emeklı sandıgımın ektıvasyonunu gerceklestırdım...aynen bu sekılde yapıyorsunuz hocam

20 Haziran 2011 21:40 banada sgk daki görevli 1 ay sonra yapılır demişti.ben bu hafta rapor alıcam bi problem olmaz dimi? ayrıca maaş kesintisi olacakmı eskisi gibi?

20 Haziran 2011 21:53 banada 1 ay sonra aktıve etmem gerektığı soylendı