Ankara Hastanesi

Ankara Hastanesi Ankara Ulucanlar'da hizmet veren Sağlık Bakanlığı Araştırma hastanelerindendir. Ankara Hastanesi sayfasında Ankara Hastanesi hakkında, haritası, yol tarifi, adres, websitesi, facebook adresi, telefon, fax, e-posta, internet adresi bilgilerini bulabilirsiniz.

Ankara Hastanesi Haritası, İletişim, Yol Tarifi ve Adresi Nerede

Ankara Hastanesi Haritadaki Konumu

Ankara Hastanesi Adres ve Telefon

Ankara Hastanesi Adresi : Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ulucanlar / ANKARA
Ankara Hastanesi Telefon : 0.312 595 30 00
Faks : 0.312 363 33 96 (Hastane Müdürü)
0.312 595 30 83 (Mutemetlik)
0.312 595 35 94 (Saymanlık)
0.312 362 49 33 (Satın Alma)

Ankara Hastanesi Haritası ve Yol Tarifi

Ankara Hastanesi Hakkında

Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1957 yılında Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi adıyla kurulmuştur. Ankara Hastanesi 1954 yılında Alman ve Fransız mühendislerin denetiminde inşa edilmeye başlanmış, hastanenin projesi Fransız mimar Jean Volter tarafından çizilmiştir.

Ankara Hastanesi, başlangıçta 4 servis ve 1 hemşire olmak üzere 120 yatak kapasitesi ile hizmete girmiştir. Bünyesinde barındırdığı Cebeci Sağlık Koleji 1986 yılında hastanemiz bahçesinde yapılan ek binaya geçmiştir. Poliklinik, hemşire lojmanı vb. Kliniklerde yenileme çalışmaları artan ihtiyaçlara cevap verecek çeşitli projelerle yeniden yapılanma ve modernizasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Merkezi ameliyathaneler, acil ameliyathaneler, acil servis binası acil yoğun bakım açılmış olup, servislerde; dahiliye, nöroloji, nöroşirurji yoğun bakımları ile beraber fiili yatak kapasitesi 616 acil müşade, diyaliz, hemodilaliz dahil edilirse yatak sayısı 678'dir. Ankara Hastanesi aynı zamanda bir eğitim ve araştırma hastanesidir. Ankara Araştırma Hastanesi'nde asistan eğitimi yanı sıra anestezi, radyoloji ve laboratuar teknisyeni kursiyerleri, diyaliz kursiyerleri, çevre sağlık koleji öğrencileri de teorik ve pratik eğitim görmektedir.

Bugün Ankara Hastanesi'nin fiili yatak kapasitesi 616, acil müşade, diyaliz, hemodilaliz dahil edilirse yatak sayısı 678'dir. Toplam personel sayısı 1968 ( geçici görevliler dahil) olup, sağlık kurulu ile beraber 31 ayrı branşta 46 klinik hizmet vermektedir. Her yıl 1 milyon civarinda poliklinik yapılmakta, 25 bin civarında yatan hastaya hizmet vermekte 15 binin üzerinde ameliyat uygulanmaktadır. Yenimahalle, Ulus ve Bahçelievler Basın Polikliniklerinde de poliklinik hizmeti verilmektedir.

Ankara Hastanesi bulunduğu bölge ve Ankara'da Sağlık Bakanlığına bağlı yapılan en son hastane olduğu için poliklinik kapasitesi en yüksek hastanedir. Ana bina bu hizmete yetmediği için 1988 yılında hastane bahçesine 3 katlı poliklinik hizmet binası yapılmıştır. Ankara Araştırma Hastanesi bahçesinde bulunan daha önce hemşire lojmanı olarak kullanılan bina 2000 yılında restore edilmiş, merkezi biyokimya, hematoloji, mikrobiyoloji laboratuarı ve kan bankası olarak donatılmıştır.
E. Çağrıcı

e-Mail : [email protected] - Çağrıcı Google+ Yazıları İçin »
SEO Uzmanı Yazar E. Çağrıcı'nın "Ankara Hastanesi" ile ilgili yazılarını ve Youtube sayfalarından takip edebilirsiniz.
DMCA - MHRS Merkezi Hastane Randevu Sistemi