1,3 Milyon Bağkur'lunun Borcu Sıfırlanıyor

Monday, July 6, 2020
Bağkur prim borcu olduğu için emekli olamayan, hastane hizmetlerinden yararlanamayan 1.3 milyon BağKur'lunun borcu sıfırlanacak. SGK, geriye dönük 12 ay ve daha fazla prim borcu olan Bağ-Kur’luların borçlarından kurtulması için yapmaları gereken işlemlere ilişkin genelgeyi yayınladı.

Bağkur Borç Sorgulama


Bağkur Borç Sorgulama

Şifresiz Bağkur Borç Sorgulama

Bağkur 4B Borç Durumu

İsteğe Bağlı Sigorta


6654 Sayılı Torba Yasa ile Bağ-Kurlulara getirilen 'borç dondurma' fırsatına ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu, 2015/13 Sayılı Genelge yayımladı. Buna göre tarım sektörü dahil kendi adına çalışan tüm Bağ-Kur borçluları borç durdurmadan yararlanabilecek. Ancak bunun için 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle geriye doğru en az 12 ay ve daha fazla borcu olma şartı aranacak.

12 aydan daha az borcu olanlar ise borç sildiremeyecek ama onlar da başvurmaları halinde borçlarını yapılandırarak, taksitle ödeme fırsatı bulacak.

30 Nisan 2015 tarihli 4/b Kapsamındaki Sigortalılığın Durdurulması Genelgesinde borç sildirmek için başvuru süresi 3 ay olarak belirlenirken, son başvuru tarihi 15 Temmuz 2015 oldu.

GİDEMEYENLER GİDECEK EMEKLİ OLAMAYAN OLACAK

Borcunu hemen dondurmak isteyenler bir dilekçeyle bağlı bulundukları SGK müdürlüğüne başvuracaklar. Borcu silinen Bağ-Kur'lulardan, emeklilik şartlarını taşıyanlar hemen emekli olabilecek. Taşımayanlar ise sağlık hizmetinden yararlanabilecekleri gibi emeklilik için de primlerini ödemeye başlayabilecekler.

BAŞVURMAYANIN BORCU OTAMATİK "DONACAK"

15 Temmuz'a kadar borç ödemek ya da borçlarını yapılandırmak için başvurmayanların borçları ise SGK tarafından otomatik olarak dondurulacak.

İSTEYEN BORCUNU "ÇÖZDÜREBİLECEK"

Vatandaş isterse ileride borcunu ödeyerek, dondurduğu bu süreci yeniden emeklilik hesabına katabilecek. Borç hesabı yapılırken, başvurulduğu tarihteki asgari ücret baz alınacak.


Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım