12 Ay Yedek Subay

Wednesday, May 27, 2020
12 Ay Yedek Subay 4 yıllık üniversite mezunlarının sınavla 12 ay süreyle vatani görevini yapan, subay statüsünde sayılan, 4 yıllık fakülte mezunlarının arasından seçilenlerin olabildiği hizmet şekli.

12 Ay Yedek Subay Uludağ Sözlük Yorumları

genelde nizamiye nöbeti tutan, üniversite mezunlarına nasbedilen ünvan.
(navalboy, 11.08.2004 02:00 ~ 02:00)
(bkz: yedek subay öğretmen)
(selenge, 15.05.2006 22:49)

hatalı olarak asteğmenlere yedek subay denmektedir. asteğmen subaydır, yedek subay değildir. askerliği bittiği andan itibaren yedekliğe geçerler ve yedek subay olurlar. seferberlik durumunda askere çağrılınca o dönemki rütbelerine uygun olarak tekrar subay olurlar.
(galliani, 16.05.2006 01:14 ~ 23:02)

12 ay süreyle vatani görevini yapan, subay statüsünde sayılan, 4 yıllık fakülte mezunlarının arasından seçilenlerin olabildiği hizmet şekli. kimileri 6 aylık kısa dönem er olarak görev yapmanın, 6 aylık bir süre kazandırdığı için daha karlı olduğunu söylese de, o 6 ay süresince uzun dönem askerler tarafından bile adam yerine konmamak gibi bir durum olduğu için :ne yazık ki böyle bir durum var bunun yerine 12 ay yapmak, ama bunun karşılığında, dışarıda çoğu işte kazanamayacağınız parayı aylık maaş olarak almak, akşam 17.00'dan sonra kıta dışına çıkabilmek, rütbeli personel statüsünde bulunmak gibi ek avantajlara sahip olma durumu vardır. ki akşam 17.00'dan sonra serbest olmak o kadar büyük bir özgürlüktür ki bunu anlayabilmeniz için askerlik yapmış olmanız gerekir. şahsi fikrim, askerlik yapacaksanız yedek subay olarak yapmanız yönündedir.
(hanzo, 25.02.2007 17:50)

makine, elektronik,bilgisayar gibi mühendislik bölümleri, tıp ve hukuk'tan mezun olanların büyük olasılıkla dahil olacağı subay sınıfı.
(sarmalak, 30.03.2007 14:53)

askerlik görevini yerine getirmek üzere müraacatınız sonrası 4 yıllık fakülteden mezun iseniz yapılan seçme sınavında -tamamen tesadüfi olarak- belirleneceğiniz statüdür. ısparta eğridir gibi bir eğitim birliğinden hakkari yüksekova 'ya dağıtımınız yapılır ise ne maaşın ne de rütbenin her hangi bir önemi kalmamakla beraber tim komutanı olup timin sorumluluğunu da almanız ayrıca bir eziyettir. eğitim birliğinde ise herkes sizden üsttür, siz bi er kadar hakarete maruz kalmayacağınızı düşünemezsiniz. ama zor şartlarda bir komando olarak görev yapmanında hazzı bambaşkadır.(bkz: kendimden biliyorum)
(çöldeki penguen, 30.03.2007 15:10 ~ 15:12)

yeri geldiği zaman sen subaysın derler, sizi orgeneralle aynı kefeye koyarlar.(ki subaylığın tanımında da geçer) verilen 11 haftalık eğitimle kırk yıllık asker gibi davranmanız istenir. yeri gelir sen yedek subaysın derler, astsubay başçavuşlar s.kine takmaz sizi.
(malamat, 22.02.2009 00:14 ~ 27.02.2009 23:18)

öğrenilen şey şudur yedek subaylıkta. asteğmenin asteğmenden başka dostu yoktur. her ne kadar yedek olsanız, ortada bir bok olduğunda onu size bulamaya çalışırlar. her ne kadar subay olsanız da sizi kimse sallamaz. en güzeli her ayın 14ünü 15ine bağlayan gece hesaba yatan parayı ceba atmak ve imkan olduğu sürece öyle garnizon terke falan bulaşmadan da civarlarda gezinmek ve takılmaktır.
(wildboy, 22.02.2009 00:23)

çin malı gibi bir hali var. yedek subay, çinden ithal.
(mihman, 10.08.2009 02:59)
kısa dönemi makbul olan statü.

(overwhelmed and desperate cellist, 30.11.2010 22:52)
ağustos ayında askerliğimi erteletmem sonrasında bana verilen belgede adayı olduğum belirtilen statü. kendimi bir şey sandım o anda bir süreliğine.
(çıt çıtlı badi giyen tesisatçı, 30.11.2010 22:54)

her dönem ortalama 2500 civarı alımı yapılan rütbeyle beraber bir de maaş bağlanmasıyla "ulan 6 ay fazla yaparım geldiğimde bir araba alırım hiç olmazsa" hayalleriyle gidilip eli boş dönülen kısa olmayan askerlik tipidir. şöyle bir yerde yedek subay tercih oranını görüp ülkemizdeki işsiz üniversite mezunlarına genel bir bakış atabiliriz de (yedeksubay.tk)
(necdet, 19.07.2011 10:25)

yakın zamanda tarih olacağı söylenen uygulama. biri çıkıp açıklama yapsa da durum nedir ne değildir öğrensek amına koyayım. bi sik bildiğimiz yok, herkeste ayrı bir zımbırtı.
(guerrilla republik, 22.07.2011 17:17)
kanımca üniversite mezunu vatandaşların çok yanlış değerlendirildiği bir askeri statü.

askerlik, kişinin "vatan borcu" adı altında yaptığı zorunlu bir hizmettir. dolayısıyla, olayın içinde vatana bir borç ödemek var değil mi. peki bu "borç" nasıl ödeniyor veya nasıl ödenmelidir? şu anki sistemde asteğmenlerin büyük çoğunluğu kurada çektikleri kadrolarda istihdam edilmez, asteğmenlik ordudaki tampon bölge vazifesini görmektedir. yani nerede bir rütbeliye ihtiyaç var ve rütbeli eksiği var, oraya asteğmen görevlendirilir. bu yüzden saçma sapan görevlerde kendini bulabilir bir asteğmen.

tsk mali kaynağı oldukça geniş olan bir kurum. ülkemizin de ar-ge ye ciddi bir ihtiyacı var değil mi? büyük şirketler bu konuda pek ellerini taş altına koymuyor değil mi? o zaman, ordu bu zorunlu askerlik hizmetinde istihdam ettiği mühendis asteğmenleri ar-ge faaliyetleri üreterek pekala kullanabilir. uzun vadeli projeler üretilir ve dönem dönem gelen asteğmenler bu projelerde çalıştırılır. kısacası kışlalarda küçük çaplı "aselsan"lar kurulur ve birden fazla alanda projeler üzerinde çalışılır. bu projelerin hepsi başarıya ulaşmaz tabi ki ama ulaşanlar da olacaktır ve emin olun tsk nın mevcut mali kaynağı ile mutlaka olacaktır. başarıya ulaşanlar milli üretim olarak geri döner. asteğmenler mesleki körelme yaşamaz ve askerliğin adı vatan borcu ise, gerçekten vatana bir borç ödemiş olurlar kanısındayım.

örneği mühendislikten verme sebebim, kendimin mühendis olmasıdır. diğer meslekler için de bu konu geliştirilebilir, genişletilebilir.
(robotcan, 07.08.2011 20:51 ~ 20:52)
sabaha karşı 3-5 devriyesi sürekli kendisine yazılan subay.

Askerlik Hizmet Çeşitleri İlgili Linkler

Askerlik İlgili Linkler

Bedelli Askerlik
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım